A szakértők szerint ha így étkezik, az demenciára is utalhat
A demencia egy formája gyakran furcsa étkezési zavarokban nyilvánul meg.
A demencia egy komoly és progresszív neurológiai betegség, amely jelentősen befolyásolja a memóriát, a gondolkodási képességeket, a viselkedést és a kommunikációt. Az időben történő felismerése kulcsfontosságú, mivel a korai diagnózis lehetővé teszi a megfelelő kezeléseket és támogató intézkedéseket, amelyek lassíthatják a betegség előrehaladását és javíthatják a beteg életminőségét. Az emlékezetkiesés, figyelemzavarok és személyiségváltozások gyakran az első jelei az állapotnak, ám az orvosok szerint étkezés során is megfigyelhetőek bizonyos jelek, melyek felvethetik a gyanút.
Furcsa étkezési szokások
A szakemberek szerint az étkezési szokások is árulkodhatnak arról, hogy valakinél kialakulhat-e a frontotemporális demencia (FTD). Ez a ritka, mégis súlyos betegség, amely az összes demencia mindössze egy százalékát teszi ki. Ez az állapot az agy elülső és halántéki lebenyeit érinti, amelyek kulcsfontosságúak a személyiség, a viselkedés, a beszéd és a nyelvi készségek irányításában.
Mi az a frontotemporális demencia?
Az FTD elsősorban az agy frontális és temporális (halántéki) lebenyeit érinti. Azok a részek, amelyek a személyiséget, a viselkedést, a gondolkodást, és a nyelvet szabályozzák. Az FTD több különböző kórképet foglal magába, és általában korábbi életkorban jelentkezik, mint az Alzheimer-kór, gyakran a 40-es és 60-as évek között.
A frontotemporális demencia tünetei változatosak lehetnek, és az érintett agyi területektől függnek. Például, a frontális lebeny károsodása esetén a személyiség és viselkedés változásai a legjellemzőbbek, mint az ítélőképesség romlása, impulzuskontroll problémák, illetve nem megfelelő társas viselkedés. A temporális lebeny károsodása esetén a nyelvi problémák dominálnak, mint például a beszéd megértésének és kifejezésének nehézségei.
A frontotemporális demencia különbözik más típusoktól, hiszen korai szakaszában nem mindig jár memóriavesztéssel. Ehelyett inkább a beteg viselkedése változik meg: egyik gyakori jellemzője a rögeszmés vagy ismétlődő viselkedés. Ez a tünet különösen az étkezési szokásokban nyilvánulhat meg, például a hiperfágia formájában, amikor az illető rendkívül ragaszkodik bizonyos ételekhez vagy akár tárgyakhoz.
Hogyan mutatkozik ez az étkezés terén?
A frontotemporális demenciában szenvedőknél gyakran fordul elő az ételhez való kényszeres ragaszkodás, sőt, akár élettelen tárgyak elfogyasztása is megfigyelhető ekkor. Előfordulhat az is, hogy akár mások tányérjáról is lopnak ételt.
- Ezek a viselkedések társadalmilag problémásak, ugyanakkor az érintettek egészségére is károsak lehetnek, mivel a túlzott evés miatt hajlamosak súlygyarapodásra – mondja Marilena Aiello, a SISSA kutatója egy tanulmányában. Hangsúlyozza, hogy az egyéni következmények igen változatosak lehetnek, hiszen az érintett személyek eltérő mértékben hajlamosak a túlsúlyra.
Mi lehet az oka?
- A frontotemporális demencia táplálkozási rendellenességeinek eredete valószínűleg számos összetevő együttes hatására vezethető vissza – magyarázza az orvos. Ide tartozik az autonóm idegrendszer károsodása, amely jelentős hatással van az éhség, a jóllakottság és az étvágy szabályozására. Például, a hipotalamusz sérülése a gátló jelek elvesztését okozhatja, ami túlevéshez vagy egyéb rendellenes étkezési szokásokhoz vezethet. Emellett szenzoros és kognitív tényezők is fontos szerepet játszanak: ezek között szerepelhet az ételek vagy tárgyak felismerésének nehézsége, amely a szemantikus funkciók károsodását tükrözi.
A frontotemporális demencia egyéb jelei
A FTD általában a következő tünetekben nyilvánul meg:
Személyiség- és viselkedésváltozások
- helytelen vagy impulzív viselkedés
- önző vagy rokon- és társas viselkedés hiánya
- a személyes higiénia figyelmen kívül hagyása
- túlevés vagy motivációvesztés
Nyelvi problémák
- lassú beszéd
- a megfelelő hangok kiejtésének nehézsége egy szó kimondásakor
- szavak rossz sorrendbe állítása vagy helytelen használata
Mentális képességekkel kapcsolatos problémák
- könnyű elterelhetőség
- kihívások a tervezésben és szervezésben
Memóriaproblémák
- ezek általában csak később jelentkeznek, ellentétben más demenciák, például az Alzheimer-kór esetében
Fizikai problémák
- lassú vagy merev mozgások
- a hólyag vagy a bélrendszer kontrolljának elvesztése (általában később)
- izomgyengeség
- nyelési nehézség
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!