Ezeket látta már?

Miért köhög a kutyám? Az okok, amikre nem is gondolna!

kutya köhögés oka állatorvos

Ahogy az embereknél, a kutyáknál is lehet a köhögés ártalmatlan, de komolyabb problémát is jelezhet.

Ha a köhögés visszatérő vagy tartósan fennáll, érdemes figyelmet fordítani rá, mert akár súlyos egészségügyi problémára is utalhat. Cikkünkben körüljárjuk milyen betegségek állhatnak a háttérben és mikor szükséges állatorvoshoz fordulni.

Gyakori okok és lehetséges kezelések

A köhögés több okból is jelentkezhet a kutyáknál – az enyhe irritációtól a súlyosabb betegségekig. Ha a tünetek hosszabb ideig fennállnak, vagy más tünetek is társulnak hozzá (pl. levertség, étvágytalanság, légzési nehézségek), állatorvosi kivizsgálásra van szükség. Az alábbiakban összefoglaljuk a köhögés leggyakoribb okait, és lehetséges kezeléseiket.

1. Kennelköhögés (tracheobronchitis)

A kennelköhögés egy rendkívül fertőző légúti betegség, amelyet különböző vírusok és baktériumok okozhatnak, leggyakrabban a Bordetella bronchiseptica baktérium. Különösen közösségekben, mint menhelyeken vagy kutyapanziókban terjed cseppfertőzéssel. Száraz, erőteljes köhögéssel jelentkezik, ami leginkább a légcső irritációja miatt alakul ki. Bár felnőtt kutyáknál is előfordulhat, a kölykök és az idősebb, legyengült immunrendszerű kutyák a legveszélyeztetettebbek. A megelőzést szolgálja a rendszeres oltás, amely elérhető intranazális (orron át adható) vagy injekciós formában is. Ha a betegség már kialakult, állatorvosi kezelés szükséges.

2. Allergiák

A kutyák is lehetnek érzékenyek különböző allergénekre, például pollenre, porra, penészre vagy bizonyos ételekre. Az allergiás köhögést gyakran kíséri tüsszögés, orrfolyás és bőrproblémák (pl. viszketés, bőrpír). Allergiás eredetű köhögés esetén az állatorvos javasolhat antihisztaminokat, kortikoszteroidokat vagy egyéb, allergiát csillapító gyógyszereket. Fontos az allergének beazonosítása és lehetőség szerinti elkerülése.

3. Szívbetegségek

A köhögés súlyos szívproblémákra, például pangásos szívelégtelenségre vagy szívbillentyű-rendellenességekre is utalhat. A szívbetegség okozta köhögés főleg fekvéskor jelentkezik, amikor a megnagyobbodott szív nyomja a légcsövet. A tüneteket gyakran kíséri légszomj, fáradtság, nyugalmi nehézlégzés és étvágytalanság. Ezekben az esetekben sürgős vizsgálatra van szükség: mellkasröntgent, ultrahangot és EKG-t is javasolhat állatorvosa.

4. Felső légúti fertőzések

A vírusos vagy bakteriális fertőzések okozhatnak megfázásszerű tüneteket: orrfolyást, tüsszögést és köhögést. Ilyen fertőzések lehetnek például a kutya influenzája vagy adenovírus okozta megbetegedések. Ezek a betegségek gyakran spontán gyógyulnak, de súlyosabb esetekben antibiotikumok és köptetők adása válhat szükségessé. Láz, étvágytalanság vagy súlyos köhögés esetén mindenképpen állatorvosi kivizsgálás javasolt.

5. Tüdőgyulladás

A tüdőgyulladás komoly betegség, amelyet baktériumok, vírusok, gombák vagy akár paraziták is okozhatnak. A tünetek közé tartozik a köhögés, levertség, légzési nehézségek és étvágytalanság. A kezelés célja a fertőzés megszüntetése antibiotikumokkal, valamint a kutya általános állapotának javítása. Kezeletlen tüdőgyulladás esetén életveszélyes állapot alakulhat ki, így azonnali orvosi beavatkozás szükséges.

6. Paraziták (szívférgesség)

A szívférgesség egy rendkívül súlyos, potenciálisan halálos parazita fertőzés, amelyet a Dirofilaria immitis nevű féreg okoz. A fertőzött szúnyogok által terjesztett szívférgek a szívben és a tüdőben telepednek meg és köhögést, légzési nehézségeket, keringési elégtelenséget okoznak. A megelőzés kiemelkedően fontos, mivel a kifejlett férgek eltávolítása kockázatos és a betegség előrehaladott állapotban végzetes lehet. A megelőzés érdekében havonta alkalmazható féreghajtó készítmények állnak rendelkezésre.

7. Idegen tárgyak belélegzése

Kutyáknál előfordulhat, hogy játék közben vagy evés során idegen tárgy kerül a légutakba, amely hirtelen, görcsös köhögést vált ki. Az állat ilyenkor gyakran fulladozva próbál megszabadulni a tárgytól. Ha a köhögés nem szűnik és légzési nehézségek is jelentkeznek, sürgős orvosi beavatkozás szükséges a tárgy eltávolításához.

8. Krónikus betegségek (bronchitis)

Idősebb kutyáknál gyakran előfordulnak krónikus légzőszervi megbetegedések, például a krónikus bronchitis, amelyet tartós köhögés jellemez. Ezek a betegségek idővel rontják az állat életminőségét, ezért fontos a rendszeres állatorvosi kontroll. A kezelésben szerepelhetnek gyulladáscsökkentők, hörgőtágítók és speciális táplálékkiegészítők, amelyek segítenek a tünetek enyhítésében.

9. Rövid orrú fajták légzési problémái (brachycephal légúti szindróma)

A brachycephal légúti szindróma a rövid orrú kutyáknál, például a mopszoknál és bulldogoknál gyakori. Ezek az állatok anatómiai adottságaik miatt hajlamosak a légúti elzáródásokra, amelyek köhögést, horkolást és légzési nehézségeket okoznak. A probléma súlyosbodhat meleg időben vagy fokozott aktivitás közben. Az állapotot részben sebészeti úton lehet kezelni (pl. az orrjáratok tágítása), de rendszeres állatorvosi felügyelet és megfelelő gondoskodás szükséges a megelőzéshez.

Mi az a visszafele tüsszentés?

A kezdő és tapasztalt gazdik számára is ijesztő lehet, amikor a kutya görcsösen kapkodja a levegőt, horkantó hangokat ad ki, és láthatóan nehezen lélegzik. Ez az úgynevezett visszafele tüsszentés (reverse sneezing), ami a légcső átmeneti görcse miatt alakul ki, és általában ártalmatlan. A jelenség néhány másodpercen belül elmúlik, nem igényel kezelést. Ha azonban gyakori vagy hosszabb ideig tart, állatorvosi kivizsgálás javasolt, hogy kizárják az egyéb légúti problémákat.

Így hangzik a visszafele tüsszentés:

Mikor érdemes állatorvoshoz fordulni?

Egy-egy alkalmi köhögés önmagában nem feltétlenül ad okot aggodalomra, de ha a tünetek hosszabb ideig fennállnak vagy súlyosbodnak, mindenképp javasolt szakemberhez fordulni. Az állatorvos nemcsak a pontos diagnózis felállításában segít, hanem a megfelelő kezelést is biztosítja, hogy kedvencük mielőbb teljesen felépüljön.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Kutyája nem tud panaszkodni, de ilyen jelekből tudhatja, hogy beteg

Kutyája nem tud panaszkodni, de ilyen jelekből tudhatja, hogy beteg

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kutya

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához