Ezeket látta már?

Tudja, hány évesek valójában a szervei? A válasz meglepőbb, mint gondolná

biológiai kor, életkor, öregedés, betegség, életmód, bélflóra

Minden szervünk öregszik, de nem ugyanolyan gyorsan.

Mást mutat a naptár és mást a biológiai óra, ha az életkor meghatározásáról van szó. Ki ne törekedne arra, hogy a szervezete fiatal maradjon? A kutatók nemrégiben arra jutottak, hogy minden egyes személy minden egyes szerve más és más sebességgel öregszik, vannak, amik gyorsabban, vannak, amik lassabban.

A naptár nem minden

Ki ne állapította volna meg még valakiről, hogy fiatalabbnak vagy idősebbnek néz ki a tényleges koránál? Nem csak az számít tehát, hogy ki mikor született, hanem az is, hogy az életmódja, illetve a genetikai öröksége révén milyen biológiai korral rendelkezik. Az életmód befolyásolható, míg az öröklött tényezők ellen nem lehet tenni. Végeredményben tehát elmondható, hogy a biológiai korunk részben befolyásolható.

A kutatók mindig is szerették volna meghatározni a biológiai életkort

Korábban a kutatók elsősorban a biológiai életkor egyetlen számmal való jellemzésére törekedtek, és aztán górcső alá vették, hogy ez eltér-e, és ha igen, akkor milyen mértékben a valós, naptár alapján számolt életkortól.

Ehhez sok esetben a molekuláris öregedés biomarkereit (pl. az oxidáns-antioxidáns folyamatok mértékét jellemző molekulákat) vették alapul. Újabban azonban meglepő eredmények láttak napvilágot, amikor például a bélflóra összetétele alapján becsülték meg az illető személy biológiai életkorát. Egy mesterséges intelligencia-alapú programmal a bélflóra-mintát adók életkorát bámulatra méltó pontossággal meg lehetett határozni. Körülbelül 4 év pontossággal meg lehetett mondani a bélflóra alapján, hogy a mintát adó gazdaszervezet hány éves. Mindehhez nem kellett valamennyi baktériumot górcső alá venni. Kiderült, hogy néhány tucat fajta, erős jelzőértékkel bíró baktérium elegendő ehhez: az Eubacterium hallii az életkor előrehaladtával például egyre nagyobb mennyiségben van jelen, míg a Bacteroides vulgatus egyre kevésbé képviselteti magát a bélflórában, ahogy telnek az évek.

Kiderült, hogy minden szervnek más-más biológiai életkora van

Egészen friss tudományos eredményt kínált néhány nappal ezelőtt egy nemzetközi kutatócsoport. A Cell Reports nemzetközi szakfolyóiratban megjelentetett közleményük egészen új megvilágításba helyezi a biológiai öregedés folyamatát.

A kutatók megállapították, hogy minden egyes egyénnél a különböző szervek különféle mértékben öregednek, és lehetséges, hogy az egyik szerv például 4 évvel idősebb, a másik pedig 3 évvel fiatalabb a valós, naptár által jelzett életkornál. Azaz, a szervezet egésze nem egyszerre és nem azonos ütemben öregszik meg.

Ehhez a pontos biológiai kormeghatározáshoz a kutatók 4066 önkéntest (20 és 45 év közöttiek) vontak be a vizsgálatukba, akiknek a vér- és székletmintáit, az arcbőrről készült felvételeit elemezték, valamint a bevont önkéntesek orvosi, fizikális vizsgálaton estek át.

A vér- és székletmintákból egyénenként 403 különféle jellemzőt határoztak meg: köztük anyagcserére, immunfolyamatokra, bélflórára és fizikai fittségre vonatkozó paramétereket is.

Megjósolható, hogy valaki melyik szerve miatt lesz beteg vagy hal meg?

Érdekes a kutatóknak az a felismerése, ami szerint már a fiatal, 20-as éveikben kimutatható az embereknél az, hogy milyen mértékben öregednek a különféle szervei, így a vizsgálatban górcső alá vett 9 szerv, illetve szervcsoport:

  1. a kardiovaszkuláris szervek,
  2. a veseműködés,
  3. a májműködés,
  4. a nemi hormonális funkciók,
  5. az arcbőr,
  6. a táplálkozás, metabolizmus,
  7. az immunrendszeri folyamatok,
  8. a fizikai fitness
  9. és a bélflóra.

Bizonyos vonatkozásokban nem csalódtak a kutatók: az egészséges testtömeg és a fizikai aktivitás magas szintje előnyösen hatnak az öregedési folyamatokra, azaz lassítják azt. Ezzel szemben meglepő volt például szembesülni azzal, hogy a változatosabb összetételű bélflóra, ami egyébként egy fiatal személy bélflóráját festi fel elénk, hozzájárulhat a vesék gyorsabb öregedéséhez.

Az Ön szíve, veséje vagy mája hány éves?

A fenn bemutatott kutatás is igazolta azt, hogy az életmódbeli tényezőknek igenis szerepe van abban, hogy hány évesek a különféle szerveink. Vagyis, ha fiatalon szeretnénk tartani a szerveinket, azért mi is tehetünk, bár tény, hogy genetikai faktorok is hatással vannak a biológiai életkorra.

A jövő zenéje lehet a különféle szervek biológiai életkorának becslő meghatározása, ami egyrészt megismertetheti az illető személyekkel azt, hogy melyik szervük, szerveik vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve megbetegedés, elhalálozás szempontjából, illetve hozzásegíthet ahhoz is, hogy még időben hathatós lépések történjenek az adott szervek „megfiatalításáért”.

Összegezve

  • A kutatások szerint minden ember szervezete más sebességgel öregszik.
  • A bélflóra összetétele alapján lehet meghatározni az illető biológiai életkorát.
  • Az egészséges testtömeg és a fizikai aktivitás lassítja az öregedési folyamatokat.
  • Változatosabb összetételű bélflóra a vesék gyorsabb öregedéséhez vezethet.
  • Az életmódbeli tényezők szerepet játszanak a szervek biológiai életkorában.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Visszafordítható az öregedés? A bélflóránk lehet a kulcs!

Visszafordítható az öregedés? A bélflóránk lehet a kulcs!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#bélflóra

Források:

(1) https://www.biorxiv.org/content/10.1101/507780v1 ; (2) https://medicalxpress.com/news/2022-03-distinct-biological-ages-individuals.html

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához