Döbbenet: rovarirtót találtak a mézben!
Svájci kutatók a világon termelt mézek 75%-ában találtak rovarirtószereket. A jelenlegi példa is jól mutatja, hogy a fogyasztók sokszor nincsenek tisztában azzal, mit is visznek be a szervezetükbe.
A kutatók az Antarktisz kivételével az összes kontinensről és egyéb szigetekről származó körülbelül 200 mézmintát vizsgáltak meg. Ekkora mennyiségű szer a napi mézfogyasztóknál tartós egészségügyi károkat tud okozni.
Ezeket a rovarirtószereket keresték a vizsgált mézekben: imidakloprid, klotianidin, acetamiprid, tiametoxam, és tiakloprid
Európai, ázsiai és észak-amerikai méz mintákban fordultak elő legnagyobb részben ezek a szerek.
A méhek nagyon szorgosan gyűjtik a mézet.
Hogyan jutott a mézbe a vegyszer?
Az eredmények alapján legalább a mézek háromnegyedében kimutatható volt egyféle neonikotinoid. A neonikotinoidok a világ egyik leghatékonyabb rovarirtószerei.
Ezt az anyagot nem a levélre permetezik, hanem a magot vonják be, hogy a talajban levő kórokozóktól védje. A kis fejlődő csíra ezt a szert magába szívja, így kap egy "védelmet" a rovarokkal szemben.Ám ez az anyag nem csak a védi a növényt, még a pollenbe is bejut, ami veszélyezteti a beporzókat is.
Sötét és világos méz: melyik, milyen bajra jó? Kattintson!
Miket okozhat a rovarirtó a mézben?
Érdekesség, hogy még ha viszonylag alacsony számban található is meg a növényvédőszer a mézekben, a hosszútávú hatása igen káros lehet, közölte Alexandre Aebi, az egyik kutató.
Immunműködés romlását és gerincesekbenfejlődési visszamaradást tud eredményezni. Sőt, avizsgált minta egyharmada káros a méhekre és egyéb más beporzókra is.
forrás:independent.co.uk