Ezeket látta már?

Ezekből a jelekből veheti észre, ha rejtett nárcisztikussal van dolga

rejtett nárcisztikus jelek honnan tudom

Nem mindig olyan könnyű felismerni a nárcisztikus embereket.

Nárcisztikus - sokan sütik rá ezt a jelzőt másokra, melyet ma már a legtöbben az önző és egoista szinonimájaként használnak. Pedig az igazság az, hogy mindannyiunkban vannak nárcisztikus jellemvonások. Ráadásul létezik az ún. nárcisztikus személyiségzavar, mely megint egy másik kategória.

Hogy mi jellemzi azokat, akiket ezzel a jelzővel illetnek? A legfontosabb az empátia hiánya, a túlzott önértékelés, a hírnévről vagy dicsőségről alkotott fantáziák megélése, a saját képességek eltúlzása, a csodálatra való vágy, valamint mások kihasználása. Ezek azonban a nyílt, vastagbőrű nárcisztikusoknál sokkal egyértelműbben látszódnak, ám vannak az úgynevezett rejtett, vékonybőrű nárcisztikusok, akik felismerése már lényegesen nehezebb. Bár ők inkább introvertáltak, ám ugyanolyan pusztítóak.

A nárcisztikus emberek általában valamilyen szinten felismerhetik viselkedésük másokra gyakorolt hatásait, ám hiányzik belőlük a tudatosság és a belátás. Ez azért van, mert tetteiket, gondolataikat jogosnak érzik, így úgy vélik, joguk van megkapni azt a figyelmet és elismerést, amit keresnek. Mindez odáig vezethet, hogy viselkedésükben nem látnak semmi kivetnivalót, amíg az számukra megfelelő eredményt hoz - nem törődve a másik emberre gyakorolt következményekkel.

Így ismerheti fel a rejtett nárcisztikus embereket

A nyílt nárcisztikusakkal ellentétben ők különösen érzékenyek a kritikára, ami általában sérült önbecsülésükből és belső bizonytalanságukból fakad. Míg az előbbiek hajlamosak önmagukat mindenkinél többnek és tévedhetetlennek láttatni, a vékonybőrű nárcisztikusok azonban gyakran mutatnak befelé forduló, sebezhető viselkedést.

Jellemzőik:

  • Fokozott érzékenység: rendkívül érzékenyek a kritikára vagy az elutasításra, és akár a legapróbb negatív visszajelzést is mélységes támadásként élhetik meg.
  • Túlreagálás és védekezés: gyakran fokozottan, hevesen reagálnak, amikor úgy érzik, hogy bántják vagy kritizálják őket. Emiatt dühkitöréseik is lehetnek, de a másik véglet is jelen lehet, amikor túlzotton visszahúzódhatnak.
  • Bizonytalanság: a vékonybőrű nárcisztikusok önbecsülése ingatag, és állandó belső bizonytalansággal küzdenek.
  • Különlegesség érzése: az ilyen nárcisztikusok is különlegesnek és egyedinek érzik magukat, így keresik az elismerést és a figyelmet.
  • Empátiahiány emocionális köntösben: más emberek szükségletei és érzései iránt sokszor nem mutatnak empátiát (csak a felszínen, de nem élik, érzik át), ellenben a saját negatív érzéseiket és sértettségüket nagyon is jól közvetítik a külvilág felé.
  • Passzív-agresszív viselkedés: a rejtett nárcisztikus gyakran nyugodtnak és távolságtartónak tűnik, és gyakran nyugtalanító, nem verbális jelzéseket ad, ha valami nem tetszik neki. Gyakran hibáztat és büntet "csenddel veréssel", a nyílt konfliktusok helyett.
  • Manipuláció: mint az összes nárcisztikus, a vékonybőrű is mestere a manipulációnak. Sőt, talán még ügyesebben is teszi mindenkinél, hiszen a nyílt konfliktusokat általában kerüli.

Gyakran használt mondatok, megjegyzések

"Túl jó vagyok ehhez. Nem kellene elviselnem ezeket az embereket."

"Másoknak jobb, mint nekem, és ez nem igazságos. Többet érdemelek."

"Az emberek soha nem értékelik, milyen különleges vagyok."

"Tartozol nekem".

"Soha nem fogsz találni hozzám hasonlót."

"Hálásnak kell lenned, hogy kitartok melletted."

"Csak vicceltem. Nem hiszem el, hogy ezt komolyan vetted."

"Nem úgy történt, rosszul emlékszel".

"Minden csakis rólad szól".

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ez a 9 tulajdonság, amelyről biztosan felismerhet egy nárcisztikust

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

nárcizmus

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához