Ezeket látta már?

Ezeket egye, ha jót akar a prosztatájának

prosztata táplálkozás megnagyobbodás rák

Férfiként ezeket az ételeket és tápanyagokat semmiképp se mellőzze az étrendjéből!

A prosztata megnagyobbodás igen gyakori probléma a 60 év feletti férfiak körében. A megnagyobbodott prosztata nyomást gyakorolhat a húgycsőre, ami vizelési nehézségeket, gyakori vizelési ingert (különösen éjszakánként), vizelet-visszatartási nehézséget és utócsepegést okozhat. Az érintett személyek gyakran érzik úgy, hogy nem képesek teljesen kiüríteni a hólyagjukat.

Emellett évente több ezer magyar férfinél diagnosztizálnak prosztatarákot, mely legtöbbször tünetszegény, ha panaszokat okoz, akkor a következők jelentkezhetnek: vizelési nehézségek, vér a vizeletben, fájdalmas ejakuláció, impotencia, derékfájás. Szerencsére létezik szűrővizsgálat a prosztatarákra, így idejében felismerhető a daganat.

Mi áll a háttérben?

A prosztatamegnagyobbodás folyamatosan, évről évre súlyosbodhat, az öregedés természetes következményeként. Bár pontos okai ismeretlenek, hormonális változások és genetikai tényezők is szerepet játszhatnak benne.

Az életkor előrehaladtával a férfiak hormonháztartása változik. A tesztoszteron szintje csökken, miközben a dihidrotesztoszteron (DHT) szintje növekszik. A DHT egy olyan hormon, amely közvetlenül befolyásolja a prosztata sejtjeit, serkentve azok növekedését. Ez a hormonális egyensúlyhiány a prosztata fokozatos megnagyobbodásához vezethet.

Azok a férfiak, akiknek családjában előfordult prosztatarák, nagyobb eséllyel betegednek meg benne, ám bizonyos környezeti tényezők is közrejátszhatnak a prosztatamegbetegedések kialakulásában.

Élelmiszerek és megelőzés

Bár még további kutatások szükségesek, a táplálkozásnak nagy szerepe van a prosztata egészségének megőrzésében. A szelén például védelmet nyújthat a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás ellen, és antioxidáns hatása révén csökkentheti a prosztatarák kockázatát. A szelén nemcsak a rák kialakulását akadályozza meg, hanem lassíthatja is a tumor növekedését azáltal, hogy elősegítheti a rákos sejtek pusztulását. Magas szeléntartalommal rendelkeznek a diófélék és a magvak (különösen a brazil dió).

Az E-vitamin együttműködik a szelénnel, hogy megvédje a szervezetet az oxidatív stressz okozta károsodástól, valamint csökkenti az androgénhormonok szintjét, amelyek a prosztatarák kialakulásában szerepet játszhatnak. A szójában található genisztein nevű izoflavon szintén védelmet nyújthat mind a rák kialakulása, mind a tumor növekedése ellen. A tofu, szója tej, edamame és más szójatermékek rendszeres fogyasztása így hozzájárulhat a prosztata egészségéhez.

Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a kvercetin nevű flavonoid megelőzheti a prosztatarák kialakulását, valószínűleg azáltal, hogy blokkolja a prosztata sejtekben az androgén hatásáért felelős receptorokat, gátolva ezzel a rákos sejtek szaporodását. Bár ezek az eredmények ígéretesek, további kutatások szükségesek annak megállapítására, hogy ezek a hatások embereknél is fennállnak-e. Más kutatások arra utalnak, hogy a kvercetin csökkentheti a prosztatagyulladás tüneteit is.

Néhány kezdeti kutatás azt sugallja, hogy a likopin nevű antioxidáns szintén segíthet a rákos sejtek elpusztulásában. A paradicsom például igen gazdag likopinban, így csökkentheti a DNS károsodását a prosztataszövetben. A likopin felszívódása különösen hatékony, ha a paradicsomot főtten vagy olajjal fogyasztjuk. További likopinforrások közé tartozik a görögdinnye és a rózsaszín grapefruit.

Felhasznált irodalom: Orvosság a konyhából - Reader's Digest

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Prosztatarák: ilyen tünetekkel járhat, ha a tumor már növekszik

Prosztatarák: ilyen tünetekkel járhat, ha a tumor már növekszik

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

prosztatarák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához