Ezeket látta már?

Szívbetegség kutyáknál: ezekre a jelekre figyeljen!

szívbetegség szívelégtelenség kutya köhögés állatorvos

Ezek a jellemző tünetek figyelmeztethetik a gazdikat a bajra.

Kistestű kutyáknál gyakran szívbillentyű problémák alakulnak ki, ahogy idősödnek. A nagytestű kutyáknak nagyobb valószínűséggel lesznek szívizom problémái.

A szív bonyolult szerv

A szív egy speciális izom, amely megtelik vérrel és összehúzódik, hogy átpumpálja az egész testben. A billentyűk segítik a véráramlást a megfelelő irányba, egy elektromos rendszer pedig jeleket ad a szívizom szabályos és rendezett összehúzódására. Több ezer véredény vesz részt a munkában a legvastagabb aortától a legapróbb kapillárisokig, melyek a vér vezetékeként szolgálnak az egész testben.

A kutyák szívbetegségeinek típusai

Szívbetegség fennállhat születéstől fogva, de az idő előrehaladtával fokozatosan is kialakulhat. A kutyák szívbetegségeinek nagyjából 95%-át általában a szív általános kopása, de esetenként sérülés vagy fertőzés okozza. A kutyák szívbetegségeinek 70-75%-áért felelős a krónikus szívbillentyű-betegség.

Endokardiózis kutyáknál

Endokardiózis, ami egy degeneratív szívbillentyű betegség, akkor fordul elő, amikor a szívbillentyűk az életkorral gyengülnek és nem látják el feladatukat. Bár a szívben négy billentyű van, ez a betegség általában a kéthegyű (mitrális) szívbillentyűt érinti, mely a bal pitvar és a bal kamra között helyezkedik el. Szívbillentyű elégtelenségnél a sérült billentyű megvastagodhat vagy csomók jelenhetnek meg rajta. Az elváltozások során a billentyűk kilyukadhatnak, ezáltal a pitvarba visszafolyhat a vér.

Mely kutyafajták hajlamosabbak a szívbetegségekre?

A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata növekszik, ahogy a kutyák öregszenek, de a kistestű fajtáknál gyakoribb.

Ezeknél a kutyafajtáknál gyakrabban fordul elő:

  • tacskó
  • törpe uszkár
  • Cavalier King Charles spániel
  • cocker spániel
  • terrierek

Szívizomgyengeség (dilatatív kardiomiopátia)

A szívizomgyengeség kevésbé gyakori, a kutyák 5-10%-át érinti. A szívizomgyengeség egy típusa, a dilatatív kardiomiopátia, amely során a szív kamrája kitágul, így a szív nem lesz képes elegendő vért pumpálni, ami súlyos tünetekhez is vezethet.

Elsősorban a nagyobb testű kutyáknál fordul elő:

  • dobermann
  • dog
  • boxer

Melyek a szívbetegség gyakori jelei és tünetei kutyáknál?

Tartós köhögés – Ha kutyájának olyan köhögése van, amely néhány napon belül nem múlik el, szívbetegség is lehet az oka. A szívbetegségben szenvedő kutyák több okból is köhöghetnek. Az egyik ok, hogy folyadék halmozódik fel a tüdőben, ha a szív nem pumpál hatékonyan. Másik ok, a szív megnagyobbodása, mivel a megnagyobbodott szív nyomhatja a légutakat és köhögést idézhet elő. Ha kutyája néhány napnál tovább köhög, vigye állatorvoshoz!

Ájulás – Ha a szívműködés gyengébb az optimálisnál, a létfontosságú szervek, például az agy nem kap elegendő az oxigént. A szívbetegségben szenvedő kutyák agyának vérellátása károsodhat, ami ájuláshoz vezethet. Ez általában nagyobb fizikai igénybevétel hatására alakul ki.

Légzési nehézség – A szívbetegségben szenvedő kutyáknak gyakran légzési nehézségeik vannak. A kutya gyorsabban vagy nagyobb erővel lélegezhet. Egyes kutyák furcsa testhelyzetben, széttett lábbal és kinyújtott nyakkal ülnek vagy állnak. A súlyos szívbetegségben szenvedő kutyák fekve nehezebben kapnak levegőt, ezért inkább ülnek vagy állnak.

Fáradtság, mozgásképtelenség – A szívbetegségben szenvedő kutyák gyorsabban elfáradnak séták és edzés közben. A szokásosnál többet alszanak vagy pihennek.

Változások a viselkedésben – A gazdik a szívbetegségben szenvedő kutyák viselkedésében is változásokat tapasztalhatnak. Például csökkenhet az étvágyuk és a játékhoz való kedvük.

A szív- és érrendszeri betegségek egyik leggyakoribb tünete a szívzörej – a szíven keresztüli turbulens véráramlás által keltett rendellenes hang (például zúgás vagy suhogás). Nem minden szívzörej utal szívbetegségre, de korai figyelmeztető jel lehet. Ezért fontos, hogy kedvencét minden évben vigye el rutin vizsgálatra. Állatorvosa diagnosztikai vizsgálatokkal pontos képet kap kutyája állapotáról.

A kutyák szívbetegsége kezelhető?

A szívbetegség nem gyógyítható, de korai diagnózissal és kezeléssel a kutyák továbbra is megőrizhetik életminőségüket. Számos gyógyszer áll rendelkezésre a szívbetegség és a szívelégtelenség kezelésére és lassítására kedvenceink számára is.

Diéta és szívbetegségek kezelése kutyáknál

A táplálkozás fontos szerepet játszhat kutyája életminőségének javításában. A nátrium, a taurin, a zsírsavak és az antioxidánsok mind fontosak a szívbetegségben szenvedő kutyák számára, ezért válasszon olyan kiegyensúlyozott kutyaeledelt, amely ezeket a tápanyagokat tartalmazza.

Hogyan lehet megelőzni a szívbetegségeket kutyáknál

A szívbetegségek legtöbb formáját nem lehet megelőzni, kivéve a szívférgességet. A korai diagnózis és kezelés az egyetlen módja annak, hogy kezelje ezt az állapotot és javítsa kedvence életminőségét. Fontos, hogy rendszeresen vigye kedvencét állatorvosi vizsgálatra, így állatorvosa időben felfigyelhet a szabálytalan szívverésre vagy szívzörejekre.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vérszomjas állatok leselkednek ránk és kedvenceinkre

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kisállatok egészsége

Forrás: Medivet
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához