Ezeket látta már?

Vágások, horzsolások, rovarcsípések, napszúrás - rekordszámú eset az idei strandszezonban

20240717 BESZ-sajtotajekoztato Fotos-Kerenyi-Dora-Gabriella-2-scaled

Leggyakrabban a kagylók vagy kövek okozta vágásokat, horzsolásokat és a rovarcsípéseket kellett ellátni, de az extrém meleg miatt több alkalommal volt szükség napégés, hőkimerülés és napszúrás kezelésére is.

2024. augusztus 20-án zárta 18. szezonját a Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat, amely két hónapon át gondoskodott a nyugodt és biztonságos nyaralásról a Balaton 13 településének 19 strandján. A szolgálat önkéntesei rekordszámú esetet láttak el idén: összesen több mint 3500 sérülést kezeltek szakszerűen a fiatal elsősegélynyújtók. Ilyen magas esetszámra csaknem tíz éve, 2015 óta nem volt példa.

„Már szezon közben is érzékeltük, hogy ebben az évben különösen sok alkalommal van szükség az önkénteseink professzionális segítségnyújtására. Az összesített statisztikák pedig bizonyították is: a hosszan tartó nagy meleg és a Balaton partján pihenők sokasága megnövekedett sérülésszámot is hoztak magukkal” – foglalta össze az idei nyár tapasztalatait Kormos Ádám, a Magyar Vöröskereszt ifjúsági szakmai vezetője.

A Magyar Vöröskereszt és a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt által megszervezett Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálatban idén is több mint háromszáz, 16 és 30 év közötti fiatal vett részt önkéntesként, akik a nyár folyamán azonnali helyszíni elsősegélynyújtást, a vízben és a parton szerzett sérülések ellátását, stabilizálást, mentőhívást, és szükség esetén az újraélesztés folyamatának megkezdését biztosították a Balaton partján. A leggyakoribb feladat az idei szezonban is a kagylók vagy kövek okozta vágások, horzsolások és rovarcsípések ellátása volt, de az extrém meleg miatt több alkalommal volt szükség napégés, hőkimerülés és napszúrás kezelésére is.

Az esetszámok július közepén tetőztek, ekkor Balaton-szerte egy hét alatt több mint 600 esetet láttak el az önkéntesek. A legnyugodtabb hét augusztus elejére tehető, körülbelül feleannyi sérülésszámmal.

A szolgálatban részt vevő képzett önkéntesek helytállásának köszönhetően a Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat eddigi 18 éve alatt összesen 55 889 sérülést láttak el szakszerűen.

Mit tehetünk vágás, horzsolás esetén

Ha vágott sebről van szó: öblítsük ki a sebet folyóvízzel, és itassuk le a nedvességet száraz papírzsebkendővel! Távolítsunk el minden szennyeződést, üveget vagy más idegen testet, ami a vágásba került egy tiszta csipesszel! (A csipeszt először el kell mosni szappanos vízzel, vagy láng fölé tartani, majd újra lehűteni.) Állítsuk el a vérzést úgy, hogy néhány percig rányomunk egy gézpárnát! Kenjük be valamilyen fertőzésgátló folyadékkal! Ne töröljük le a megalvadt vért a sebről, mert esetleg újra megindulhat a vérzés! Ha a vágás kicsi, ne kössük be, így gyorsabban gyógyul! Ha nagy a seb, ragasszuk le sebtapasszal! Ha bármilyen komplikáció merülne fel, azonnal forduljunk orvoshoz! Ha a vérzés erős, azonnal menjünk el a legközelebbi kórházi ügyeletre, például, ha a vér spriccel a sebből, ha a vérzés nyomás hatására sem áll el, vagy ha már egy-két csészényi mennyiségű vért elvesztett a sérült! Ne felejtsünk el kezet mosni, mielőtt vágott sebet látnánk el!

Ha horzsolásról van szó: hűtsük le a horzsolt részt, ezáltal a vérzés lelassul, a fájdalom csökken, és a seb környezete kevésbé dagad be! Ha a karon vagy a lábon van a horzsolás, úgy hűtsük le, hogy a végtagot tartsuk hideg folyó víz alá. Ha a fejen vagy a mellkason van a horzsolt seb, vagy olyan helyen, ahol hosszan tartó hűtést kell alkalmazni, használjunk jégpárnát! A legtöbb horzsolás 3-6 napon belül kitisztul. Így készítsünk jégpárnát: töltsünk meg félig egy nejlonzacskót jéggel! Adjunk hozzá sót, hogy ezzel is növeljük a hűtőhatást, majd szorítsuk ki a levegőt a zacskóból, és jól kössük be a száját! Tekerjük vékony törölközőbe, helyezzük rá a horzsolt testrészre, és hagyjuk rajta kb. 30 percig! Ha nincs módunkban jeget szerezni, vizezzünk be egy összehajtogatott törölközőt vagy egy vattadarabot hideg vízzel, és használjuk ezt jég helyett!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Életet menthet, ha tudja, mit kell tenni, ha valakinek a torkán akad a falat

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

elsõsegélynyújtás

Forrás: Magyar Vöröskereszt
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához