Ezeket látta már?

Ezért ne hagyja soha, hogy kutyája arcon nyalja!

Dietetika
2024. március 10. 14:34
társállat zoonózis fertőzés kutyanyál

Arcunk nyalogatásával kutyánk szeretetét akarja kifejezni. De jó ötlet, ha hagyjuk neki?

A kutyák számára a nyalogatás természetes viselkedésforma. Amikor a kutya nyalogat, oxitocin és endorfinok szabadulnak fel az agyában. Az endorfinok nyugalmat és relaxációt okoznak – kutyáknál éppúgy, mint az embereknél. A kutyák számos okból nyalogatják az embereket, többek között így kommunikálnak velünk, gondoskodni akarnak rólunk és élvezik a bőrünkből áradó és a ránk ragadt illatokat.

Kérdés azonban, hogy higiénés szempontból mennyire jó ötlet engednünk kutyánknak, hogy az arcunkat meggyalja? Belegondolt már abba, hogy a kutyus mit nyalogat egész nap? Séta közben a földön az ürülékeket, szemetet, saját testét, nemi szerveit. Így már kevésbé tűnik vonzónak a kutyapuszi.

A kutyák az arcnyalást viselkedési válaszként is használják az emberek érzelmi állapotára. A kutyák empatikus lények, képesek felismerni, ha negatív érzések ülnek ki az arcunkra. Egy tanulmány kimutatta, hogy a kutyák gyakrabban nyalják meg az arcunkat, ha dühösek vagyunk.

Ami a kutyanyálban rejlik

A kutyák társasága és szeretete csodákra képes és gyógyítja a lelkünket is. Azonban egyes emberek számára a kutyanyál több kárt okozhat, mint használ.

Akinek legyengült az immunrendszere vagy nyílt sebei vannak, legjobb, ha nem engedi kutyájának, hogy arcon nyalja.

A kutyák szájában számos mikroorganizmus található, amelyek általában nem jelentenek túl nagy veszélyt az ember számára. Ritka esetekben azonban a zoonózisok (fajok között terjedő fertőző betegségek) harapással, nyalással és kamolással kutyáról emberre is átterjedhetnek.

A zoonózisok olyan megbetegedések, amelyek állatok és emberek között terjednek, és fertőző kórokozók – vírusok, baktériumok, paraziták vagy gombák – okozzák. A kórokozók különféle megbetegedéseket okozhatnak mind az emberekben, mind az állatokban.

Vannak olyan ritka esetek is, amikor az emberek súlyosan megbetegednek a kutyanyállal való érintkezés után. Például a Capnocytophaga canimorsus, egy baktérium, amely az egyébként egészséges kutyák és macskák akár háromnegyedének szájában is megtalálható és életveszélyes vérmérgezést okozhat.

Más mikrobák, mint például a Pasteurella multocida, a kutyanyállal való érintkezés útján terjedhetnek, ami súlyos következményekkel járhat, beleértve az agyhártyagyulladást is.

A zoonózisos fertőzések szempontjából veszélyeztetettek a legyengült immunrendszerű emberek, a gyermekek, az idősek és a terhes nők.

A zoonózisok megelőzése

  • Megfelelő kézhigiénia és rendszeres kézmosás: állatok környezetében való tartózkodás után mindig mosson kezet, akkor is, ha nem érintette meg az állatot.
  • Lehetőleg kerülje az állatharapásokat és karmolásokat.

Az ésszerű határokon belül a legtöbb ember számára nem jelent veszélyt, ha hagyja, hogy a kutyája megnyalja. De biztonságunk érdekében érdemes betartani a „számat ne” szabályt.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Elkaphatom a rühességet a kutyától?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: sciencealert
# kutya # fertőzések # fertőző betegségek # zoonózis # társállat # kisállatok egészsége

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés