Az Aldi visszahívta az egyik termékét - súlyos betegséget okozhat
Különösen a várandósokra és a gyerekekre veszélyes a visszahívott termék!
Visszahívta egy termékét az Aldi Listeria monocytogenes jelenléte miatt. A termék egy wrap, ami az ez egész ország területén elérhető, a neve: "Good Choice, Wrap Ázsiai édes chilis, 190 g". A visszahívásról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adott hírt.
Az Aldi azt írta a honlapján, hogy a listeria baktériummal szennyezett termék fogyasztása egészségügyi kockázattal járhat: különösen terhes nők, gyerekek vagy legyengült immunrendszer esetén betegség léphet fel. A terméket bármely Aldi üzletben visszaveszik, árát számla nélkül is visszatérítik.
Mi a liszteriózis?
A Listeria monocytogenes baktériummal szennyezett élelmiszer fogyasztása után kialakuló, súlyos tünetekkel járó betegséget hívjuk liszteriózisnak. E kórokozó élelmiszereinkben gyakran előfordul, megbetegedést azonban csak nagyobb baktériumszám mellett okoz. Egészséges emberekben sokszor semmilyen tünetet nem vált ki a Listeriával fertőzött élelmiszer fogyasztása. Jó ellenálló képességű felnőttek a fertőzést sokszor tünetmentesen vészelik át, nem betegszenek meg. Legyengült szervezetben (csecsemők, várandós nők, hetven évesnél idősebb, valamint gyenge immunrendszerű emberek) nagyobb veszélye van a betegség kialakulásának.
Hol fordul elő a Listeria monocytogenes?
A Listeria baktérium környezetünkben általánosan jelen lévő baktérium. Az ember fertőzött állatokkal (elsősorban juh, kecske, ló, sertés, házi szárnyasok, rágcsálók) való közvetlen érintkezéssel, a baktériumot tartalmazó élelmiszerek fogyasztása és számos más tényező (például fertőzött takarmány, föld, széklet, egyéb szennyezett anyagok) útján fertőződhet. Az állatok és emberek is tünetmentes hordozói lehetnek a baktériumnak, anélkül, hogy tudnának róla.
Melyek a liszteriózis tünetei?
Az első tünetek már a fogyasztást követő napon felléphetnek, de akár egy hét is eltelhet, mire panaszok jelentkeznek. A betegség súlyosabb változatánál a lappangási időszak a fogyasztást követő 90 napig is eltarthat. Az általános tünetek, mint pl. láz, hányás, hasmenés, fejfájás, alapján sokszor nehéz megkülönböztetni egyéb élelmiszer-fertőzésektől. A kialakult betegségnek – főként a várandós nők körében – igen súlyos következményei lehetnek. Szövődményként agyhártyagyulladás, vérmérgezés alakulhat ki. Terhesség esetén vetélés, halvaszületés és az újszülött fertőzése is előfordulhat. Az esetek 20-30%-ában a betegség akár halállal is végződhet.
Olvasson tovább! Ételmérgezés: ezekkel az ételekkel különösen vigyázzon!