Gyógyíts hideg vízzel!
Testünk kétharmada víz. Éppen ezért elengedhetetlen kelléke a belső tisztításnak, belső egyensúlyunk megőrzésének vagy éppen helyreállításának.
A termálvizek és gyógyvizek gyógyító hatásáról nap, mint nap hallunk, de olykor a sima hideg víz is csodákra képes.
Számos olyan kisebb-nagyobb probléma és betegség érhet bennünket, amelyet könnyebben leküzdhetünk a víz segítségével. Sok esetben elég megnyitnunk a hideg vizes csapot, s máris megkönnyebbülten lélegezhetünk fel. De ha nem küzdünk éppen semmilyen betegséggel, csupán a testünket, vérkeringésünket szeretnénk felpezsdíteni, arra is kiválóan alkalmas a hideg víz.
Erre a legjobb megoldás, a szauna és a hideg víz kombinációja. A szaunafürdő során egymás után hevítjük és hűtjük a testünket, amellyel tökéletes értornát végzünk, izmaink ellazulnak, megszüntethetjük a fáradtságot, kitisztulnak a légutak, javul a bőr állapota és növekszik a szervezet ellenálló képessége. Szauna után jobban alszunk majd, életkedvünk nőhet.
Vigyázzunk azonban a megfelelő hőfok kiválasztásával, nehogy az ellenkező hatást érjük el! Ne szaunázzunk, vagy csak nagyon körültekintően, áldott állapotban, lázasan, magas vérnyomással, pajzsmirigy problémák esetén.
Megfázás, illetve influenza esetén gyakran úgy felszökik a lázunk, hogy még lázcsillapító sem mérsékli. Ilyenkor alkalmazzunk bátran a hideg vizes borogatást. Vizes törölközőt tekerjünk a törzsünkre, ha felmelegszik, nedvesítsük be újra. Amennyiben ez sem hatásos, alkalmazzuk a hideg vizes zuhanyt, de ügyeljünk arra, hogy ne rögtön a leghidegebb vizet engedjük felhevült testünkre, hanem fokozatosan hűtsük a fürdővizet. Mindig vegyük figyelembe a saját, vagy beteg családtagunk igényeit, ne legyen senki számára kellemetlen élmény a fürdő.
Ki gondolná, hogy egy megfelelően végzett törzsfürdő emésztési panaszainkat is enyhítheti. Ilyenkor kb a köldönkünkig érjen a hideg víz, lábunkat pedig meleg vizes edényben tartsuk. Hátunkat fedje meleg póló. Így nem fázhatunk meg, miközben a hideg víz hatalmas energiát ad a szervezetünknek és a testünk megnyugszik. A fürdő 20 percig tartson, miközben puha pamutkendővel jobbról balra, majd fordítva masszírozzuk át az alsó hastájékot. Ezután jól betakarózva pihenjünk le.
Hideg vizes borogatást szintén alkalmazhatunk szúnyogcsípésre, mert enyhíti a viszketést, valamint zúzódásra is, mert csökkenti a gyulladást, illetve lehúzza a duzzanatot.
Másnaposság esetén szintén jól jöhet egy hideg vizes törölköző. Fejfájás és levertség esetén helyezzük a fejünkre, vagy nyakunkra és enyhe dörzsöléssel próbáljuk csökkenteni a panaszokat. Ezt sima fejfájás, illetve kezdődő migrén esetén is nyugodtan alkalmazhatjuk a hideg arczuhanyt, melynek előnye, hogy nincsenek mellékhatásai. Felfrissít és oldja a fejben lévő feszültséget. Amennyiben a vízbe gyógynövényeket teszünk, vagy illóolajokat cseppentünk, a hatást fokozhatjuk. A rózsavizes lemosás például segíthet a kötőhártya-gyulladás gyógyításában, a babér gombaölő, az édesköményes borogatás enyhíti a gyomorgörcsöt, a borsmenta bedörzsölve segít légúti panaszok esetén,stb.
Ha a meleg és a hideg vizet kombináljuk egy váltófürdő során, az eredmény még látványosabb lesz. Zuhanyzáskor nap, mint nap szánhatunk rá néhány percet, mert így segíthetünk testünknek tisztulni és karbantartjuk a bőrünk is hálás lesz érte.
Az eredeti cikk itt olvasható:
Szerző: Fülöp Bea