Szponzorált tartalom
Superfood: mit mivel helyettesíthetünk, hogy egészségesebbek legyünk?
A legtöbben tisztában vagyunk az egészséges táplálkozás alapelveivel, azonban egyáltalán nem könnyű lemondani a régi, kedvelt ízekről, átalakítani a jól ismert szokásokat. Következzen néhány ízletes és szuperegészséges élelmiszer, amelyekkel helyettesíthetünk más alapanyagokat!
Pirított kenyérkockák és földimogyoró helyett hántolt kendermag
Sokan szeretik a ropogós finomságokat, például a levesbetétként vagy salátához kevert krutont, vagy a földimogyorót, de ezek sajnos nem a legegészségesebbek. A földimogyoróra sokan allergiásak, a sózott változat nem tesz túl jót a kardiovaszkuláris rendszernek, és olyan vegyületeket is tartalmaz, melyek negatívan befolyásolják néhány fontos mikrotápanyag, így a vas és cink felszívódását. A pirított kenyérkocka, vagyis kruton pedig túl sok finomított szénhidrátot tartalmaz. Ezzel szemben a hántolt kendermag rostokban, növényi fehérjében, omega-3 és -6 zsírsavakba gazdag, illetve egyéb értékes tápanyagokat is tartalmaz. Keverhetjük salátákban, joghurtokba, müzlibe, de akár magában, nassolnivalóként is fogyasztható.
Tej helyett növényi italok
Az állati eredetű tej évszázadok óta az étrendünk szerves részét alkotja, mert tápanyagokban (pl. kalciumban) igen gazdag, de az elmúlt évtizedekben egyre többen mondanak le a tejről, részben etikai, részben egészségügyi okokból. Szerencsére, már jó néhány tejhelyettesítő, növényi alapú italt vásárolhatunk, sőt a bátrabbak akár otthon is elkészíthetik ezeket. A mandula-, kókusz-, rizs- vagy éppen kendertej tápanyagokban gazdag, és olyanok is fogyaszthatják ezeket, akik ételallergiával küzdenek. Fontos azonban tudni, hogy a növényi tejekben általában kevesebb fehérje és több szénhidrát van, mint az állati tejben, az eltérő állaguk miatt pedig egy kicsit kísérletezni kell ezekkel a receptekben.
Kész salátaöntet helyett kendermagolaj
A készen kapható salátaöntetek tele vannak cukorral és adalékanyagokkal, vagyis a fogyasztásuk csak egészségesnek „tűnik”, tulajdonképpen még a zöldségekkel teli salátákat is elrontjuk velük. Sokkal jobbat teszünk a szervezetünkkel, ha különleges olajokkal, például kendermagolajjal ízesítjük a salátákat! A kendermagolaj omega-3 és omega-6 zsírsavakban nagyon gazdag. Ezek az esszenciális zsírsavak nélkülözhetetlen építőelemei a sejtjeinknek, és felveszik a küzdelmet a gyulladásos folyamatokkal is. A kendermagolajat ráadásul nemcsak a salátákhoz, de zöldséges krémekhez, joghurthoz, shake-ekhez is használhatjuk, sőt a bőrápoláshoz is kipróbálhatjuk.
Cukorka helyett étcsokoládé
Az egészséges étrend nem zárja ki az édességeket sem, mértékkel ezeket is fogyaszthatjuk – nem árt azonban megválogatni, hogy mit is eszünk. A különböző cukorkák és csokiszeletek gyakran tele vannak adalékanyagokkal és finomított szénhidrátokkal, ugyanakkor értékes tápanyagokat nem tartalmaznak. A jó minőségű étcsokoládéról azonban számos kutatás bizonyította már, hogy kifejezetten pozitívan hat az egészségünkre! A magas kakaótartalmú étcsokoládéban vasat, magnéziumot, rezet, mangánt, cinket és szelént is találhatunk, akárcsak antioxidánsokat, a bőrünket, a vérereket és a kognitív funkciókat védő fitonutrienseket.
Vörös húsok helyett kendermag protein
A fehérjék nélkülözhetetlen építőelemei a sejtjeinknek, izmainknak, sajnos azonban az állati eredetű proteinek növelhetik néhány súlyos betegség rizikóját, beleértve a daganatos betegségekét is. Az állati eredetű fehérjék fogyasztása emellett sok emberben etikai kérdéseket is felvet. Az egészségünknek és a környezetünknek is jót teszünk, ha az állati eredetű fehérjék helyett (legalább hetente néhány alkalommal) növényi proteint, például kendermag proteint eszünk. A kendermag protein kizárólag természetes anyagokból készült, adalékanyagmentes, gyorsan felszívódik és könnyen emészthető, tele van értékes mikronutriensekkel, vitaminokkal, omega-3 és omega-6 zsírsavakkal, sőt rostokkal is.