Ezeket látta már?

Indokolatlan fogyás: ilyen, amikor betegséget jelez

indokolatlan fogyás egészség probléma oka

A fogyás általában pozitív dologként van feltüntetve, ám ha látszólag semmi sem indokolja, akkor komoly betegséget is jelezhet.

A túlsúly, az elhízás népbetegségnek számít a világ nagy részén. Éppen ezért a legtöbb figyelem a plusz kilók leadására irányul, ám mi van akkor, ha semmit sem teszünk a fogyás érdekében, mégis olvadnak le rólunk a kilók? Fontos, hogy ne legyintsünk rá, mivel komoly problémákra is utalhat!

Számok oka lehet a fogyásnak

A fogyás hátterében számos ok állhat: leggyakrabban étrendben és az életmódban bekövetkezett változásokkal függ össze. Ilyenkor a súlycsökkenés háttere nyilvánvaló, hiszen az egészséges ételek megválasztása és a több testmozgás bizony nem marad jutalom nélkül. Fogyást okozhat még gyomorhurut és egyéb fertőzések is, csakúgy, mint egy-egy stresszesebb időszak, mivel ekkor sokaknak az étvágya jelentősen visszaesik, az anyagcsere pedig felpörög.

De mi van akkor, ha egyszer csak elkezdenek rólunk olvadni a kilók? Ilyenkor mindenkiben felmerül bizonyos betegségek, kóros állapotok megléte - méghozzá jogosan, éppen ezért érdemes ekkor utánajárni a problémának. Lássuk, mi minden okozhat megmagyarázhatatlan fogyást!

Mikor beszélünk indokolatlan fogyásról?

Megmagyarázhatatlan, indokolatlan fogyás alatt a testtömeg több mint 5%-át meghaladó veszteségét értjük 6-12 hónapos időszak alatt anélkül, hogy tisztában lennénk a kiváltó okokkal. Erre fontos odafigyelni, hiszen komoly mögöttes egészségügyi problémára is utalhat, melyet kezelni szükséges. Ilyenkor mindenképp forduljon orvoshoz, még akkor is, ha úgy gondolja, valamely, már ismert betegsége kísérőtünete a panasz.

Pajzsmirigy túlműködés

A pajzsmirigy működésének zavarai jelentős hatást gyakorolnak a testsúlyra: míg az alulműködés hízást, addig a túlműködést fogyást eredményezhet. A túl sok pajzsmirigy hormon ugyanis felpörgeti az anyagcserét, így a benne szenvedők fogyást tapasztalhatnak. Az állapotot olyan tünetek is jelezhetik, mint a hajhullás, a menstruációs zavarok, idegesség, stressz, álmatlanság, szapora pulzus, magas vérnyomás, hasmenés, fokozott verejtékezés és csökkent melegtűrés. Az állapotot vérvétellel diagnosztizálják, ám szükséges az ultrahangos vizsgálat is, hiszen a problémát okozhatja a mirigy megnagyobbodása (strúma), valamint hormontermelő göbök is. A kezelés általában gyógyszeres, de indokolt lehet izotópos kezelés, illetve műtét is.

1-es típusú cukorbetegség

A cukorbetegség kapcsán a legtöbb ember a túlsúlyra gondol, ám 1-es típusú diabétesz esetén fogyás tapasztalható. Ilyenkor ugyanis az immunrendszerünk megtámadja a hasnyálmirigyben lévő, inzulint termelő béta-sejteket. Inzulin nélkül azonban a glükóz nem képes bejutni a sejtekbe, mely energiával látná el a testet. Ennek kompenzálására szervezet zsírt és izmot éget el, hogy némi energiához jusson. Ráadásul a magas vércukorszint miatt vesék a fel nem használt cukrot fokozott vizeléssel megpróbálják eltávolítani, mely szintén hozzájárulhat a testsúly csökkenéséhez.

IBD

Igen gyakori probléma a fogyás IBD esetén, hiszen a krónikus gyulladása katabolikus állapotba hozza a szervezetet, ami azt jelenti, hogy folyamatosan energiát használ fel. Az IBD emellett gyakran okoz krónikus hasmenést, ráadásul megzavarja a ghrelin (éhséghormon) és a leptin (jóllakottságért felelős hormon) termelődését, ami az étvágy csökkenését eredményezi. Az alultápláltság a Crohn-betegségben szenvedők 65-75%-át, a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedők akár 62%-át is érintheti. Az alacsony testsúly komoly tápanyaghiányhoz vezethet, ezért fontos, hogy az állapotot megfelelően kezeljük.

Addison-kór

Az Addison-kór krónikus mellékvesekéreg-elégtelenség. A mellékvesék ekkor nem tudnak elegendő hormont, például kortizolt és aldoszteront termelni. Ezek alacsony szintje gyengeséghez, fogyáshoz és étvágytalansághoz vezethet. Az Addison-kór körülbelül 75%-ban autoimmun eredetű betegség. További tünetei az alacsony vérnyomás, a krónikus fáradtság, az alacsony vércukorszint, a só utáni sóvárgás és a hiperpigmentáció.

Rák

A rák általában igen alattomosan alakul ki, ám gyakran fogyással jelez. A rosszindulatú daganatok ugyanis fokozzák a gyulladást, megzavarják az étvágyat szabályozó hormonokat, valamint tudósok úgy gondolják, hogy a rák olyan vegyi anyagokat bocsát ki a vérbe, melyek hozzájárulnak a zsír- és izomvesztéshez . A növekvő daganat ráadásul növelheti a nyugalmi energiafelhasználást (REE) is.

Az American Cancer Society szerint jelentős fogyás leggyakrabban a gyomrot, a hasnyálmirigyet, a nyelőcsövet és a tüdőt érintő rákos megbetegedéseknél fordul elő.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem csak a túlsúly okozhat gondokat – ez az 4 veszély fenyegeti a soványabbakat

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fogyás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához