Ezeket látta már?

Evés utáni álmosság - ez is okozhatja az ebédet követő kajakómát

evés után, álmosság, kajakóma, ebéd, vércukor

Bár természetes jelenség, előfordulhat, hogy betegséget jelez a probléma.

Szinte kivétel nélkül mindenki tapasztalta már azt, hogy miután jól belakmározott, utána nehéznek, fáradtnak és igen álmosnak érezte magát. Sőt, vannak olyanok, akik ezt minden nap tapasztalják. Ilyenkor megfogalmazódhat a kérdés: vajon mennyire normális ez az állapot? Természetes jelenség vagy betegséget jelez a kajakóma?

Miért álmosodunk el evés után?

Az evés utáni álmosságot több tényező is okozhatja. Egyrészt, amikor eszünk, a véráramlás fokozódik kerül az emésztőszervekben, míg máshol némileg lelassul. Ráadásul a szervezet ekkor több szerotonint termelhet, ami egy olyan neurotranszmitter, amely szabályozza az alvást és a hangulatot – különösen akkor, ha a táplálék nagy mennyiségben tartalmazott triptofánt vagy melatonint tartalmaz.

A triptofán segít a szervezetben szerotonin termelésében.

- Gyakran előfordul, hogy amikor szénhidrátban és fehérjében gazdag ételt fogyasztunk, álmosabbnak érezzük magunkat, mert a fehérjékből triptofánt viszünk be, melynek hatására megnövekszik a szerotonin szintje – magyarázza Julia Zumpano, dietetikus.

A másik folyamat, mely kajakómát okozhat, az a vércukorszint emelkedése. Minél jobban és gyorsabban emelkedik meg a mennyisége, annál nagyobbat zuhan majd később, ami álmosságot, energiacsökkenést okoz - ezért tapasztalják sokan a problémát cukros, gyorsan felszívódó szénhidrátok fogyasztása után.

De miért van az, hogy néhány embernél jobban, illetve gyakrabban lép fel evés után álmosság? Ennek az oka nem csak az egyéni hajlam, hanem vannak olyan tényezők , amelyek súlyosbíthatják ezt a természetes reakciót. Íme, mi mindenre kell ilyenkor figyelni, hogy ebéd után folytatni tudja a napját.

Ügyeljen a mennyiségre

Ön is azok közé tartozik, akik inkább eszinek még, csak azért, hogy üres legyen a tányér? Bizony, ez a rossz szokás sokakat érint, pedig ha többet visz be, mint kellene, akkor értelemszerűen a szervezet hosszú időt fog tölteni az étel megemésztésével. Ügyeljen étkezés közben arra is, hogy lassítson a tempón, mivel a túl gyors evés miatt sokkal többet fog fogyasztani, mint amennyire szüksége van.

Nem mindegy, mit eszik

Az ételek összetétele szintén hozzájárulhat az álmossághoz. A legnehezebben emészthető tápanyagok azok a zsírok, mivel molekuláik sokkal nagyobbak, mint a fehérjéké vagy a szénhidrátoké. Ha túl zsíros ételt evett, akkor ne csodálkozzon, hogy legszívesebben aludna ebéd után!

Emellett a sok hozzáadott cukrot vagy finomított, magasan feldolgozott szénhidrátot tartalmazó ételek szintén okozhatják ezt a panaszt. A szakértők szerint ezért az ingadozó vércukorszint tehető felelőssé. A magas glikémiás indexű élelmiszerek a vércukorszint gyors emelkedését, majd esését okozhatják - ez pedig álmossággal jár. Éppen ezért (is) érdemes inkább rostban gazdag ételeket fogyasztani, hiszen azok nem okoznak ilyen kiugrásokat, hanem egyenletesen, hosszan látnak el energiával.

Menjen ki a fényre

Bizonyára Ön is tapasztalta már, hogy sötét, borongós időben, illetve télen, amikor hamar sötétedik, akkor délután lényegesen álmosabb. Ennek oka, hogy a cirkadián ritmust a napfény nagyban befolyásolja. Ezért, ha lesújt a kajakóma, menjen ki egy kicsit a szabadba, ha tud, hiszen az ebéd utáni erős fénynek való kitettség és a friss levegő segíthet a fáradtság ellen.

Mozogjon

Persze nem arra kell gondolni, hogy munkaidőben ugorjon el az edzőterembe, ám egy kis séta, vagy egy rövid torna (10-15 perc is elég) igen sokat segíthet. Ez ugyanis felgyorsítja az emésztést, valamint hozzájárul a vércukorszint stabilizálásához és az energiaszint megőrzéséhez.

Van, hogy betegségre hívja fel a figyelmet az evés utáni álmosság

Egyeseknél az étkezés utáni fáradtság valami komolyabbat jelezhet. Gyakran lép fel például inzulinrezisztencia esetén a probléma - főleg akkor, ha az illető gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyasztott. Ekkor ugyanis hirtelen megnő a vércukor szintje, majd ellensúlyozásként az inzulin mennyisége is magasabb lesz, aminek következtében a glükózszint gyorsan leesik. De nem csak IR, hanem vashiány, pajzsmirigy alulműködés, lisztérzékenység is okozhat hasonló problémákat, így ha már zavaró méreteket ölt a panasz, érdemes kivizsgáltatnia magát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hiába alussza át az egész éjszakát, mégis fáradtan ébred? Ez okozhatja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

álmosság

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához