Ezeket látta már?

Ilyen hatást gyakorol az emberi testre a repülőút - a dehidratáció csak az egyik

repülés hatása testre dehidratáció páratartalom

A repülés nem veszélytelen, ám ha betart néhány fontos szabályt, minimalizálhatja az esetleges problémák esélyét.

A repülést ma már egyre többen választják, mellyel akár igen távoli földrészeket is meglátogathatunk. Azt bizonyára tudja, hogy a kabinban szükséges megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani a dehidratáció elkerülése céljából, azonban ez az utazási forma számos más hatást is gyakorol a testünkre.

Alacsony páratartalom és dehidratáció

A repülőgép kabinjában igen alacsony a páratartalom a nagy magasság miatt. A páratartalom itt 5-20%, pedig az optimális 40-70% körül mozog. Ez pedig dehidratációhoz vezethet, így a torok, az orr és a bőr kiszáradását okozhatja. Éppen ezért fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot (lehetőleg vizet) fogyasszon a repülőn, valamint legyen önnél szemcsepp, ha hosszabb útra megy és szemszárazsággal küzd.

Fertőzések

Bizony, sokan tapasztalhatják, hogy repülőút után nem sokkal megbetegszenek. Sajnos a kabinban hemzseghetnek a kórokozók. Sokan azt gondolják, hogy ezek már eleve a gépben vannak, ám valójában a kereskedelmi légitársaságok ma már igen fejlett szűrőrendszerekkel rendelkeznek, amelyek képesek eltávolítani a legtöbb baktériumot, gombát és vírust. A fertőzést sokkal valószínűbb, hogy a kabinban lévő más emberektől kapja el, ráadásul a káros mikroorganizmusok egy-egy köhögés és tüsszentés után könnyen megtelepednek a kihajtható kis asztalokon, öveken.

A fertőzésekhez ráadásul az alacsony páratartalom is hozzájárul.

Éppen ezért javasolják sokan - Covid időszaktól függetlenül - a maszk használatát, amennyiben repülőn utazik.

Pattogó fülek

Bizonyára Ön is tapasztalta már azt, hogy fel-és leszálláskor a fül pattogni kezd. Ennek oka, hogy ahogy változik a kabinban uralkodó nyomás, a belső füledben lévő nyomás ehhez alkalmazkodni próbál. A túl gyors nyomásváltozást a fülkürt azonban nem mindig tudja elég gyorsan kiegyenlíteni.

Egy keskeny járat, az úgynevezett eustachianus cső szabályozza a nyomást a fülében. Amikor egy repülőgép fel-és leszáll, akkor a légnyomás gyorsan változik, és az eustachianus cső gyakran nem reagál elég gyorsan - ez okozza a fülben tapasztalható panaszokat.

A megoldás? Ásítson, igyon vagy nyeljen egy nagyot.

Pangó, sűrűbb vér a vénákban

Az alacsony páratartalom, a légnyomásváltozás, a sok ülés és a dehidratáció veszélyes kombináció mélyvénás trombózis szempontjából - éppen ezért nő meg repülés során ennek esélye. A vér a dehidratáció miatt besűrűsödhet, a tartós mozdulatlanság miatt pedig csökken a véráramlás (pangó vér) az erekben, melynek hatására fokozódik a vérrögképzés esélye. Éppen ezért, az utazás során fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot és 1-2 óránként álljon fel és mozgassa át lábait.

Alacsony véroxigén szint

A repülőgépen lévő levegő kevesebb oxigént tartalmaz, mint amihez hozzászoktunk. Ez a vér alacsonyabb oxigénszintjéhez vezet. Erre minden ember máshogy reagál: vannak, akik meg sem érzik, vannak, akik enyhe szédülést, rosszullétet tapasztalnak. Fontos megjegyezni, hogy a repülőgép kabinjában a légnyomás és az oxigénszint elegendő ahhoz, hogy az utasok biztonságosan és kényelmesen utazzanak. Ám fontos tudni, hogy bizonyos tüdőbetegségek esetén plusz oxigénre lehet szükség, így az út előtt konzultálniuk szükséges a betegeknek az orvosukkal!

Összegezve

  • Fontos a megfelelő folyadékbevitel a repülés során, mivel az alacsony páratartalom dehidratációhoz vezethet.
  • A kabinban hemzsegnek a kórokozók, de a légitársaságok fejlett szűrőrendszerekkel rendelkeznek.
  • Repülőn való utazáskor ajánlott maszkot viselni a fertőzések minimalizálása érdekében.
  • A fül pattogása fel- és leszálláskor a kabinban uralkodó nyomás változásai miatt történik.
  • A repülés során fontos figyelni a megfelelő folyadékbevitelre és rendszeres mozgásra a mélyvénás trombózis elkerülése érdekében.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért üt jobban az alkohol a repülőgépen - inkább ne ezzel csökkentse szorongását

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

repülés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához