Nagyobb az esélye a demenciára, ha D-vitamin hiánya van? Ez a kutatók válasza
Kutatások szerint, ha figyelünk ennek a vitaminnak a pótlására, a demencia, az elbutulás és a stroke kockázatát is csökkenthetjük.
A The American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban jelent meg egy kutatás arról, hogy kapcsolat áll fenn a D-vitamin-hiány és a demencia kialakulása között.
A kutatást a A University of South Australia kutatói végezték, akik genetikai vizsgálatok után jutottak arra a következtetésre, hogy közvetlen kapcsolat áll fenn a demencia a D-vitamin hiány között. A vizsgálatban 300 ezer fő adatait nézték meg, és arra kerestek választ, hogy az alacsony, azaz 25 nmol/l alatti D-vitamin-szint és a demencia, valamint a stroke kockázata között.
A kutatások során kiderült, hogy, ha a szervezetben D-vitamin-hiány lép fel, akkor az kisebb agytömeget eredményez, ami pedig nagyban növeli a stroke és a demencia kialakulásának kockázatát - ezt az összefüggés genetikai elemzésekkel is alátámasztható.
A kutatások során azt is megnézték, mi történik, ha a D-vitamint normál szintre (50 nmol/l) emelik, az eredmények pedig meggyőzőek: a demens esetek 17%-a megelőzhető lett volna.
A koronavírus okozta pandémia után a súlyos Covid-19-ből felépülők közel 40%-a demens vagy enyhe kognitív zavarral küzd. Egy kínai vizsgálat eredményei arra mutatnak rá, hogy minél súlyosabb volt valakinél a Covid-19 lefolyása, annál nagyobb súlyosságú memória zavarok lépnek fel nála a „gyógyulást” követően, és az agyi problémák sora a demenciáig tart. Definíció szerint a demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet.
A súlyos Covid-19 túlélőinek 15 %-ánál egy év elteltével demenciát állapítottak meg, miközben a koronavírus-fertőzést megelőzően nem voltak ilyen jellegű problémáik. Vagyis elmondható, hogy a súlyos Covid-19 minden 7. túlélője demenssé vált. Az enyhe lefolyású Covid-19-nél ez az arány kevesebb, mint 1 % volt.
Összegezve
- A D-vitamin pótlása csökkentheti a demencia, elbutulás és stroke kockázatát.
- A University of South Australia kutatói genetikai vizsgálatokat végeztek a D-vitamin és demencia közötti kapcsolat feltérképezésére.
- Az alacsony D-vitamin szint kisebb agytömeget eredményezhet és növeli a stroke és demencia kockázatát.
- A normál D-vitamin szintre emelés megelőzheti a demencia esetek 17%-át.
- Súlyos Covid-19 után a túlélők közel 40%-a küzd demenciával vagy enyhe kognitív zavarokkal, ami a memória zavaroktól a demenciáig terjed.
Olvasta már?
- Éjjelente alig alszik? Hamarabb okoz szellemi leépülést, mint gondolná!
- Az Alzheimer-kór tipikus tünetei: ezt a 10 jelet figyelje!
- A demencia kockázata megháromszorozódik felnőttkori ADHD diagnózissal
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
D-vitamin pótlás: kinek mennyi kell belőle? Ez határozza meg!