Ezeket látta már?

A közelgő Egészségügyi Világnap üzenete: csökkentsük a sóbevitelt!

2013.04.04. Módosítva: 2015.11.04.

A sóbevitel csökkentése a legegyszerűbb módszer, amivel csökkenthető a magas vérnyomás – ezen keresztül a szív- érrendszeri betegségek, a stroke és a vesebetegségek veszélye.

Napi 5 g sófogyasztás (kb. 1 teáskanálnyi) már átlagosan mintegy 23%-kal csökkentheti a stroke, és kb. 17%-kal a szív- érrendszeri betegségek előfordulási arányát. A WHO szerint az európai régióban jelenleg kb. 8-11 g a napi sóbevitel, tehát lényegesen magasabb az ajánlottnál.

chips-d0000115E912c4e7b347b

Viccesnek tűnik, de nem az asztali sótartó tehet róla... A plusz sófogyasztás legnagyobbrészt (80%-ban) az EU területén a feldolgozott élelmiszerekből származik, pl. sajtfélék, kenyéráruk, készételek. Nagyon sokan anélkül fogyasztanak sótöbbletet, hogy tudnának róla, ez milyen károsodásokat okozhat a vérnyomást és az általános szív-érrendszeri állapotot illetően.

"A sófogyasztás csökkentése az egyik leggazdaságosabb mód a magas vérnyomás miatti veszélyeztetettség elkerülésére..." – említi Dr. Jakab Zsuzsanna, a WHO európai regionális igazgatója.

Egészségpolitikai intézkedések a sófogyasztás csökkentésére

Április 4-én a WHO Regional Office for Europe megjelentet egy kiadványt: "Kezdeményezések a sófogyasztás csökkentésére az európai régióban" címmel. Számos országban már vannak eredmények pl. az élelmiszerek címkézése, a fogyasztók tájékoztatása, a nemzeti dietetikai ajánlások révén, valamint az élelmiszeripari gyártókkal folytatott megbeszélések, megállapodások a sófogyasztás mérséklésére a feldolgozott élelmiszerekben, készételekben.

Lássunk néhány élő példát!

Finnország

Az élelmiszerek legtöbb kategóriájában kötelező a címkéken a sótartalom feltüntetése. A rendelet bevezetését követően a gyártók is arra törekszenek, hogy lehetőség szerint csökkentsék élelmiszereik sótartalmát, pl. a kenyérárukat illetően ez kb. 20-25%-os csökkentést jelentett.

Az iskolákban kötelező az egészséges táplálkozás oktatása, beleértve a sófogyasztás mérséklését is.

A napi sófogyasztás az előző 30 évben mintegy 40%-kal csökkent, jelenleg nők esetén 7 g, férfiaknál 8,3 g.

Nagy-Britannia

Az élelmiszerek több mint ¾ részében a közlekedési lámpák színeit alkalmazzák a címkézésnél. A piros-sárga-zöld színek jelentik a magas, közepes és alacsony sótartalmat, valamint utalnak a telített/telítetlen zsírok, és a cukrok mennyiségére is.

Az átlagos sófogyasztás az utóbbi évtizedben kb. 10%-kal esett, jelenleg 8,6 g körüli érték.

Mintegy 1/3-ával nőtt a kevesebb sófogyasztással élők száma ugyanezen időszakban.

Kazahsztán

A 2005-ben kiadott gyakorlati ajánlások a magas vérnyomás jobb diagnosztizálására és kezelésére irányultak. Javult a betegek együttműködése a gyógyszerszedést illetően, csökkent a sófogyasztás, nőtt a normális vérnyomással élők száma (14-ről 26,2%-ra) egyúttal csökkent a magas vérnyomásos betegek száma (51,6-ról 35,8%-ra).

Ki az "ellenfél" és mit tehetünk?

Sótartalom szempontjából legveszélyesebb élelmiszerek:

kenyéráruk

húsfélék

sajtfélék

készételek

levesek

reggeli gabonafélék

halkészítmények

chipsek, snackek

éttermi ételek

szószok, fűszerek

burgonyából készült élelmiszerek/ételek

Sokszor elmondták már, mégis igen fontos, mi mindent tehetünk:

egészséges étrend

sófogyasztás mérséklése (napi 5 g alatti mennyiségre)

rendszeres mozgás, fizikai aktivitás

dohányzás abbahagyása

alkoholfogyasztás csökkentése

a stressz helyes kezelése

Forrás: WHO
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához