Ezeket látta már?

Egy kis vörösbor senkinek sem árt? Ez a tudomány válasza, ha a bélflóráról van szó!

Természetes gyógymódok
2024. december 28. 08:04
vörösbor hatása bélflóra kutatás

A kutatók azt vizsgálták, hogyan hat a vörösbor a bélflórára.

A mértékkel kortyolgatott vörösbor kedvezően hathat a szív- és érrendszer működésére, sőt – mint újabban kiderült – jó hatással van a bélflórára is.

Vörösbor: ha nem is gyógyszer, de legalább orvosság

Milyen szép is a borozóknak abban a hitben ringatniuk magukat, hogy a vörösbor orvosság. Noha a megállapítás nem teljesen masszív lábakon áll, akárcsak az a személy, aki többet ivott a kelleténél, van benne némi igazság.

Egyrészt, a hangsúly a mennyiségen van. Számos vizsgálat kimutatta, hogy napi egy pohár jó minőségű vörösbor elfogyasztása előnyös hatású lehet a szervezetre. A napi több pohár vörösbornál azonban már előtérbe kerül a túlzott mennyiségű alkoholbevitel káros hatása, amely többet árt, mint amennyit használnak az alkohollal együtt a szervezetbe jutó kedvező élettani hatású vegyületek (pl. rezveratrol).

Másrészt, nem hiába a mediterrán diéta része a vörösbor fogyasztása. A vörösbor és a mediterrán diéta pozitív hatásai elsősorban a szív- és érrendszer vonatkozásában mutatkoznak meg. Hangsúlyozandó azonban, hogy ebben az esetben a vörösbor fogyasztása egy nagyon egészséges, halakban, zöldségekben és gyümölcsökben dús diétával és minimális mennyiségű cukor- és zsírfogyasztással társul. Vagyis a vörösbor jótékony hatását egyéb tényezők is támogatják, amik közel sem biztos, hogy a magyaros, tipikusan zsíros és sós fogásoknál is jelen vannak.

Mi a vörösbor titka?

A vörösbor kedvező hatásának a titka a benne található úgynevezett polifenolokra vezethető vissza. A polifenolok nem egy egységes vegyületcsoportot jelölnek, hiszen közéjük tartoznak flavonoid és nem-flavonoid jellegű vegyületek, proantocianinok, katechinek, és folytatható a felsorolás. A polifenolok egyik legértékesebb vegyületeként talán a rezveratrol említhető. A rezveratrol elsősorban a vörös szőlő héjában raktározódik, és körülbelül 10-szer nagyobb mennyiségben van jelen a vörösborban, mint a fehérben.

A polifenolok, így a rezveratrol is antioxidáns hatásúak, és mint antioxidánsok kulcsszerepet kapnak azoknak a szabad gyököknek a semlegesítésében, amik a stressz, a fertőzések, a gyulladásos reakciók vagy a környezeti ártalmak következtében keletkeznek a szervezetben. Mivel a szív- és érrendszer különösen érzékeny a szabad gyökök támadásával szemben, az antioxidánsok hatása kifejezett lehet, ha a szív és a keringés támogatásáról van szó.

Tudományosan igazolt a vörösbor jelentette védelem

A kutatók megvizsgálták azt, hogy a borfogyasztás miként hat az egyének egészségére. A több száz fő (n=916) bevonásával végzett vizsgálatból kiderült, hogy már az alkalmi vörösbor-fogyasztáshoz is kedvező hatások rendelhetők. Ilyen mértékű pozitív hatások nem kapcsolhatók egyéb alkoholos italokhoz, így például a fehér borhoz vagy a ciderhez sem. Többek között a bélflóra összetétele vált diverzebbé, azaz változatosabbá a vörösbor hatására. Mindez azt jelenti, többféle jótékony baktérium telepedett meg a bélben a vörösbor hatására. Itt pedig érvényes a megállapítás: minél diverzebb, annál egészségesebb. Vagyis, a diverz bélflóra ütőképesebb, és nagyobb eséllyel képes visszaverni az esetleges kórokozók bélben való megtelepedését.

Egy kis vörösbor senkinek sem árt?

Aki néha-néha legurít egy-egy pohár vörösbort, annál javulhat a bélflóra összetétele, derül ki a citált vizsgálatból. Az egyensúlyban lévő, egészséges bélflóra pedig az általános egészség fontos része, hiszen a bélflóra hatással van az emésztési folyamatokon kívül az immunrendszer működésére éppen úgy, mint a krónikus megbetegedések előfordulási kockázatára vagy a mentális funkciókra.

Vörösbor receptre?

Olyat is hallunk néha, hogy valaki az orvosa „receptjére” iszik meg naponta egy pohár vörösbort étkezések alkalmával, hogy védje az ereit és a szívét. Nem kizártak ezek a receptek. Azonban aki eddig „száraz” volt, annak még orvosi tanácsra sem kötelező nekiállni borozgatni, csak azért, hogy a szíve egészségesebb legyen. Ha megkérdeznénk a dietetikusokat ők is azt tanácsolnák, hogy aki eddig nem ivott, az „gyógyászati célból” ezentúl se igyon! Aki viszont eddig is a pohár fenekére nézett, az örülhet, hogy tett a szíve és keringése egészségéért, persze csak akkor, ha mértékkel itta a jó minőségű vörösbort. A mérték jelen esetben napi egy pohár vörösbort jelent, ami mellett egyéb alkoholos italok ki vannak zárva!

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

Olvasta már?

Kis vörösbor a nap végén még belefér? Ha ezt betartja, jót is tehet
Kapcsolódó cikk

Kis vörösbor a nap végén még belefér? Ha ezt betartja, jót is tehet



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: gastro.org
# vörösbor # bélflóra # koleszterin # magas vérnyomás # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés