Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Túlélőkészlet fesztiválozóknak - ezeket semmiképp se hagyja otthon!

fesztivál bulizás túlélőkészlet nyár

A nyár a felhőtlen szórakozás és a fesztiválok szezonja, ám a biztonságos kikapcsolódás érdekében néhány dologra figyeljünk oda.

Akár egy napra látogat ki, akár egy egész hétre, érdemes az alábbi lista szerint csomagolni, hogy minden eshetőségre felkészüljön. A fesztiválon töltött idő alatt fokozottan számoljon az alkohol és a drogok hatásaival, melyek felerősödnek a nagy melegben. Figyeljen a magas UV-sugárzás veszélyeire és a megfelelő hidratációra. Vigyázzon fesztiválozó társaira, barátaira!

Túlélőkészlet fesztiválozóknak

  • saját kulacs,
  • naptej,
  • szúnyogriasztó,
  • higiéniás szett (kézfertőtlenítő, fogkefe, fogkrém, törlőkendő, tusfürdő, papírzsebkendő, WC-papír),
  • óvszer,
  • házipatika (fájdalomcsillapító, görcsoldó, hasfogó, ragtapasz),
  • receptre felírt, szedett gyógyszerek,
  • magnézium és kalcium pezsgőtabletta, szőlőcukor,
  • esőkabát és meleg ruha,
  • zseblámpa vagy fényrúd.

Óvatosan az alkohollal

A fesztiválszezon legnagyobb kockázatát az alkohol- és drogfogyasztás jelenti. Ilyenkor a résztvevők hajlamosak több alkoholt inni, mint egyébként szoktak. Ennek rövid távú hatásaival mindenkinek számolni kell, bár egyénenként eltérő, hogy milyen mennyiség elfogyasztását követően jelentkeznek a problémák. Mindenkinél lassul a reakcióidő, amely súlyos balesetekhez is vezethet. Emellett mindenkinél jelentkezik a mentális státusz változása, sok esetben agresszívebbé válnak az alkoholt fogyasztók. A memóriát, kognitív funkciókat is érinti az alkohol, akár a teljes emlékezetkiesésig. További veszélyforrás a kánikulai időben az alkohol következtében kialakuló kiszáradás. Genetikától függően kialakulhat veszélyes magas vérnyomás és szívritmuszavar is. Az alkoholos befolyásoltság miatt a bulizó fiatal kiszolgáltatottabb a támadásoknak, zsebtolvajoknak is. Gyakori, hogy az alkoholt energiaitalokkal vagy egyéb koffeintartalmú italokkal keverik, ami még veszélyesebb, mert ilyenkor megnő az akut tünetek, különösen a szívproblémák kockázata. Ráadásul a stimuláló hatás miatt kevésbé érezhetők a mérgező hatások, az összes többi hatás viszont egymásra rakódik. A mértéktelen alkoholfogyasztás legsúlyosabb következménye az alkoholmérgezés, amely életveszélyes állapot is lehet.

Igyon inkább sportfröccsöt

Ha valaki alkoholt szeretne fogyasztani, annak a legjobb megoldás – különösen nyáron – a sportfröccs:

  • 4 dl szóda
  • 1 dl bor keveréke.

Ezzel szinte lehetetlen mérgezést kapni, mert akkora mennyiséget nem lehet meginni belőle, és a sok szóda miatt a kiszáradás veszélye sem fenyeget. A sörök közül válasszuk az alacsony alkoholtartalmúakat, kerüljük a tömény italokat, és soha ne keverjük folyadékvesztést fokozó összetevőkkel: kávéval, kólával, energiaitallal.

A drogfogyasztás veszélyei

A szabadtéri fesztiválokon a rekreációs kábítószer fogyasztás is jelen van. A leggyakoribb fesztiváldrogok a marihuána, a hallucinogének, az MDMA (extasy) és a kokain. A drogfogyasztás különösen nagy veszélyeket hordozhat, mivel ismeretlen összetevőjű szerek kerülhetnek be a fesztiválokra. Ezek súlyos esetben akár halált is okozhatnak, ezért a legbiztonságosabb, ha teljes mértékben tartózkodik tőlük. A hőség, a koncertek alatti intenzív testmozgás és egyes drogok (MDMA, amfetaminok) együttes hatása komoly dehidratációhoz vezethet.

Biztonságos szex

A fesztiválok alkalmával fontos odafigyelni a felelős, beleegyezésen alapuló, biztonságos szexre. A beleegyezés mindig egyértelmű igent jelent; alkoholos, drogos befolyásoltság alatt álló személy nem tud beleegyezni az együttlétbe. Figyeljen arra, hogy soha ne hagyja őrizetlenül italát, és ne fogadjon el idegenektől italt. Kölcsönös beleegyezés esetén is lényeges a megfelelő védekezés. A szexuális úton terjedő betegségek száma növekvőben van Európa-szerte, pedig a kockázat nagy mértékben csökkenthető óvszer használatával, ami a nem kívánt terhességtől is véd. Figyeljen arra, hogy például a forró autóban, nem megfelelően tárolt óvszer használata nem biztonságos! Védekezés nélküli szexuális kapcsolat után, ha a nem kívánt teherbe esés veszélye fennáll, a sürgősségi fogamzásgátlás jelentheti a megoldást. Fontos tudni azonban, hogy a tabletta rendszeres fogamzásgátlásra nem alkalmas, ezért csak a legszükségesebb esetekben használja. Továbbá a fertőző betegségek kivizsgálása is ajánlott. Beleegyezés nélküli szexuális érintkezés után mihamarabb kérjen segítséget a rendőrségtől!

Napégés, napszúrás, időjárási veszélyek

A szabadtéri fesztiválokon az időjárás hatásaival is számolni kell. Az idei nyár különösen meleg, az UV-sugárzás gyakran szökik a magas és extrém magas tartományokba, aminek következménye napégés, napszúrás is lehet. A fényvédelem, a megfelelő öltözék és kalap vagy sapka viselése, illetve a legmelegebb órákban a hűvösebb helyeken való tartózkodás segít. A nyári időszakban nem ritkán kialakuló heves viharok és zivatarok szintén veszélyt jelentenek. Ilyenkor érdemes zárt helyre húzódni, de ha ez nem lehetséges, akkor kerülni kell a villámcsapás lehetőségét (pl. ne álljunk magányos fa alá vagy villanyoszlop közelébe), illetve vigyázzunk, hogy a szél által letört faágak stb. ne okozzanak sérülést. Vízparti fesztiváloknál figyeljünk arra, hogy felhevült testtel, alkohol vagy drog befolyásoltsága esetén soha ne ugorjunk a vízbe, és viharjelzés esetén maradjunk a parton vagy biztonságos távolságban!

Kiszáradás

A meleg idő, az alkohol- és drogfogyasztás is hozzájárul ahhoz, hogy a kiszáradás az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma a fesztiválokon. Ennek elkerüléséhez figyelni kell a folyamatos vízfogyasztásra. A legmegfelelőbb választás a saját kulacsban, őrizetlenül nem hagyott üvegben lévő víz. Ha valaki alkoholt is fogyaszt, akkor fontos, hogy minden második ital víz legyen. A kiszáradás a melegben különösen gyorsan jelentkezhet és akár életveszélyes állapotot is okozhat. Fizikai aktivitás és erős izzadás esetén izotóniás itallal, vagy legalább a vízbe tett kevés sóval kell pótolni az elvesztett elektrolitokat.

Sérülések, rovarcsípések

A szabadtéri környezetben előfordulnak sérülések is, amelyek lehetnek kisebb-nagyobb sebek (pl. mezítláb járástól, eséstől), vagy más, általában mozgásszervi sérülések. Ezeken kívül a rovarcsípésektől való védelemre is érdemes figyelni: használjon szúnyog- és kullancsriasztót. Ha ismerten allergiás valamilyen rovar csípésére, mindig hordja magánál a megfelelő gyógyszert. Bármilyen, akár kisebb sérülés esetén is komoly problémákat előzhet meg az időben történő, szakszerű ellátás, ezért ilyen esetekben keresse fel a fesztiválokon mindig megtalálható elsősegélypontot.

Figyeljünk egymásra!

Nemcsak önmagunk, hanem a velünk fesztiválozó barátaink, ismerőseink egészségéért is felelősek vagyunk. Ha észreveszi, hogy környezetében valaki rosszul van, és a friss levegő, víz, glükóz tabletta nem segít, forduljon az elsősegélypont munkatársaihoz. Ha valaki feltételezhetően alkoholos vagy drogos befolyásoltság miatt rosszul van, kísérje az ártalomcsökkentő sátorba, ahol előítéletektől mentesen, mindenféle stigmatizálás nélkül látják el a fesztiválozókat. Amennyiben valaki eszméletét vesztette, csak gyengén lélegzik vagy alig van pulzusa, azonnal hívjon mentőt!

Érjünk haza biztonságban

Mindig tervezze meg előre a hazavezető utat: legyen pénze tömegközlekedésre, taxira vagy legyen egy józan ismerőse, aki hazaviszi. Ha haza kell vezetnie, egyáltalán ne igyon alkoholt!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Alkoholmérgezés tünetei: mit tegyünk, ha valakink túl sokat ivott?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

napszúrás

Forrás: egeszsegvonal.gov.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához