Érik a szőlő, de nem mindig tesz jót! Ilyen esetekben nem javallott a fogyasztása
Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a szőlőlevet nem szabad egyszerre nagy mennyiségben inni bizonyos betegséggel küzdők számára.
A szőlő évezredek óta az étrendünk része, ugyanúgy szerepel a Bibliában, mint az ókori egyiptomi hieroglifákon, a görögök és rómaiak mítoszaiban. Fogyaszthatjuk nyersen, nassolni valóként, keverhetjük salátákba, süthetjük süteményekbe, készíthetünk belőle lekvárt is, a mazsola pedig a legtöbb háztartásban mindig ott van a kamrában. A szőlő kapcsán természetesen a borról sem feledkezhetünk meg, ez az alkohol talán a legnépszerűbb a világon.
A szőlőt magas vitamin- és ásványianyag tartalma miatt természetes gyógyszernek is tekintik, de a szakértők szerint a szőlő gyógyító tulajdonságainak 10%-át tartósítással tartják fenn, legyen szó lekvárról, befőttről vagy borról.
Tudnunk kell viszont azt is, hogy a szőlő kúraszerű fogyasztása csak bizonyos személyek számára ajánlott, mert a túlzott szőlőevés akár elhízáshoz is vezethet, illeve ha a szőlőkúrát nem az előírásoknak megfelelően tartjuk, nem kívánt hatást gyakorolhat a belekre, akár székrekedést is okozhat az arra hajlamosoknál.
A nagy mennyiségű szőlő fogyasztása nem ajánlott:
- cukorbetegeknek;
- súlyos vesebetegeknek;
- azoknak, akik vízvisszatartási problémákkal küzdenek;
- krónikus vastagbélgyulladásban szenvedőknek.
“A szőlőnek nagyon magas a cukortartalma, melynek következtében a szőlőlé egy magas kalóriatartalmú ital. Sőt, a szőlőlé elkészítésekor eltávolítják a legegészségesebb részeket a magokat, és a héjat. Ekkor a glikémiás terhelés kisebb a szőlőben, mint a szőlőlében, éppen ezért a cukorbetegek számára inkább szőlőt ajánlott fogyasztani, de csak kis mennyiségben. A vörös szőlőből nyert gyümölcslé azok számára sem ajánlott, akik vérszegénységben szenvednek, mert vegyi összetétele következtében csökkenti a vasszintet” – mondta Corina Zugravu táplálkozási szakember.
Olvasta már?
- Hisztamin intolerancia - ez a 16 tünet segít lebuktatni a betegséget
- Cukorbeteg? Így néz ki az ideális, diabetes-barát reggeli - ajánlja a diabetológus
- Folyton fáradt, napközben is csak aludna? Ilyen betegségek állhatnak mögötte
- Bűntudattal fogyókúrázik? Így szabotálhatja a fogyást
- Cukorbeteg? Nem mindegy, mennyi tojást eszik!
- Ízületi gyulladás: ezt a 3 élelmiszertípust érdemes kerülnie
- Hízásra hajlamos? Kiderült, melyik enzim lehet érte a felelős
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!