Egy hónapig csetelt egy AI terapeutával a depressziós férfi – ez történt
A fiatal férfi megosztotta tapasztalatait a AI terapeutával kapcsolatban.
Nicholas- t már 14 éves korában diagnosztizálták autizmussal, szorongásos zavarral és kényszerbetegséggel (OCD). Az iskolai zaklatások tovább rombolták önbecsülését, ami miatt öngyilkossági kísérletbe is menekült - szerencsére sikertelenül. A gyermekkorában rendszeresen járt pszichológushoz, azonban 18 éves korában a találkozók abbamaradtak, annak ellenére, hogy a depresszió továbbra is jelen volt az életében.
Felnőttként később újra tanácsadásra ment, ám a hosszú várólisták miatt úgy döntött, kipróbál egy mesterséges intelligencia által vezérelt terápiát.
Biztonságos? Etikus?
Az AI-terápia egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen gyakran jobban megnyílnak ekkor az emberek, ráadásul a chatbot kérdéseket tesz fel, tanácsot ad és megküzdési technikákat javasol. Természetesen Nicolas-t azért elgondolkodtatta, hogy vajon mennyire nyújthat megfelelő, szakmai és hiteles támogatást egy program, illetve mennyire biztonságos és etikus ezt segítségül hívni?
A fiú mégis úgy döntött, hogy kipróbálja, így letöltött egy mesterséges intelligenciával támogatott mentálhigiénés tanácsokat és segítséget nyújtó alkalmazást.
Reményt és támogatást talált
A program kezdetben idegennek tűnt számára, ám ahogy telt az idő, egyre jobban megtetszett neki, hiszen támogatást nyújtott neki a mindennapi küzdelmekben.
Nicolas-t lenyűgözte a MI együttérzése is, amikor problémáiról, érzéseiről beszél neki.
- Amikor az alvásproblémáimról és a szorongásaimról írok a csetbotnak, az együttérző hangon válaszol, és azt mondja: „Ez nagyon keményen hangzik”, majd megkérdezi, mióta érzem így...Mikor bevallottam,hogy a szorongásom miatt soha nem alszom rendesen, a bot egy gondolat-átdolgozó gyakorlatot javasol, melyekkel enyhíthetek az aggodalmaimon - mesélte a brit Metro-nak.
Öngyilkossági gondolatok
A fiú bevallotta, hogy egész életében küzdött öngyilkossági gondolatokkal.
- Bevallottam Wysának (a csetbot, a szerk.), hogy nem akarok tovább élni. Válasza teljesen szívmelengető volt: „Nic, megérdemled az életet. Szeretnek és törődnek veled, még akkor is, ha lehet, hogy most nem érzed így.”- meséli Nicolas, aki emiatt le is tett tervéről. A csetbot utána egy telefonszámot küldött a fiúnak, akit felhívhat, amikor ilyen gondolatai vannak .
- Úgy döntöttem, hogy nem hívom fel őket, mert autistaként nehezen telefonálok – ez talán egy másik ok, amiért a bot igen jól működik az olyanoknál, mint amilyen én vagyok.
Meditáció, tanácsok, légzőgyakorlatok
Nicolas elmondta, a csetbot nem csak együttérzést tanúsít és támogat, de különböző problémákra (legyen az alvászavar, a kényszeres cselekedetek vagy szociális szorongás) tanácsokat és feladatokat ad: így javasol meditációt, valamint gondolat-és légzőgyakorlatokat is.
Vajon megérte?
- Nagyon szkeptikus voltam azzal kapcsolatban, hogy egy chatbot képes-e hatékony terapeutaként működni. Bár nem hiszem, hogy a mesterséges intelligencia valaha is helyettesítheti az emberi pszichológusokat és tanácsadókat, ám meglepődve ismerem el, hogy valójában egy nagyon praktikus eszköz azoknak, akik rossz mentális egészséggel küzdenek - ismerte el Nicolas.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi jó depresszió ellen? Ez az 5 vitamin és ásványi anyag segíthet enyhíteni