Az ajánlott D-vitamin 80-szorosát szedte be egy férfi - azt hitték rákos
Az eset kiváló példa arra, hogy miért lehetnek veszélyesek az ész nélkül szedett táplálékkiegészítők.
Egy brit férfi annyira megbetegedett, hogy az orvosai a súlyos tünetek tengerében attól tartottak, hogy rákos. A beteg három hónap alatt 12 kilót veszített a súlyából, állandóan hányt, hasmenés és komoly gyomorfájdalmai voltak. A tünetei egy hónappal azután kezdődtek, hogy húsz, vény nélkül kapható étrendkiegészítőkből álló „vitaminkoktélt” fogyasztott, amivel az ajánlott D-vitamin bevitel 80-szorosát szedte be - írt róla az rtl.hu.
A túlzott D-vitaminbevitel veszélyei
A férfit kórházba szállították és vizsgálatokkal próbálták kizárni a legsúlyosabb gyanút, a a rákos daganatot. Mint kiderült, rákos daganat nem alakult ki nála, de a vérvizsgálatok rámutattak: a szervezetében a D-vitamin szintje hétszer magasabb a normálisnál, és akut vesekárosodást is szenvedett. Egy hétig kezelték a kórházban, gyógyszereket és intravénás folyadékot adtak neki, és próbálták megszabadítani a szervezetét a felgyülemlett tápanyagoktól.
Az kezelőorvosai szerint ez a szerencsétlen eset tökéletesen rávilágít „a biztonságosnak tartott étrend-kiegészítők lehetséges toxicitására”.
A D-vitamin ettől még fontos, de a napi adagolás betartása még fontosabb
Az elmúlt évtizedekben bebizonyosodott, hogy a D-vitamin szervezetbeni szerepe messze túlmutat a csontok egészségének a biztosításán. A napfény-vitaminnak is nevezett zsíroldékony vitamin kulcsfontosságú szerepet tölt be az immunrendszer működésében, így számos betegség – köztük vírusos légúti megbetegedések - megelőzésében is szerepe lehet. Több vizsgálat utal arra, hogy a szervezet megfelelő D-vitamin-ellátottsága a daganatok megelőzésében is fontos lehet,- bár ennek egyértelmű bizonyítása még számos jövőbeli kutatást tesz szükségessé.
Tesztelje tudását a vitaminokról! >>
A D-vitamint önmagában pótolni kevés
Amellett, hogy a D-vitamin sokoldalú szerepére vonatkozóan egyre nagyobb mennyiségű információ áll rendelkezésre, egyre nagyobb számban jelennek meg azok a tudományos közlemények is, amelyek a D-vitamin önmagában való alkalmazásának a hatásosságát kérdőjelezik meg.
Néhány évvel korábban leírták például, hogy az önmagában adagolt D-vitamin nem előzi meg a csontritkulást és a vele összefüggő csonttöréseket. Úgy tűnik, hogy a D-vitamin kedvező hatásainak az érvényesüléséhez a D-vitaminon kívül egyéb „anyag(ok)ra” is szüksége van a szervezetnek. A csontritkulás megelőzésében például a D-vitamin mellett adagolt kalcium és magnézium szerepe tűnik lényegesnek.
Ennyi D-vitamint szedjen
A Semmelweis Egyetem fél éve tette közzé az új D-vitamin ajánlást - az ajánlást egyébként 3-4 éve frissítik a legújabb tudományos elvek mentén, az elsőt 10 évvel ezelőtt tették közzé.
A legutóbbi ajánlás egészséges felnőttek számára októbertől márciusig napi 2000 nemzetközi egység (NE) D-vitamint jelölt meg naponta. A mennyiség nem változott, az viszont igen, hogy heti egy alkalommal is be lehet vinni egy adagban (14 ezer NE). vagy akár havi 1 adagban (60 ezer NE) is. Áprilistól októberig azonban, ha napi 30 percet kint vagyunk a szabadlevegőn, már azzal pótolhatjuk a szükséges napi adagot, így akkor nem kell D-vitamint szedni.
Korosztályonként ennyi a napi szükséges D-vitamin:
- csecsemők és kisgyermekek számára napi 400 NE,
- kisiskolás korban 1000 NE,
- a kamaszkorban 2000 NE
Dr. Takács István egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika igazgatója felhívta a figyelmet arra is, hogy a túl nagy dózisnak (napi 6-10 ezer NE) hosszú távon akár egészségkárosító hatású is lehet, ugyanis megnöveli a vizeletben a kalciumkoncentrációt, ami veseproblémákat is okozhat.
Kifejezetten nagy D-vitamin dózist akkor kizárólag a súlyos covid betegeknek ajánlott, nevezetesen 5 napig 12 ezer NE-et, utána 4000 NE-et kap a beteg a kórházbanlét idejére.
Ez is érdekelheti:
- Ez az alapvitamin csökkentheti az autoimmun betegségek esélyét
- Nagyobb az esély a demenciára és a stroke-ra, ha D-vitamin hiányunk van
- Ez az 5 rossz szokás növelheti a stroke esélyét
- Kortizon: így hat a vitaminok felszívódására
- D-vitamin: így érdemes szedni, hogy biztosan hasson!
- Hogyan hasznosulnak a legjobban a vitaminok a szervezetünkben?
- Pajzsmirigy-alulműködés: ezeket az élelmiszereket kerülje
- Ha így él, vitaminhiányos lehet a szervezete