A félbetört tabletta többet árt, mint használ!
A félbetört tabletták többet árthatnak, mint használnak? A Journal of Advanced Nursing című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a tabletták elfelezése könnyen ahhoz vezethet, hogy a beteg nem megfelelő dózist vesz be a gyógyszerből. A belgiumi Ghent Egyetem kutatói szerint ez akár komoly következményekkel is járhat a betegekre nézve.
Azok az orvosságok, amelyeknél minimális a különbség a gyógyító és a már ártalmas (toxikus) mennyiség között, fokozottan veszélyesek lehetnek ilyen szempontból. A kutatók öt önkéntest kértek fel, hogy nyolc különböző méretű és formájú tablettát, melyek a legkülönfélébb betegségekre voltak felírva, felezzenek meg három eltérő módszerrel: egy speciális – erre a célra kifejlesztett - vágóeszközzel, ollóval és konyhakéssel.
A szétvágott tabletták 31 százaléka úgy lett elválasztva, hogy nem a kívánt dózis keletkezett, és bár leghatékonyabbnak a speciális vágóeszköz bizonyult, még azzal is 13 százalékban rossz eredmény született.
Dr. Charlotte Verrue, a tanulmány vezetője beszámolt róla, hogy a tabletták megfelezésének számos oka lehet: "Lehet, hogy a dózist csökkentik vele, vagy csak meg akarják könnyíteni a lenyelését, esetleg ezzel pénzt kívánnak megtakarítani mind a beteg, mind az egészségbiztosító számára. De a felezett tabletták gyakran eltérő méretűek, ami azzal jár, hogy a beteg nem a megfelelő mennyiséghez jut belőle." Hozzátette, hogy a legtöbb tabletta ráadásul alkalmatlan arra, hogy elfelezzék, így azokat inkább különféle dózisokban vagy folyékony formában kéne gyártani.
Nina Barnett, aki idősek tanácsadójaként dolgozik a Királyi Gyógyszerészeti Társaságnál, elmondta, hogy a gyógyszerészek csak olyan esetekben javasolják a betegeknek, hogy felezzék el a tablettákat, ha nincs más lehetőség, és mindig szem előtt tartják a beteg igényeit.