Székrekedés ellen: ez az egyszerű magnéziumtejes is praktika segíthet otthon
Érdemes otthon tartani belőle, vény nélkül kapható, és nem csak székrekedésre jó - de ha épp arra kell, a legjobb, ha lefekvés előtt használja.
A magnéziumtej, más néven magnézium-hidroxid savlekötő vagy sóoldatos hashajtó hatással rendelkezik. Ez a fajta hashajtó úgy működik, hogy nedvességet vonz a belekbe, hogy segítsen a széklet fellazításában. Vény nélkül is be lehet szerezni, de gyakori székrekedés esetén, érdemes orvossal is konzultálni.
A magnéziumtej hatása
A magnéziumtej a következő problémákra alkalmazható:
- székrekedés, mert hashajtóként alkalmazva a magnéziumtej vizet von be a bélbe, hogy segítsen a széklet felpuhításában és eltávolításában. A magnéziumtejnek általában 30 perc és 6 óra közötti idő kell, hogy hasson, és segítse a székletürítést.
- emésztési zavarok
- gyomorégés
- leégés
- pattanások
Magnéziumtej leégésre
Egyesek úgy vélik, hogy a napégésre helyileg vékony réteg magnéziumtej alkalmazása segít enyhíteni a fájdalmat és az égő érzést. Egyelőre nem léteznek olyan tanulmányok vagy empirikus bizonyítékok, amelyek alátámasztanák a napégésnél való alkalmazását. Más vény nélkül kapható termékek, mint például az aloe vera, jobban beválhatnak erre a problémára.
Magnéziumtej pattanásokra
A magnéziumtej segíthet a pattanások kezelésében. A hiedelem abból ered, hogy a gyógyszer potenciálisan képes segíteni a felszíni olajok felbontását.
Az egyetlen kutatás a pattanásokra való alkalmazásáról egy 1975-ös tanulmányra nyúlik vissza. A tanulmányban egy kutató megjegyezte, hogy a magnéziumtej alkalmazása 250 milligramm (mg) tetraciklin szájon át történő szedésével és napi kétszeri, zsírmentes szappannal történő mosakodással kombinálva segített megtisztítani az aknés pattanásokat és csökkenteni a gyulladást.
További tanulmányok nem vizsgálták a magnéziumtej helyileg történő alkalmazását vagy szájon át történő szedését az akné kezelésére.
A magnéziumtej fajtái
A magnéziumtej tabletta vagy folyadék formájában kapható. Fontos, hogy a tablettát nyelés előtt érdemes megrágni. A magnéziumtej normál erősségű folyadék vagy koncentrált folyadék formájában is kapható. A tömény folyadékot nem szabad 12 év alatti gyermekeknek adni. Mindegyik fajtát gyógyszertárban és az interneten is vény nélkül meg lehet vásárolni.
A magnéziumtej adagolása
Nem szabad több gyógyszert szedni, mint amennyit az orvos vagy a csomagolás ajánl!
- Az adag kimérése előtt jól rázzuk fel az üveget. Az adagolás attól függően változik, hogy a személy miért használja a gyógyszert és milyen korú.
- A kimért adagot használat előtt vízzel vagy tejjel keverjük össze.
Magnéziumtej adagolása székrekedés esetén
Felnőtteknek egy teljes pohár vizet kell inniuk minden egyes adag magnéziumtejjel. A pontosság érdekében használjuk a mellékelt 15 milliliteres (ml) adagolócsészét vagy kanalat. A legjobb, ha a gyógyszert lefekvés előtt vesszük be.
A székrekedésre szolgáló magnéziumtej eredeti változatának alkalmazása az életkortól függően változik:
- Felnőttek: 30-60 ml.
- 6-11 éves gyermekek: 15-30 ml.
Kérjük ki orvos véleményét, mielőtt 6 év alatti gyermekeknek adnánk ezt a gyógyszert.
A magnéziumtej koncentrált változatánál az adagolás alacsonyabb
A felnőttek 15-30 ml-t vehetnek be. Ebben az esetben kérdezzük meg a gyerekorvost, ha 12 év alatti gyereknek szeretnénk adni belőle.
Létezik rágótabletta is gyermekek számára. A gyermekeknek minden adaghoz egy pohár folyadékot kell meginniuk. Az adagolás életkortól függően változik:
- A 6-12 éves gyermekek naponta 3-6 tablettát vehetnek be.
- A 2-6 éves gyermekek napi 1-3 tablettát vehetnek be.
- 2 év alatti gyerekek esetében kérjük ki az orvos véleményét.
A magnéziumtejet hashajtóként 7 napnál hosszabb ideig egymás után nem szabad alkalmazni. Akinek továbbra is hashajtóra van szüksége, vagy tartós fájdalmai vannak a gyomor környékén, konzultáljon az orvosával.
Magnéziumtej használata egyéb emésztési problémák esetén
A székrekedés enyhítése mellett az emberek a magnéziumtej egyes változatait a gyomorégés és a savas emésztési zavarok enyhítésére is használhatják.
Felnőtteknek egyszerre 5-15 ml-t kell bevenniük vízzel, és szükség szerint naponta legfeljebb négyszer megismételni. Egy 24 órás időszak alatt nem szabad 60 ml-nél többet bevenni!
Ha a magnéziumtejet savlekötőként használjuk, hashajtó hatása is lehet. Ne használjuk a magnéziumtejet savlekötőként 14 napnál hosszabb ideig egymás után.
A magnéziumtej mellékhatásai, kockázatai
A legtöbben akik magnéziumtejet szednek, nem tapasztalnak mellékhatásokat, de mint minden szernek, a hatás mellett ennek is lehetnek melléklhatásai:
- hasmenés
- gyomorgörcsök
- hányinger
- hányás
- bőrpír
- álmosság
A magnéziumtej súlyosabb mellékhatások kockázatát is magában hordozza. Azoknak, akik az alábbiak bármelyikét tapasztalják, abba kell hagyniuk a gyógyszer alkalmazását és orvoshoz kell fordulniuk:
- végbélvérzés
- nincs székletürítés a szedést követően
- súlyos hányinger vagy hányás
- lassú szívverés
- szédülés
Figyelni kell arra, hogy elegendő vizet igyunk, hogy elkerüljük a kiszáradást.
Súlyos mellékhatások nagyobb valószínűséggel fordulnak elő, ha valaki az ajánlottnál több magnéziumtejet szed, vagy ha hosszabb ideig szedi.
A magnéziumtej túladagolásának tünetei a következők lehetnek:
- súlyos hasmenés
- izomgyengeség
- hangulatváltozás
- lassú vagy szabálytalan szívverés
- kevés vizeletürítés vagy annak hiánya
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, mielőbb forduljon orvoshoz!
Az allergiás reakció orvosi ellátást igénylő jelei a következők:
- csalánkiütés
- nehézlégzés
- az arc, az ajkak, a nyelv vagy a torok duzzanata
Kik nem szedhetnek magnéziumtejet?
- A csökkent veseműködéssel élők,
- magnézium-korlátozott étrenden élők,
- olyan emberek, akiknél olyan tünetek jelentkeznek, mint hányinger, hasmenés vagy gyomorfájás,
- olyanok, akik hirtelen, 14 napnál hosszabb ideig tartó bélműködéseket tapasztalnak.
Magnéziumtej használata terhesség és szoptatás esetén
A magnézium képes lehet átjutni a placentán a magzat szervezetébe. Az orvosok azonban nem tudják, hogy a magnéziumtej biztonságosan alkalmazható-e terhesség alatt, mivel erre vonatkozóan nincsenek adatok.
Hasfájás és gyakori felfúvódás: ezek a gyomorrák korai tünetei - olvasson tovább!
Kis mennyiségű magnézium az anyatejbe is bekerülhet, de az orvosok ennek biztonságosságát sem ismerik.
Ezért az általános tanács az, hogy terhesség vagy szoptatás alatt kerüljük a magnéziumtej használatát, vagy használat előtt kérdezzük meg orvosunkat.
Magnéziumtej hatása a gyógyszerek felszívódására
A magnéziumtej számos gyógyszerrel kölcsönhatásba lép, ami azt jelenti, hogy befolyásolja azok hatását. Ezek közé tartoznak a vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek, valamint a vitaminok és étrend-kiegészítők.
A bélben lévő folyadékokra gyakorolt hatása miatt a magnéziumtej megakadályozhatja a tabletták megfelelő felszívódását.
Ennek eredményeképpen mielőtt a magnéziumtejet használnánk és emellett rendszeresen szedünk más gyógyszereket, beleértve a vény nélkül kapható gyógyszereket, vitaminokat és vényköteles gyógyszereket is, kérjük az orvosunk tanácsát.
Olvasta már?
- Cukorbeteg? Nem mindegy, mennyi tojást eszik!
- Melyik a leghatásosabb diéta? Szakember válaszol
- Hízásra hajlamos? Kiderült, melyik enzim lehet érte a felelős
- Cukor helyett melyek a legjobb édesítőszerek? Itt a lista!
- Cukorbetegség, IR, lassú anyagcsere: így lehet gyorsabb az emésztése!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!