Dietetikusok a mozgás fontosságáról
Mozgásra bíztatnak a dietetikusok Hazánkban az elmúlt 3-4 évtizedben kétszeresére nőtt a túlsúlyosak aránya, melynek oka az energiaegyensúly felborulása. Étkezéseinkkel átlagosan 500 kilókalóriával többet veszünk magunkhoz naponta, mint amennyi szükséges lenne, emellett alig mozgunk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének hétvégi, XIII. Konferenciáján a táplálkozás és a mozgás összhangján volt a hangsúly.
Egy ülőmunkát végző embernek naponta átlagosan 2500 kilókalóriára van szüksége. Ha naponta 8 órát tölt el munkahelyén, szellemi munkával 50-100 kilókalóriát használ fel. 600-1000 kilókalóriát munkába járás, vásárlás, főzés, és más, mindennapi aktivitások során éget el, az alvás és az anyagcsere működtetése pedig nagyjából 1500-1700 kilókalóriát igényel.
Napjainkban azonban jócskán túllépjük az ajánlott mennyiséget, és plusz 500 kilókalóriát viszünk be a szervezetünkbe észrevétlen nassolásokkal. Mindez nem is lenne baj, ha rendszeresen, heti 6-7 órát intenzíven sportolnánk. A túlsúly számos szív- és érrendszeri betegséghez vezethet, de a 2-es típusú cukorbetegek 80-90%-a is elhízott.
A testtömeg optimalizálása lényeges pontja a cukorbetegek kezelésének, ennek legfontosabb eszközei a táplálás- és a mozgásterápia. A sportos életmódnak a megfelelő táplálkozással együtt nemcsak terápiás hatása van, de a megelőzésben is fontos szerepet játszik.
Az MDOSZ konferenciáján idén is átadták az "Év Dietetikusa" díjakat, amelyet Molnárné Osbáth Piroska, Zentai Zsófia Anna és dr. Tátrai-Németh Katalin vehettek át.
Kiadó: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ)