Amerikai étrend: szélesebbre nyílik az "olló" szegények és gazdagok között
Kutatások szerint az USA-ban kismértékű mérséklődés mutatkozik az egészségtelen transz-zsírsavak fogyasztása terén, de ennél jellemzőbb az egyre nagyobb minőségkülönbség a szegények és a gazdagok táplálkozása között.
Köztudott, hogy az egészségtelen táplálkozás szorosan összefügghet egyes betegségekkel (szív-érrendszeri betegségek, cukorbetegség, egyes daganatos kórképek).
Az egészséges étrend fontos része a megelőző orvoslásnak, a betegségek lehetséges megelőzésének – inkább mint kezelésének. Figyelni kell a népesség, lakosság étkezési szokásait, és ezen megpróbálni változtatni.
A kutatás részleteiről: az amerikai NHANES adatait vették alapul, ők foglalkoznak országos szinten többek között az étrend minőségi vizsgálatával, a trendek elemzésével. Az 1999-2010 évek viszonylatában 29,124 felnőtt adatait vizsgálták.
Egy indexelés alapján tettek megállapításokat. Az index magasabb pontszámmal jutalmazta pl. a gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, valamint az omega-3-zsírsavak jelenlétét az étrendben. Ezzel szemben alacsonyabb pontértéket értek a transz-zsírsavak, az édes üdítők, gyümölcslevek, a feldolgozott húskészítmények, a magasabb sótartalmú élelmiszerek.
Az index az 1999-2010 időszakban javulást mutatott, ennek legalább a felét a transz-zsírsavak fogyasztásának csökkenése tette ki. Apróbb változások voltak még: kismértékben nőtt az édes üdítők fogyasztása, de nőtt a gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása is. A sófogyasztás viszont nőtt, ez nem jó jel. Csökkent a testtömegindex (BMI), ami javulást jelez. Az étrend minőségével kapcsolatos értékek összefüggésben álltak a vizsgált személyek szociális helyzetével, bevételével és képzettségével, amely jól mutatja, hogy alacsonyabb jövedelműek esetén szélesebbre nyílt a címben említett "olló", azaz nagyobb a rés a társadalmi csoportok étkezési szokásai között.
"Az eredmények szerint általában javultak az amerikai népesség táplálkozási szokásai 1999 és 2010 között. A javulás, ahogy láttuk főleg a transz-zsírsavak fogyasztásának csökkenéséből származik, amely köszönhető a sok felvilágosító programnak. Az étkezés általános minősége azonban nem javult, főleg nem a szegényebb népcsoportok körében. A népegészségügyi politikának ezt a szociális kérdést kellene alaposabban elemezni ahhoz, hogy valódi javulást lehessen elérni.
Forrás: sciencedaily.com