Ezeket látta már?

Tegye próbára tudását egy perc alatt: mire jó a cink?

kvíz, napi kvíz, cink, mire jó a cink, egészségkalauz

A cinkhiány komoly bajokat okozhat, de a túl sok cink sem tesz jót. Miért elengedhetetlen szervezetünk működéséhez a cink? Melyek a kedvező élettani hatásai? Ellenőrizze, hogy jól tudja-e!

A cink egy rendkívül értékes tápanyag, amely pozitívan hat az immunfunkciókra. Amennyiben nem fogyasztunk elegendő cinkben gazdag táplálékot, úgy a szervezetünk nem tud megfelelően megküzdeni a vírusok támadásaival szemben, illetve gyulladás is kialakulhat, amellyel az immunrendszer egész egyszerűen nem tud mit kezdeni.

A cink mintegy 2-3 grammnyi mennyiségben van jelen az emberi szervezetben. Főleg a haj, a szem, és a férfi nemi szervek tartalmazzák. Ezeken kívül a májban, a vesékben, az izmokban, és a bőrben található még számottevő mennyiségben. A legfontosabb szerepe, hogy az inzulin alkotórészeként a vércukorszint-szabályozásban vesz részt. A cink az inzulinon kívül mintegy hetvenféle enzimben van jelen.

Mivel a cink más tápanyagokkal is kölcsönhatásban áll, ha nem juttatunk be a szervezetünkbe elegendő A- és D-vitamint, illetve szelént, akkor a cink sem képes kifejteni a pozitív hatásait, így nem élvezhetjük ennek a tápanyagnak az előnyeit.

Mire és miért jó igazán a cink - töltse ki kvízünket, és közelebb kerülhet a válaszhoz.

Indulhat a kvíz? Hasznos időtöltést! 😊

Tudta? Az egészséges körmök titka lehet a cink

Sokféle ásványi anyag szükséges szervezetünk egészséges működéséhez. Ezek közül kulcsfontosságú a cink. Sok étrend-kiegészítő létezik, mellyel ezt lehet pótolni, és sok esetben szükség is van rá. Arra azonban vigyázni kell, hogy az ajánlott napi maximális mennyiséget, ami 40 mg, ne lépjük túl.

A cinkhiány külső jele lehet a körmök minőségromlása. A cinkhiány külső jele lehet a körmök minőségromlása. Forrás: shuttertock.com

A cink 7 fontos előnye

A cink számos feladatot lát el a szervezetünkön belül, ezek közül a következőket lehet leginkább kiemelni:

  1.  Immunrendszer támogatása: az immunsejtek létrehozásáért felelős csecsemőmirigy és a csontvelő normális működését segít fenntartani. Emellett fontos az immunrendszerünk azon területén is, amely a korábbi fertőzések emlékeit használja fel az adott kórokozóval szemben.
  2. Hasmenés kezelése: lerövidítheti a hasmenést, különösen azoknál, akiknél a tápláló étrend nehezebben kivitelezhető. Ide tartoznak a csecsemők is, náluk a WHO kifejezetten javasolja a cinkpótlást ilyen esetekben.
  3. Krónikus betegségek ellen: a cink antioxidánsként csökkenti az oxidatív stresszt, ami a krónikus betegségekkel kapcsolatba hozható (pl. a cukorbetegséggel, magas vérnyomással).
  4.  Időskori makuladegeneráció lassítása: a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) szerint a cink segíthet késleltetni az időskori makuladegeneráció és a látásvesztés előrehaladását. Megakadályozni azonban nem képes a folyamatot.
  5. Csontritkulásban: alapvető szerepe van a csontképződésben.
  6. Sebgyógyulásra: a bőr helyreállításában és a fertőzés megelőzésében is fontos szerepe van a cinknek. A bőrsejtek mellet a szerveinket borító sejteknek is segít megakadályozni a kórokozók bejutását.
  7. A haj, bőr, köröm egészségéhez is hozzájárul.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Magas a koleszterinszintje? Így csökkentheti - az orvos tanácsai

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#cinkhiány

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához