Ezeket látta már?

Miért jó a sovány tej? Ilyen hatással lehet magas vérnyomás ellen

miért jó sovány tej kalcium magas vérnyomás ellen

A diagnosztizált magasvérnyomás enyhébb esetében pusztán az életmódváltás is segíthet.

A magas vérnyomás általában nem okoz panaszt, de a szív- és érbetegségek egyik legfontosabb kockázati tényezője, a szélütés, az agyi katasztrófa szempontjából az első számú rizikófaktor. Ráadásul rendívül gyakori: becslések szerint világszerte egymilliárd embernek kórosan emelkedett a vérnyomása.

Magas vérnyomás csökkentése

Yves Pouliot kanadai professzor tanulmánya szerint a tej vérnyomáscsökkentő, akinek tanulmánya a Dairy Nutrition című szakfolyóiratban jelent meg.

Pouliot professzor idézi az évekkel ezelőtt, könyv formájában is megjelent DASH-tanulmányt, amelyben a betűszó azt jelenti: "a diéta alkalmas segíteni a hipertóniásokat". Az étrend lényege sok gyümölcs, zöldség és naponta három alkalommal sovány tejtermék fogyasztása, illetve a konyhasó-bevitel jelentős csökkentése. Ha ezeket bevezetjük mindennapjainkban elkerülhetjük a magas vérnyomást.

Vérnyomáscsökkentés - a kulcs a kalcium

A tejfélék vérnyomáscsökkentő hatásában az egyik legfontosabb tényező a bőséges kalciumbevitel. Ráadásul a tejben lévő kalciumról kimutatták, hogy biológiai beépülése sokkal jobb, mint a táplálékkiegészítők vagy tabletták formájában bejuttatott kalciumé. Hasznos még a tejben lévő magnézium és kálium is.

A tej vérnyomáscsökkentő tulajdonságának legfontosabb elemét a bioaktív peptidek jelentik, amelyeknek hatásmódja hasonló az egyik legerélyesebb vérnyomáscsökkentő gyógyszer, az úgynevezett ACE-gátló készítményekéhez.

Hollandiában a Wageningen Egyetem kutatói kétezernél több 55 évesnél idősebb, panaszmentes ember egészségét figyelték. Két év után 30 százalékkal kevesebbnek lett magas vérnyomása azok közül, akik a legtöbb sovány tejterméket fogyasztották. A zsíros tejtermék, a vaj és a sajt nem volt ilyen védő hatású. Ralston ausztráliai professzor a Journal of Human Hypertension folyóiratban közölte több vizsgálat összesített eredményeit, amelyek megegyeztek az előző adatokkal: a zsírszegény tejtermékek csökkentik a vérnyomást.

Mi a magas vérnyomás?

A magas vérnyomás megjelenhet elsődleges betegségként (primer hipertónia), illetve kialakulhat valamilyen betegség társtüneteként is (szekunder hipertónia). Kezelése attól függ, hogy van-e a magas vérnomyás hátterében álló más betegség, és hogy milyen mértékű a magas vérnyomás.

Az életkor előrehaladtával az erek rugalmasságvesztése következtében a vérnyomás mindenkinél fokozatosan nő, ami bizonyos – ellenőrzött – határok között természetes folyamat. A magas vérnyomás előfordulási gyakorisága 60 év felett 60%.

A vérnyomásértékek osztályozása

KategóriaSzisztolés érték(Hgmm) Diasztolés érték(Hgmm) 
Optimális< 120 és< 80
Normális120–129 és/vagy80–84
Magas normális130–139 és/vagy85–89
I. fokú magas vérnyomás140–159 és/vagy90–99
II. fokú magas vérnyomás160–179 és/vagy100–109
III. fokú magas vérnyomás≥ 180 és/vagy≥ 10
Izolált szisztolés magas vérnyomás≥ 140 és< 90

A hipertónia tünetei

A tartósan magas vérnyomás egyik „leggonoszabb” tulajdonsága, hogy sokáig semmiféle tünete nincs. Gyakran pusztán véletlenül fedezi fel a háziorvos, egy rutinvizsgálat során. Ennek oka, hogy a szerveink egy bizonyos fokig képesek hozzászokni a megváltozott körülménekhez.

A hosszú ideje fennálló, de lappangó magas vérnyomás viszont éppúgy károsítja a keringési rendszert (szív, vesék, szem, végtagok erei), mint az, amely valamilyen tünettel ad hírt magáról: például fejfájással (általában reggel), tarkótáji nyomásérzéssel, szédüléssel vagy férfiak esetében akár erekciós zavarokkal.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha otthonában legalább 3 alkalommal nyugalomban magas vérnyomásértékeket mért különböző időpontokban, mindenképpen forduljon háziorvosához! Orvos munkáját nagyban segíti, ha vérnyomásnaplót vezet.

Amennyiben a beállított gyógyszerek szedése mellett a vérnyomása meghaladja a 140/90 Hgmm-t, forduljon ismételten orvoshoz!

Fontos! Szélsőségesen magas (180/120 Hgmm felett) vagy a korábbiakhoz képest abnormális értékek esetén akár sürgősségi beavatkozásra is szükség lehet. Az extrém vérnyomás-emelkedés a legsúlyosabb szív- és érrendszeri eseményekhez vezethet ( úgy mint szívritmuszavarok, stroke, vérzések, szívinfarktus, veseelégtelenség, aortarepedés).

A magas vérnyomás melletti légszomj, hányinger, hányás, válaszképtelenség az úgynevezett hipertenzív krízist t jelezheti, ekkor haladéktalanul hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Magas a vérnyomása? Ennyi sót érdemes fogyasztania

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magas vérnyomás

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához