Ezeket látta már?

A kávézás hatása a gyógyszerekre: erről mindenképp tudnia kell!

kávé gyógyszer koffein hatása felszívódás

Lehet, hogy csak a kávézás időpontját kell megváltoztatnia.

A kávé magas koffeintartalma miatt élénkítő hatású. Egyes tanulmányok szerint a kávé serkenti a gyomrot, így csökkenti az időt, amíg az étel átjut az emésztőrendszeren. A kávé kölcsönhatásba léphet gyógyszerekkel is, megváltoztathatja a felszívódásukat és a hatékonyságukat. Összegyűjtöttük, milyen gyógyszerek léphetnek kölcsönhatásba a kávéval.

Pajzsmirigy gyógyszer

Ha pajzsmirigy-alulműködésben szenved, a pajzsmirigye nem termel elegendő pajzsmirigyhormont. Ez súlygyarapodást, száraz bőrt, ízületi fájdalmat, hajhullást és rendszertelen menstruációt okozhat. Tanulmányok azt mutatják, hogy a pajzsmirigygyógyszer szedésével egyidejűleg történő kávéfogyasztás csökkenti a gyógyszer felszívódását a szervezetben, így a hatékonyságát is csökkenti. Ráadásul nem is kicsit: beszámolók szerint a kávé akár több mint felére is csökkentheti a pajzsmirigygyógyszer felszívódását.

Megfázás vagy allergia elleni gyógyszerek

A megfázás vagy allergia elleni gyógyszereket emberek milliói használják és ezek gyakran tartalmaznak központi idegrendszeri stimulánsokat. A kávé szintén stimuláns, így ha az allergiagyógyszert kávéval együtt vesszük be, fokozhatja a nyugtalanságot és alvászavarokat idézhet elő. Egyes allergia elleni szereket, például a fexofenadin tartalmú gyógyszereket nem szabad kávéval együtt bevenni, mert túlstimulálhatja a központi idegrendszert.

Cukorbetegség elleni gyógyszerek

Ha cukorral vagy tejjel issza a kávéját, az a vércukorszint megemelkedéséhez vezethet, és befolyásolhatja a cukorbetegség elleni gyógyszerek hatását. Tanulmányok szerint a kávé fogyasztása megemelheti az inzulin- és vércukorszintet. A kutatók arra figyelmeztettek, hogy a túl sok koffein fogyasztása megnehezítheti a vércukorszint szabályozását és növelheti a cukorbetegség szövődményeinek kockázatát.

Alzheimer-kór elleni gyógyszer

Az Alzheimer-kór az agy olyan rendellenessége, amely a kognitív funkciók elvesztését eredményezi, megnehezíti a gondolkodást, az emlékezést vagy a napi feladatok elvégzését. Az Alzheimer-kór elleni gyógyszerekre is hatással van a koffein. A kávéban lévő koffein összehúzza a vér-agy gátat, és csökkentheti el az agyba jutó gyógyszer mennyiséget. Az Alzheimer-gyógyszerek az acetilkolin nevű neurotranszmitter védelmével hatnak, és a nagy mennyiségű kávé fogyasztása bizonyítottan rontja ezt a védőhatást.

Asztma elleni gyógyszer

Az asztma egy krónikus betegség, amely a tüdőt érinti, és a légutakban gyulladást idéz elő. Ez légzési nehézségeket, köhögést és zihálást, valamint szorító érzést okoz a mellkasban. Sok asztmás hörgőtágítót szed fellángoláskor. A hörgőtágítók úgy hatnak, hogy ellazítják a légutakat, megkönnyítve ezzel a légzést, de olyan mellékhatásaik lehetnek, mint a fejfájás, nyugtalanság, gyomorfájdalom és ingerlékenység. A kávé vagy más, magas koffeintartalmú italok fogyasztása növelheti ezeknek a mellékhatásoknak a kockázatát. A kávé a gyógyszer felszívódását is akadályozhatja.

Csontritkulás gyógyszeres kezelése

A csontritkulás vékonyabbá és törékenyebbé teszi a csontokat, ami növeli a csonttörés kockázatát. Emberek milliói szenvednek csontritkulásban, gyakoribb a nőknél, különösen a menopauza utáni életkorban. Az erre felírt gyógyszerek megelőzik és kezelik a csontritkulást, de nem ajánlatos őket kávéval egy időben szedni, mert a kávé csökkenti a gyógyszerek hatékonyságát. Ezeket a gyógyszereket inkább evés előtt érdemes bevenni, és a tablettát csak vízzel lenyelni. A kávé a csontritkulás elleni gyógyszerek hatékonyságát több mint felére csökkentheti.

Vérnyomás gyógyszer

A magas vérnyomás növeli a szívbetegségek és a stroke kockázatát. Ez gyakori, de csendes betegség, mivel sok esetben nem okoz tüneteket. Sokan szednek vérnyomáscsökkentő gyógyszereket, amelyek úgy hatnak, hogy lelassítják a szívritmust. Ez azt jelenti, hogy a szívnek nem kell olyan keményen dolgoznia, hogy a vért a test összes sejtjébe pumpálja. Ha azonban kávét iszik, miközben vérnyomáscsökkentő gyógyszereket szed, akkor a gyógyszerből kevesebb szívódik fel a szervezetbe és nem fejti ki a hatását. Beszélje meg orvosával, hogyan időzítse a gyógyszerszedést és a kávé fogyasztását.

Melatonin

A melatonin egy természetes hormon, amelyet a szervezetünk állít elő, szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusát, segít, hogy éjszaka könnyebben elaludjunk. A hormont az esti sötétség váltja ki, ez jelzi agyunknak, hogy ideje pihenni. A melatonin vény nélkül kapható étrend-kiegészítő formájában is. A kávé stimulánsként hat, és éberebbnek érezzük magunkat tőle. A kávéban lévő koffein pontosan az ellenkező hatást fejti ki, mint a melatonin. Éberebbé tehet, és megnehezítheti az elalvást. A kávéfogyasztás gátolhatja a melatonin termelődését a szervezetben, és kevésbé hatékonnyá teheti a hormont. Ha a melatonint a kávéfogyasztással egy időben szedi, a kettő kiolthatja egymás hatását.

Összegezve

  • A kávé magas koffeintartalma élénkítő hatású.
  • A kávé kölcsönhatásba léphet gyógyszerekkel.
  • A kávé csökkentheti a pajzsmirigygyógyszerek felszívódását.
  • Kávéval együtt bevett allergia elleni gyógyszerek fokozhatják a nyugtalanságot.
  • A kávé csökkentheti az Alzheimer- és csontritkulás elleni gyógyszerek hatékonyságát, valamint növelheti a szívnyomás elleni gyógyszerek mellékhatásait.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ihat kávét, aki pajzsmirigyzavarral él? Ezt tartsa be, ha érintett!

Ihat kávét, aki pajzsmirigyzavarral él? Ezt tartsa be, ha érintett!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



Forrás: health
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához