Ezeket látta már?

Hemzsegnek ezek a baktériumok a szervezetében? Ezért ne ijedjen meg tőlük!

bélflóra mikrobiom baktérium immunrendszer

Baktériumok milliárdjai élnek a szervezetünkben.

A bélben található baktériumok és egyéb mikrobák segítik az ételek emésztését, és támogathatják az immunrendszer, a szív és az agy egészségét.

Szervezetünk tele van baktériumok, vírusok és gombák sokaságával, melyet együttesen mikrobiomnak nevezünk

Egyes baktériumokat betegségeket okoznak, mások rendkívül fontosak az immunrendszer, a szív, a testsúly és az egészségünk szempontjából.

Mi a bélmikrobiom?

A baktériumokat, vírusokat, gombákat és más mikroszkopikus méretű élőlényeket mikroorganizmusoknak, röviden mikrobáknak nevezzük. Ezekből a mikrobákból több trillió található főként a beleinkben és a bőrünkön. A legtöbb mikroba a vakbélben található, ezeket nevezzük bélmikrobiomnak. Körülbelül 40 trillió baktériumsejt van a szervezetünkben, azonban csak 30 trillió emberi sejtünk van. Az emberi bélmikrobiomban akár 1000 baktériumfaj is található, mindegyikük más-más szerepet játszik a szervezetünkben. Legtöbbjük rendkívül fontos az egészségünk szempontjából, azonban mások betegséget okozhatnak. Ezek a mikrobák akár 1-2 kg súlyúak is lehetnek, ami nagyjából az agyunk súlyának felel meg. Együttesen tulajdonképpen egy extra szervként működnek a szervezetben, és óriási jelentőségűek egészségünk szempontjából.

Hogyan hat a szervezetünkre?

A bélmikrobiomok már születésünk pillanatában befolyásolják szervezetünket. Először akkor kerülünk kapcsolatba a mikrobiomokkal, amikor áthaladunk a szülőcsatornán. Kutatások arra utalnak, hogy a csecsemők már az anyaméhben érintkezhetnek bizonyos mikrobákkal. Fejlődésünk során, a bélmikrobiomunk diverzifikálódni kezd, ami azt jelenti, hogy sokféle mikrobafajt tartalmaz. A sokféle mikrobiom előnyös az egészségünknek.

Az ételek befolyásolják a bélbaktériumok sokféleségét

Ahogy a mikrobiomunk növekszik, számos módon befolyásolja a testünket, többek között:

Az anyatej feldolgozása

A csecsemők bélrendszerében először növekvő baktérium a bifidobaktérium. Ezek segítenek az anyatejben lévő egészséges cukrokat feldolgozni.

Rostok feldolgozása

Bizonyos baktériumok megemésztik a rostokat, rövid szénláncú zsírsavakat termelve, amelyek fontosak a bélrendszer egészségéhez. A rostok segíthetnek megelőzni a súlygyarapodást, a cukorbetegséget, a szívbetegségeket és a rák kockázatát.

Segít az immunrendszer szabályozásában

A bélmikrobiom az immunrendszerünk működését is szabályozza. Kommunikál az immunsejtekkel, így a bélmikrobiom képes irányítani szervezetünk fertőzésre adott reakcióját.

Segíti az agy egészségét

Új kutatások szerint a bélmikrobiom hatással lehet a központi idegrendszerre is, amely az agyműködést irányítja.

A bélmikrobiom tehát számos különböző módon befolyásolhatja a kulcsfontosságú testi funkciókat és az egészséget.

A bél mikrobiom befolyásolhatja a testsúlyt

Bélrendszerünkben több ezer különböző baktériumtípus található, amelyek többsége jótékony hatással van az egészségünkre. A túl sok egészségtelen mikroba azonban betegségekhez vezethet. Több tanulmány kimutatta, hogy a bélmikrobiom teljesen különbözik az egypetéjű ikrek között, akik közül az egyiknek elhízása volt, a másiknak pedig nem. Ez azt bizonyította, hogy a mikrobiomban lévő különbségek nem genetikai eredetűek. Ezek a vizsgálatok azt mutatják, hogy a mikrobiom diszbiózisa szerepet játszhat a súlygyarapodásban. A probiotikumok jót tesznek az egészséges mikrobiomnak, és segíthetnek a fogyásban. Mindazonáltal a vizsgálatok szerint a probiotikumok fogyásra gyakorolt hatása valószínűleg meglehetősen csekély, az emberek kevesebb 1 kg-ot veszítenek ezáltal.

Befolyásolja a bélrendszer egészségét

A gyulladásos bélbetegség (IBD) a gyomor-bélrendszer gyulladásos betegsége, amelynek előfordulása világszerte rohamosan növekszik, különösen a fejlődő és a nyugati országokban. A legújabb kutatások szerint genetikai tényezők, a környezet, a mikrobióta és az immunválaszok játszanak szerepet a patogenezisben; az IBD kiváltó okai azonban nem tisztázottak. A mikrobiom a bélrendszer egészségét is befolyásolhatja, és szerepet játszhat olyan bélbetegségekben, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) és a gyulladásos bélbetegség (IBD). Az IBS-ben szenvedő emberek által tapasztalt puffadás, görcsök és hasi fájdalom a bélrendszer diszbiózisára vezethető vissza. A mikrobák ugyanis sok gázt és más vegyi anyagot termelnek, amelyek hozzájárulnak a bélpanaszok tüneteihez. A mikrobiom bizonyos egészséges baktériumai azonban javíthatják a bélrendszer egészségét is. Bizonyos Bifidobaktériumok és Lactobacillusok, amelyek a probiotikumokban és a joghurtban találhatók, segíthetnek a bélsejtek közötti rések lezárásában és a szivárgó bél szindróma megelőzésében. Ezek azt is megakadályozhatják, hogy a betegséget okozó baktériumok megtapadjanak a bélfalon. Sőt, bizonyos probiotikumok szedése, amelyek Bifidobaktériumokat és Lactobacillust tartalmaznak, csökkentheti az IBS tüneteit.

A bél mikrobiom jó hatással van a szív egészségére

A bélmikrobiom még a szív egészségét is befolyásolhatja.

Egy nemrégiben 1500 emberen végzett tanulmány szerint a bélmikrobiom fontos szerepet játszik a "jó" HDL-koleszterin és a trigliceridek előmozdításában. A bélmikrobiom egyes egészségtelen fajai a trimetilamin-N-oxid (TMAO) termelésével szintén hozzájárulhatnak a szívbetegségekhez. A TMAO egy olyan vegyi anyag, amely hozzájárul az artériák elzáródásához, ami szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethet. A mikrobiom egyes baktériumai a kolint és az L-karnitint - mindkettő a vörös húsban és más állati eredetű élelmiszerforrásokban található tápanyag - TMAO-vá alakítják, ami potenciálisan növeli a szívbetegségek kockázati tényezőit. A bélmikrobiomban található más baktériumok, különösen a Lactobacillusok azonban probiotikumként szedve segíthetnek a koleszterinszint csökkentésében.

Segíthet a vércukorszint szabályozásában

A bélmikrobiom segíthet a vércukorszint szabályozásában is, ami befolyásolhatja az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Egy nemrégiben készült tanulmány 33 olyan csecsemőt vizsgált, akiknél genetikailag magas volt az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Azt találták, hogy a mikrobiom sokfélesége hirtelen csökkent az 1-es típusú cukorbetegség kialakulása előtt. Azt is megállapította, hogy számos egészségtelen baktériumfaj szintje megemelkedett közvetlenül az 1-es típusú cukorbetegség kialakulása előtt. Egy másik tanulmány megállapította, hogy még akkor is, ha az emberek pontosan ugyanazokat az ételeket fogyasztották, a vércukorszintjük nagymértékben eltérhetett. Ennek oka a beleikben lévő baktériumtípusok lehetnek.

Hatással lehet az agy egészségére

A bélmikrobiom még az agy egészségére is jótékony hatással lehet. Bizonyos baktériumfajok segíthetnek az agyban a neurotranszmittereknek nevezett vegyi anyagok előállításában. A szerotonin például egy antidepresszáns neurotranszmitter, amely nagyrészt a bélben termelődik. A másik ok, hogy a bél fizikai kapcsolatban áll az aggyal több millió idegsejten keresztül. Ezért a bélmikrobiom az agy egészségét is befolyásolhatja azáltal, hogy segít az ezeken az idegeken keresztül az agyba küldött üzenetek szabályozásában. Számos tanulmány kimutatta, hogy a különböző pszichológiai zavarokban szenvedő emberek bélrendszerében más baktériumfajok élnek, mint az egészséges embereknél. Ez arra utal, hogy a bélmikrobiom hatással lehet az agy egészségére. Néhány tanulmány azt is kimutatta, hogy bizonyos probiotikumok javíthatják a depresszió és más mentális zavarok tüneteit.

Hogyan javíthatjuk a bélmikrobiomokat?

A bélmikrobiom javításának számos módja van.

1. Táplálkozzon változatosan

Ez változatos mikrobiomot eredményezhet, ami a jó bélrendszeri egészség egyik mutatója. Különösen a hüvelyesek, a babfélék és a gyümölcsök tartalmaznak sok rostot, és elősegíthetik az egészséges Bifidobaktériumok növekedését.

2. Fogyasszon erjesztett élelmiszereket

Az erjesztett élelmiszerek, például a joghurt, a savanyú káposzta és a kefir mind tartalmaznak egészséges baktériumokat, főként Lactobacillust, és csökkenthetik a betegséget okozó fajok mennyiségét a bélben.

3. Korlátozza a mesterséges édesítőszerek fogyasztását

Bizonyos bizonyítékok azt mutatják, hogy a mesterséges édesítőszerek, mint például az aszpartám, növelik a vércukorszintet azáltal, hogy serkentik az egészségtelen baktériumok, például az Enterobacteriaceae növekedését a bélmikrobiomban.

4. Fogyasszon prebiotikus élelmiszereket

A prebiotikumok olyan típusú rostok, amelyek serkentik az egészséges baktériumok növekedését. A prebiotikumokban gazdag élelmiszerek közé tartozik az articsóka, a banán, a spárga, a zab és az alma.

5. Szoptasson legalább hat hónapig

A szoptatás nagyon fontos a bélmikrobiom fejlődése szempontjából. A legalább hat hónapig szoptatott gyermekeknek több jótékony Bifidobaktériumuk van, mint azoknak, akiket cumisüvegből táplálnak.

6. Fogyasszon teljes kiőrlésű gabonát

A teljes kiőrlésű gabonafélék sok rostot és jótékony szénhidrátot, például béta-glükánt tartalmaznak, amelyek jótékonyan hatnak a testsúlyra, a rákkockázatra, a cukorbetegségre és más rendellenességekre.

7. Próbáljon ki növényi alapú étrendet

A vegetáriánus étrend segíthet csökkenteni a betegségeket okozó baktériumok, például az E. coli, valamint a gyulladás és a koleszterinszint szintjét.

8. Fogyasszon polifenolokban gazdag élelmiszereket

A polifenolok olyan növényi vegyületek, amelyek a vörösborban, a zöld teában, az étcsokoládéban, az olívaolajban és a teljes kiőrlésű gabonafélékben találhatók. Ezeket a mikrobiom lebontja, hogy serkentse az egészséges baktériumok növekedését.

9. Szedjen probiotikus kiegészítőt

A probiotikumok olyan élő baktériumok, amelyek segíthetnek a bélrendszer egészséges állapotának helyreállításában a diszbiózis után. Ezt úgy érik el, hogy egészséges mikrobákkal "betelepítik" azt.

10. Csak akkor szedjen antibiotikumokat, ha szükséges

Az antibiotikumok számos rossz és jó baktériumot elpusztítanak a bélmikrobiomban, ami hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz és az antibiotikum-rezisztenciához. Ezért csak akkor szedjen antibiotikumokat, ha orvosilag szükséges.

Összegezve

  • A szervezetünk tele van baktériumokkal, vírusokkal és gombákkal.
  • Az ételek emésztését segítik és támogatják az immunrendszert, szívet és agyat.
  • A bélmikrobiom befolyásolja a szervezetet születésünktől kezdve.
  • A mikroorganizmusok növekvő száma számos testi funkciót befolyásol.
  • A bélmikrobiom szerepet játszik a súlygyarapodásban és a gyomor-bélrendszeri betegségekben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mentális betegségek és a bélflóra: szorosabb a kapcsolat köztük, mint hittük

Mentális betegségek és a bélflóra: szorosabb a kapcsolat köztük, mint hittük

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mikrobiom

Forrás: Healthline
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához