Menedzserszűrésre menne? Gondoljon az egészségpénztárra!
Az orvosok nem győzik eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra, és egyáltalán nem túlzás azt állítani, hogy a megfelelő időben elvégzett szűrés életet menthet. Vannak ugyan ingyenes szűrővizsgálatok, de ha magánúton mennénk és valamivel bővebb vizsgálati csomagot szeretnénk, alaposan a zsebünkbe kell nyúlnunk. Az egészségpénztárral azonban van lehetőségünk spórolni.
A szűrővizsgálat fontos!
A magyarok nem feltétlenül szeretnek orvoshoz járni. Mindannyian ismerünk olyanokat, akik csak akkor mennek orvoshoz, „ha viszik őket”. Pedig olyankor segítséget kérni, amikor már komoly a baj, gyakran egyenlő a halálos ítéletünkkel. De ne legyünk ilyen drasztikusak.
A súlyos betegségek nem egyik napról a másikra alakulnak ki. Sokszor már évekkel, de legalábbis hónapokkal korábban vannak jelei, amelyek, mivel nem okoznak tüneteket, láthatatlanok maradnak. Ezekre csak szűrővizsgálatokkal lehet fényt deríteni. Különösen fontos a szűrővizsgálat azok számára, akiknek a családjában előfordulnak komolyabb megbetegedések, úgy mint rák vagy szív- és érrendszeri megbetegedések, amelyek vezető halálokok Magyarországon.
Már az is nagy segítség, ha korán felfedeznek egy betegséget, amin, mivel nem vártuk meg, hogy a helyzet súlyosra forduljon, könnyen, gyorsan és olcsón túllehetünk. Néha elég egy rövidebb gyógyszeres kezelés vagy némi változtatás az életmódunkon ahhoz, hogy komoly betegségtől kíméljük meg magunkat. És ami talán ugyanilyen fontos, lelkileg is kevésbé visel meg bennünket a betegség.
Ha pedig messzebbről nézzük a dolgot, az egészségügyi ellátórendszer számára is sokkal kedvezőbb lenne, ha súlyos betegségek komoly erőforrást igénylő drága és hosszadalmas kezelése helyett a megelőzésre, és rövidebb, egyszerűbb és olcsóbb kezelésekre fordíthatná az energiáit.
A szűrővizsgálat drága?
Aki itt él, annak nem kell bemutatni a magyar egészségügy helyzetét. Leterhelt rendszerek, kimerült egészségügyi szakemberek, kapacitáshiány és hosszú várakozási idők jellemzik. Ez is egy ok, amiért később kerülünk orvoshoz, és egyébként sem szívesen megyünk. Hiszen senki sem szívesen tölti a fél napját azzal, hogy a rendelőben várakozik, majd kerül ki onnan pár perc múlva és további válaszra váró kérdésekkel.
Nem csoda, hogy sokan a magánellátás felé fordulnak, gyakran az anyagi lehetőségeik kifeszítésével. Ráadásul az állami ellátás keretében nehezen vehetünk részt rendszeresen komplex szűréseken. Sokkal valószínűbb, hogy a háziorvosunk elküld egy sor vizsgálatra, de leginkább csak akkor, ha valami problémánk van.
A magánúton végeztetett menedzserszűrések viszont igen drágák lehetnek. Persze nem muszáj egyből a legdrágább csomagokat választanunk, de minden életkornak megvannak az ajánlott szűrővizsgálatai. 30 éves kor felett már több tesztet is érdemes elvégeztetnünk, például nőgyógyászati vagy urológiai szűréseket, tüdőszűrést, bőrgyógyászati szűrést, esetleg vastagbélrákszűrést. Ehhez 10 évvel később a kardiológiai vizsgálatokat és a csontsűrűség-mérést is hozzátehetjük.
Ha pedig még átfogóbb és alaposabb vizsgálatot szeretnénk, akkor egy komplex szűrővizsgálatot vagy menedzserszűrést végeztethetünk, amelynek ára 150 és 400 ezer forint között mozog attól függően, hogy mennyi és milyen vizsgálatot tartalmaz.
Nem csoda hát, ha szeretnénk a költségeken spórolni. Ez az egészségpénztárral egyáltalán nem lehetetlen. Sőt, a többszázezres vizsgálati csomagot az ár töredékéért is megvásárolhatjuk ugyanazokban a magánintézményekben.
Menedzserszűrés egészségpénztárból
Az egészségpénztári megtakarításunkból bármilyen vizsgálatra elmehetünk, ha ehhez olyan szolgáltatót választunk, amelynek a pénztárunkkal szerződése van. Több egészségpénztár honlapján találunk szolgáltatókeresőt, ahol választhatunk akár szakterület, akár lakóhely szerint olyan rendelőt, ahol elvégzik az általunk kért vizsgálatokat.
Ez már önmagában is megtakarítás, hiszen az egészségpénztárba befizetett összeg 20%-át, legfeljebb 150 ezer forintot visszaigényelhetünk a személyi jövedelemadónkból. Egy 300 ezer forintos vizsgálaton így hozzávetőleg 45 ezer forintot is spórolhatunk, ez pedig olyan, mintha kaptunk volna 15%-os kedvezményt a vizsgálati csomag árából. Ráadásul vannak rendelőintézetek, amelyek maguk is adnak százalékos kedvezményt.
Ennél azonban még olcsóbban is kijöhetünk. Két egészségpénztár is kínál előfizethető szűrővizsgálat-csomagokat. Ezek jellemzője, hogy havidíjas szolgálatások, amelyekre a saját választásunk alapján előfizethetünk. – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
A szűrővizsgálatok tartalma gyakorlatilag megegyezik a magán rendelőintézetek menedzserszűrés vizsgálati csomagjaival. A menedzserszűrést eredetileg a vezető beosztású dolgozók számára találták ki, akik a munkájukból kifolyólag fokozottan vannak kitéve a stressz negatív hatásainak. A stresszről pedig tudjuk, hogy komoly kockázatot jelent a mentális és fizikai egészségünkre egyaránt.
A menedzserszűrés tartalmaz általános állapotfelmérést, szakorvosi vizsgálatokat, mint belgyógyászat, kardiológia, bőrgyógyászat, szemészet vagy ideggyógyászat. A nők számára nőgyógyászat, a férfiaknak urológia van benne. Egy sor laborvizsgálatot és egyéb diagnosztikai vizsgálatot is elvégeznek, mint vérvétel, röntgen, ultrahang, EKG, esetleg MRI vagy CT. A vizsgálatokat érdemes évente, de legalább kétévente elvégeztetni. A vizsgálatok köre és gyakorisága függ az életkortól is.
Az egészségpénztárnál ennyiből is kihozhatjuk
Minden egészségpénztárnál van arra lehetőség, hogy a pénztári megtakarításunkból fedezzük az általunk választott menedzserszűrés árát. Ehhez csak az egészségpénztárunkkal szerződésben álló rendelőintézet szolgáltatásait vehetjük igénybe, de vannak rendelők, akik az egészségpénztárból fizetőknek kedvezményt adnak.
Két egészségpénztárnál ennél jobb lehetőségünk is van. – mondja a szakértő.
A Prémium Egészségpénztár és az IZYS Egészségpénztár adott havi díjért igénybe vehető, opcionálisan választható szűrővizsgálati csomagokat kínálnak a tagjaiknak. Ezek tartalma gyakorlatilag a menedzserszűréssel megegyezik, és a vizsgálatokat neves rendelőintézetek végzik.
Ezeknek a csomagoknak nagy előnye, hogy havi díjat fizetünk értük, tehát nem kell egyszerre 100 ezer forint feletti összeget költenünk rájuk. A havi díj 2-6 ezer forint között van, a csomag tartalmától és a szűrés gyakoriságától függően.
A Prémium Egészségpénztár egy csomagot kínál. A Pajzs 2 700 forint/fő havi díjért elérhető, és a szűrővizsgálatok mellett gyógyszertámogatást is tartalmaz. A szűréseken évente vehetünk részt.
Az IZYS-nél két csomag elérhető. Az Egészségőr és az Egészségőr Plusz szűrővizsgálati csomagok havi díja attól függ, hogy évente vagy kétévente veszük részt rajta. Az Egészségőr kétévenkénti részvétellel 1 990 forint/fő/hó, ha évente mennénk, akkor 3 998 forint/fő/hó. Az Egészségőr Plusz pár vizsgálattal többet tartalmaz, az ára pedig 2 900 forint/fő/hó, ha kétévente, és 5 800 forint/fő/hó, ha évente járnánk vizsgálatra.
A vizsgálatokra csak egy év várakozási idővel mehetünk el – ez a visszaélések elkerülése miatt fontos. Utána viszont már minden évben mehetünk szűrésekre. Ha mégsem várnánk ennyit, akkor befizethetjük az első teljes éves díjat, és azonnal részt vehetünk a menedzserszűrésen. Ez a legdrágább csomag esetében is 69 ezer forint, tehát töredéke a vele azonos kategóriába eső, magánintézmények által kínált vizsgálatoknak.
Ráadás: adó-visszatérítést is kérhetünk
Az egészségpénztárba teljesített befizetéseink 20%-át, legfeljebb 150 ezer forintot visszaigényelhetünk a személyi jövedelemadónkból. Az adó-visszatérítést minden befizetésünk után megkapjuk, így arra is, amit korábban a szűrővizsgálati csomag havi díja miatt fizettünk be. A szűrővizsgálatok ára így még kedvezőbb.
Ne feledjük, az egészségünk szempontjából az egyik legfontosabb dolog, ha figyelünk magunkra és rendszeresen járunk szűrővizsgálatokra. Az egészségpénztárból a családtagjaink szűrését is fedezhetjük, és számukra is előfizethetjük a vizsgálati csomagokat. Az adó-visszatérítést pedig minden befizetés után megkapjuk. Így nemcsak magunkra, de az egész családunkra vigyázhatunk.
Olvasta már?
- Így nyisson egészségpénztári számlát, hogy csökkentse a lakáshitelét
- Elveszítette a munkáját? Így teheti könnyebbé az álláskeresés időszakát egészségpénztárral
- Az egészség egyre inkább magánügy? Kutatások szerint igen
- Így használja okosan az egészségpénztárat, ha gyermeket nevel!
- Így köthet a legegyszerűbben egészségbiztosítást
- Magánellátásban gyógyulna? Így használja az egészségpénztári számláját!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!