500 új vírusfajt fedeztek fel a tengerekben, óceánokban
A jelentős felfedezést egy nemzetközi tudóscsoport tette, akik 5500 új vírusfajt azonosítottak eddig ismeretlen vírustörzsekből.
A Science folyóiratban jelent meg egy tanulmány, ami a Tara Oceans expedíció kutatási eredményeit mutatja be. A tudósok 35000 vízmintából dolgoztak, ugyanis az RNS-vírusokat vizsgálták, hogy milyen szerepet töltenek be az ökoszisztémában.
A kutatók olyan genetikai szekvenciákat vizsgáltak, amelyeket kis vízi organizmusokból vontak ki (például planktonokból). Az RdRp nevű ősi gént kutatták, amely minden RNS-vírusban megtalálható - ez a gén szükséges az új vírusok replikációjához, ami egyben az egyik legrégebbi gén lehet, már a DNS előtt létezhetett. Most több mint 44 000 szekvenciát azonosítottak ezzel a génnel.
A most felfedezett új vírusok száma soknak tűnik, de valójában ne az: legalább 1 milliárd vírus van a tengerekben, és ha sikerül azonosítani őket, könnyebb lesz megérteni az óceáni ökoszisztéma működését, mivel ennek egyfajta szabályozói.
A gyakorlati hasznuk az, hogy ha egy szervezet túlságosan elterjed, a vírusok megtámadják, és megakadályozzák, hogy dominánssá váljon, és felborítsa a kényes vízi egyensúlyt.
Olvasson tovább! Az influenza miért nem igényel tüneti kezelést? Vakcinainfó - Az orvos válaszol