Ezeket látta már?

Az egészség legyen veled!

Az egészségre nevelést nem lehet elég korán kezdeni. Sok helyen és sokféleképpen olvashatunk az egészséges személyiség kialakulásának támogatásáról. Legalább ilyen fontos, hogy egészséges gyermekek nőjenek fel a társadalomban. Kié ebben a felelősség, mit tehet a szülő, a tanár, az egészségügy, az állam?

A járványszerűen terjedő krónikus betegségek (mint amilyen az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, szívbetegségek, egyes daganatok) esetén fokozottan igaz, hogy a megfelelő életvitel és táplálkozás nagyban hozzájárul a megelőzéshez. A prevenció alapjait már gyermekkorban le kell fektetni. Nem csak a megfelelő táplálkozási szokások kialakításával, de azzal is, hogy a gyermek megtanulja, hogy egy-egy egészséges étkezési szokásnak mi a magyarázata.

gy-280-200-d000016BCaa40a20541d1

Általában véve a gyermekek ilyen irányú nevelése felveti a kérdést, ez kinek a felelőssége? A szülőké? Az óvónőé? A tanárnőé? A szakemberé? Az államé? Nem túl nehéz meglátni, hogy ez közös feladat, hiszen a nevelés egységes folyamat, igazi komplexum, amiben a mindenkori környezet hatásának eredője jut érvényre.

Cikkünk a szülőket kívánja megszólítani egy-két inspiráló ötlettel. A felvetett témák nem teljeskörűek, de reméljük, hogy sikerül megmozgatni vele a szülői fantáziát. Tulajdonképpen az egészséges táplálkozás elvének minden egyes aspektusát be lehet mutatni játékokon keresztül, de mert a téma igen nagy és szerteágazó, célszerű a legalapvetőbb témakört kiemelni.

Zöldségek és gyümölcsök

Az alkotás öröme

A gyermek legelső játékélménye az "én csinálom" öröme. Zöldségekkel, gyümölcsökkel való játékos képalkotás érzelmileg hozza közelebb az elfogyasztandó csemegét, de darabolás és farigcsálás közben is egy-egy felesleges darab könnyen a szájban köthet ki...

A mesék megragadó világa

Talán az oktatás egyik leghatásosabb módszere. Ha a kitalált, állandó, kedvenc mesehőssel sok minden történik, a lehetőségek tárháza végtelenné válhat. Talán a legkönnyebb az immunrendszerről mesélni a zöldségekben, gyümölcsökben rejlő vitaminok kapcsán, pedig az, csak egy szeletkéje a valóságnak. Aki látta már a "Volt egyszer az élet" c. rajzfilmsorozatot, az tudhatja, miről is van szó gyerekszáj és gondolatvilág kapcsán. Amikor lázas a gyermek és szomorú emiatt, érdemes először megemlíteni neki egy mesét a "baci katonákról" és arról, hogy nekünk is vannak katonáink és ezek akkor tudnak igazán erősek lenni és győzni, ha küldünk be nekik "szupererőt", ami a vitaminokat jelenti.

Elmesélhetjük, hogy azért tudott az ellenség hadat üzenni, mert az aranyos katonák gyengék és szomorúak voltak, mert nem kaptak elég szupererőt (megelőzés). Izgalmas mese kerekedhet belőle és legközelebb már más szemmel fog a gyermek a zöldségekre, gyümölcsökre tekinteni, melyek mosása, pucolása, darabolása közben emlékeztethetjük őt a mesére.

Fiúk esetében szóba jöhetnek a kis műanyag katonák (Immun Hadsereg) nagy csatája is, ahogy bajba kerülnek, de váratlan segítség érkezik a desszantosoktól (Vitamin Alakulat) és az ellenség (Baci Hadsereg, műanyag ellenséges katona) legyőzésre kerül, elmenekülnek, a győztesek a tábortűz körül mesélnek magukról (információ átadása játékosan) és örök szövetséget fogadnak. Ehhez a játékhoz az apukák egészen biztosan jól értenek majd.

Amikor a fantázia életre kel

A szerepjátékok idején szóba jöhet, hogy a gyermek a boltos és mi a vásárlók, akik tanácstalanul megyünk az üzletbe. Megkérhetjük, hogy ajánljon vásárolnivalót és aszerint mit ajánl, fogadjuk el, vagy utasítsuk el, természetesen megindokolva döntésünket röviden és érthetően, ezzel átadva a szükséges információt.

Ugyanezt élőben is "eljátszhatjuk" annyival egyszerűbben, hogy amit megveszünk, mondjuk el, miért pont azt. Minden gyermek nagyon szeret anyukájával beszélgetni és a közös vásárlás is kellemesen telik így.

Az édességek...

A gyermek lételeme az édes ízek "birtoklása". Meg kell értenünk és elfogadnunk ezt. Ha tiltjuk, azzal csak ártunk céljainknak. Nem tiltani kell, hanem ahogy nyílik az értelme, tanítani a "használatára": az édesség nyújtotta örömnek is megvan a maga helye és ideje. Igazi türelemjáték ez, sok-sok beszélgetés legyen az eszközünk a családi háborúk és harcok helyett.

Ami a legfontosabb: soha ne édesség helyett kapja a zöldséget, gyümölcsöt, mivel az a cél, hogy ezek étrendjének részét képezzék. Ez viszont az édességektől független, önálló téma és megvalósítandó feladat. Ha nem vagyunk elég tapintatosak, a gyermek esetleges haragját a szülő helyett ezek felé fordíthatja és kudarcot vallunk mindkét témában...

z-280-200-d000016BB74837f8c52a0

Élmény, tudás, ismeret

Ha elhatároztuk, hogy gyermekünknek élményt és tudást adunk, a legnagyobb kérdés és feladat: honnan vegye a szülő ismereteit? A világban úgy tűnik, a káosz képe tárul a laikusok elé ezen a téren. A válasz pedig egyszerű: "cipőt a cipőboltból" - táplálkozási ismereteket a dietetikustól kérjük. Aki nemcsak abban tud segítségünkre lenni, hogy elmondja, mit vegyünk, de személyre szabottan segíthet az egészséges táplálkozás megvalósításában is.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához