Gyógyfürdőzés: ezt a szabályt sokan nem tartják be, következménye lehet
A gyógyvizes medencéknél érdemes figyelembe venni az ajánlott fürdési időt, mert különben pórul járhatunk.
A balatoni strandokkal, vagy más tóparti, folyóparti fürdőkkel szemben a gyógyvizes medencével is rendelkező fürdőkben mindig jelölik az úgynevezett ajánlott fürdési időt. Ez olykor csak 15-20 perc. A fürdőzők többsége erre általában tényleg csak amolyan laza ajánlásként tekinti, holott fontos lenne komolyan venni. Különösen az idősebbeknek, illetve azoknak, akik valamilyen meglévő betegségüket kúrálják a gyógyvízben.
Mennyi ideig ajánlott fürdeni a gyógyvízben?
Tipikusan a magasabb ásványianyag-tartalmú termálvizeknél rövidebb az ajánlott fürdési idő, a “lightosabb” gyógyvizeknél pedig hosszabb. Azt fontos tudni, hogy ez az időszak az egyhuzamban történő fürdőzésre vonatkozik. Azaz fél-, vagy egyórás kinti pihenő után vissza lehet térni a vízbe, egy nap akár háromszor, négyszer is.
Amennyiben valaki ezt nem tartja be, akkor az egyéni érzékenységtől függően akár mellékhatásokat is okozhat a gyógyvíz. Ezek közé tartozhat például a levertség, a fáradtság, vagy éppen az, hogy fokozódhatnak, vagy akár kiújulhatnak az ízületi panaszai, tehát éppen az, ami miatt sokan felkeresik a gyógyfürdőket. Magyarán bármilyen kellemetlen is kijönni – pláne hidegebb időben – a meleg vizes medencéből, fontos lenne ezt betartani.
Az ajánlott fürdési idő ettől is függ
Aki tudja magáról, hogy ez nem megy neki, annak érdemesebb hosszabb fürdési időt lehetővé tévő helyre látogatnia. Hévízen a Tófürdőben például félórás fürdőzés is megengedett, ugyanis a tó vize indifferens hőmérsékletű (=kellemesen langyos), így nem terheli túlzottan a szervezetet.
A gyógyfürdőkben is megbetegedhetünk? Itt az igazság - olvasson tovább!
Miskolctapolcán a Barlangfürdőben lévő gyógyvíz alacsony ásványianyag-tartalma pedig korlátlan idejű fürdőzést tesz lehetővé – nyilván észszerű keretek között. Ugyanakkor például a Bogácsi Termálfürdő kénes gyógyvizében 20 perc az ajánlott fürdési idő.
Forrás: Fürdőgyógyászat