Ezeket látta már?

Vannak, akik érzékenyebbek a hőségre? Ez a korosztály nagyobb veszélyben van

hőség hőguta kánikula veszélyeztettett korosztály

Nem könnyíti meg az sem a helyzetünket, hogy a hőmérő higanyszála éjszaka sem süllyed a pihentető alvási hőmérséklet közelébe.

A szív – és érrendszeri krónikus betegek szervezete nagyon nehezen alkalmazkodik az ilyen hőséghez. A meleg hatására ugyanis kitágulnak az erek, ami az idős, esetleg beteg szívet fokozott megterhelésnek teszi ki ebben a kánikulában.

A magas vérnyomásos, az érelmeszesedéses, keringési problémákkal küszködő emberek szervezete azért alkalmazkodik nehezebben a nagy meleghez, mert az érrendszerük már nem elég rugalmas ahhoz, hogy a külső helyzethez alkalmazkodjon. Ez az oka annak, hogy a hőstressz gyakran a vérnyomás ingadozásához, heves rosszulléthez, ájuláshoz, szívritmuszavarhoz, szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethet. A melegben nem ritka a vérnyomás esése, ami általában a vizelethajtókkal élő betegek, illetve olyan hipertóniások esetében fordul elő, akik gyógyszerükből a hőségben is ugyanazt a dózist szedik, mint a hűvösebb évszakokban.

A hipertóniásoknak akár naponta többször is érdemes mérniük a vérnyomásukat, és fontos figyelniük a testi tüneteikre, a közérzetük változásaira. Előfordulhat ugyanis, hogy a kánikula által előidézett értágulat, plusz a megszokott adagban beszedett gyógyszerek hatására hirtelen leesik a vérnyomásuk. Ennek tünete lehet többek között a fejfájás, a heves szívdobogás, a szédülés, a légszomj, az eszméletvesztés.

Kik vannak a legnagyobb veszélyben kánikula idején?

A hőség az egészséges szervezetet is megviseli, de kánikula idéjén a legfiatalabbak és a legidősebbek tartoznak a legnagyobb kockázatú csoportba - épp azért ők, mert nem, vagy nehezebben tudják kifejezni, hogy hogyan érzik magukat, vagy nem ismerik fel, hogy túlmelegedtek, szomjasak.

Azokért is aggódni kell, akik olyan helyen töltenek sok időt, ahol nincs megfelelő szellőzés vagy légkondicionálás. A szakember szerint az is aggasztó, hogy a nagy melegben emberek kint buliznak esetleg egy szabadtéri zenei fesztiválon, ahol nincs elég árnyék – írja a New York Post.

A túlzott hőhatás miatt könnyen kialakulhat a hőguta vagy a napégés, ezért javasolt a következőkre figyelni:

  • Hidratálás: igyunk rendszeresen vizet, még mielőtt szomjasak lennénk.
  • Megfelelő ruházat: viseljünk világos színű, laza és légáteresztő ruházatot.
  • Napvédelem: használjunk naptejet, és kerüljük a közvetlen napsütést a legforróbb órákban.
  • Szabályos szünetek: ha hosszabb ideig a szabadban kell tartózkodnunk, rendszeresen tartsunk szüneteket hűvös helyen.

Két lehetősége van: irány a hűvös szoba - vagy a starnd

Manapság rengeteg strand, fürdő, szabadvizi lehetőség közül választhatunk,hogy elviselhetőbb legyen a nyári kánikula. Ha vízpartra megyünk, vagy sok időt töltenénk szabadban, igyekezzünk kerülni a tűző napon való tartózkodást, ugyanis nagyon erős az UV- sugárzás. Nem lehet eléggé sokszor említeni a délelőtt 11 órától délután 15 óráig terjedő időszakban,lehetőség szerint tartózkodjunk árnyékos helyen. A kevésbé érzékeny bőrtípussal rendelkezők 20–30-as, nagyon érzékeny bőrűek viszont legalább 40-50-es faktorszámú naptejet használjanak. Továbbá hasznos takarni felső testünket és széles karimájú kalapot viselni és napszemüveget csak UV-szűrőset használjunk.

A kánikula idején fontos odafigyelni a megfelelő hidratációra és a napvédelemre, és még néhány fontos dolgora a strandon:

1. Hidratáltság

Fogyasszon elegendő folyadékot, lehetőleg vizet vagy elektrolitokban gazdag italokat, hogy elkerülje a kiszáradást.

2. Napvédelem

Használjon megfelelő fényvédő krémet legalább SPF 30-as faktorszámmal, és ne felejtse el rendszeresen újra kenni magát, különösen ha fürdőzött, vagy erősen megizzadt. A tűző napon könnyen napszúrást is kaphatunk, így vonuljunk árnyékba, vagy használjunk valamilyen fejfedőt.

3. Szemvédelem

Viseljen napszemüveget, hogy megvédje a szemét a nap káros sugaraitól.

4. Ruházat

Viseljen könnyű, laza ruhákat, amelyek védenek a napégés ellen.

5. Időzítés

Kerülje a déli órákban a tűző napot, inkább reggel vagy késő délután menjen strandra.

6. Hűsölés

Keressen árnyékos helyet, és használjon napernyőt vagy napvédő sátrat a hűsöléshez. Nemcsak a nappalok, hanem az éjszakák is megviselik szervezetünket, így érdemes az alvás előtt, közben is odafigyelni testünkre.

7. Pihenés, alvás

Ha bármilyen tünetet észlel, mint például szédülés, hányinger, erős fejfájás vagy bőrpír, azonnal vonuljon árnyékba. Ha a tünetek súlyosbodnak, fordulj onorvoshoz.

Az alvászavar elkerülése érdekében lefekvés előtt érdemes lehűteni szervezetünket és szállásunk belső tereit. Zuhanyozzunk langyos aztán hideg vízzel,naponta akár többször is. Használjunk ventillátort és töltsünk pár órát légkondicionált helyiségben.

A hőbetegségnek meghatározott szakaszai és súlyossági fokozata van

  1. Az első stádium a hőkiütés, ami egy szúró bőrirritáció, amitől vörös lesz a bőrünk.
  2. A következő stádium a hőséggörcs, amikor nagy szomjúságot érzünk és görcsöket tapasztalunk az izmainkban.
  3. Ezután következik a hőkimerülés. Tünetei közé tartozik, hogy az ember úgy érzi, azonnal le kell ülni, mert a kimerültségtől nem tud tovább mozdulni, emellett jellemző a szomjúság, a gyors pulzus és az izzadás.
  4. A legsúlyosabb pedig a hőguta, amikor a test maghőmérséklete jelentősen emelkedik - 39 fok fölé, de elérheti a 41 fokot is.

Bár azt gondolhatnánk, hogy akinek nagyon melege van, az izzad, azonban a hőgutát átélő embereknek valójában forró, száraz a bőrük. A hőgutában szenvedő betegek gyakran zavartak, nagyon melegük van, és száraz a bőrük – és gyakran nem izzadnak tovább.

A hőguta életveszélyes állapot lehet, ezért, ha észre veszi, hogy valaki a környezetében ilyen tüneteket tapasztal, azonnal hívjon segítséget.

Összefoglalva

  • Hőség hatására a szív- és érrendszeri betegek szervezete nehezen alkalmazkodik.
  • Magas vérnyomásosak és érelmeszesedésesek nehezen viselik a nagy meleget.
  • Hőség gyakran vezet vérnyomás ingadozásához, szívrohamhoz vagy stroke-hoz.
  • A fiatalok és az idősek a legnagyobb kockázatú csoport a kánikula közepette.
  • Fontos a megfelelő hidratáció és napvédelem, valamint kerülni kell a tűző napon való tartózkodást.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hőguta, napszúrás: tünetei, jelei, megelőzése és kezelése

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hőguta

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához