Italozás evezés közben? Ezeket a hibákat hagyja ki nyáron a vizeken
Gyakran látjuk, hogy előkerül a sör, a fröccs a kenukból a víz közepén - mondják a vízimentők. Vízen, illetve vízre szállás előtt soha ne fogyasszunk alkoholt.
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata a nyár folyamán rendszeresen mutat be rövid filmeket, melyek a vizek veszélyeire hívják fel a figyelmet. Az első néhány részben a vízitúrázókhoz szólnak.
Az italozásnak a parton, evezés után van a helye
Amikor az ember kikapcsolódik, nyaral, túrázik, jól esik egy-egy pohár alkoholos ital. Természetes, hogy a hétköznapok korlátait magunk mögött hagyva, szeretjük elengedni magunkat az alkoholfogyasztásban is. Azonban, ha vízen vagyunk, nem engedhetjük meg magunknak, hogy meggondolatlanul nyitjuk az egyik sört a másik után - figyelmeztetnek a Vízimentők.
A napsugárzás, ami a víz visszaverő hatása miatt erősebb kenuban, kajakban vagy csónakban ülve, fokozhatja
- a vénatágulatot,
- a kiszáradást, amit az alkohol okoz, így különösen veszélyes vízisportolás közben alkoholt inni.
Arról nem is beszélve, hogy a vízen bármikor előfordulhat olyan helyzet, amikor a legjobb reakcióidőnkre van szükség. (Erős hullámzás, víz alatti váratlan akadályok, borulás.) Nem éri meg a reakcióidőnket, a mozgáskoordinációnkat “elpazarolni” egy-egy pohárka italért.
Ne feledjük, hogy ittasan a velünk egy hajóban evezők, vagy velünk túrázók testi épségét is veszélyeztetjük akkor, ha miattunk borul be a hajó, vagy az egyensúlyunk elvesztése miatt minket kell menteni. Az ittas evezés életveszélyes is lehet, ha emiatt borulunk be a vízbe. A vízbefulladások gyakran alkoholos állapotban történnek.