Ezeket látta már?

Sorrendi étkezés: ha fogyni akar, erről érdemes tudnia!

fogyás sorrendi étkezés diéta

Nem mindegy mit, milyen sorrendben eszünk?

Ha először salátát eszünk, majd fehérjéket, végül pedig keményítőtartalmú szénhidrátokkal fejezzük be az étkezést, akkor Jessie Inchauspé biokémikus és a Glükózforradalom című könyv szerzője szerint a vércukorszintünk kevésbé ugrik ki - írja a ScienceAlert.

Vércukorszint csúcsát sok minden befolyásolhatja

A vércukorszint csúcsa körülbelül 30-60 perccel a szénhidrát elfogyasztása után jelentkezik a véráramban. Sok dolog határozza meg, hogy milyen magas és meddig tart. Ezek közé tartozik, hogy mit ettünk a szénhidráttal együtt vagy azt megelőzően, mennyi rost van a szénhidrátban, és hogy a szervezetünk mennyire képes inzulint kiválasztani, felhasználni.

Bizonyos betegségekkel küzdők számára hihetetlenül fontos minden olyan praktika, amellyel a vércukorszintjük görbéjét el tudják laposítani. Ezek közé a betegségek közé tartozik:

  • cukorbetegség
  • reaktív hipoglikémia (a visszatérő cukorösszeomlás egy bizonyos fajtája)
  • posztprandiális hipotenzió (alacsony vérnyomás evés után)

A magasan és hosszan tartó glükózcsúcsok tartós és káros hatással lehetnek számos hormonra és fehérjére, sőt gyulladást is kiválthatnak. A gyulladás pedig számos betegséget, többek között a cukorbetegséget és szívbetegséget is okozhat.

Lassítja a saláta a gyomor kiürülését

A tudósok már régóta tudják, hogy a magas rosttartalmú ételek, például a saláták, lassítják a gyomor kiürülését. Vagyis a magas rosttartalmú élelmiszerek lassítják a glükóz és más tápanyagok eljuttatását a vékonybélbe, hogy azok utána felszívódjanak a vérbe.

A fehérjék és a zsírok szintén lassítják a gyomorürülést. A fehérjék további előnye, hogy serkentik a glükagonszerű 1-peptid (vagy GLP1) nevű hormont, ami szintén lassítja a gyomor kiürülését. Ez a hormon a hasnyálmirigyre is hat, így segíti az inzulin kiválasztását is.

Sorrendi étkezés: tényleg befolyásolhatja a vércukorszint csúcsát?

Korábban több tudományos kutatás vizsgálta, hogy az ételek meghatározott sorrendben történő fogyasztása változtathat-e a vércukorszint csúcsán. Az eddigi tudományos megállapítások szerint a szénhidrátok előtti fehérjefogyasztás segít csökkenteni a glükózcsúcsokat, addig a többi élelmiszercsoport külön-külön és egymás után történő fogyasztására vonatkozó bizonyítékok már nem ilyen erősek.

Vércukorszint: nem csak az inzulin csökkentheti - olvasson tovább!

Egy kis tanulmány öt különböző étkezési sorrendet vizsgált 16 cukorbetegségben nem szenvedő emberen. A résztvevőknek 15 percen belül kellett elfogyasztaniuk az ételt. Nem volt általános különbség a glükózszint-emelkedésben azon csoportok között, amelyek a hús és a rizs előtt ették meg a zöldségeket, és akik másféle sorrendben fogyasztották el az ételeket.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Cukorbetegség

Forrás: sciencealert.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához