Életveszélyes, rejtett vízalatti árkok a Balatonban: ilyen hullámokból ismerheti fel!
Ezt a veszélyforrást nem jelzi bója, a strandolóknak kell(ene) tudnia róla.
A Balaton medrében, pár száz méterre a parttól húzódik egy árokszerű képződmény, az úgynevezett marásvonal. Ez egy teljesen természetes képződmény, amely főleg a déli parton okozhat bajt - akár életveszélybe is sodorhatja azt, aki nem számol vele. A balatoni marásvonal térképét Szakter Roland, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségének geodéziai és térinformatikai referense készítette el. A vele készült intetjúból idézünk.
A Balaton valójában nem egy feszített víztükrű medence egyenletes lejtéssel, hanem egy élő tó, amit a hullámzás, a viharok időnként átrendeznek.
A tómeder morfológiájának megvannak a kockázatai
Az északi part egy gyorsan, de egyenletesen mélyülő mederrel rendelkezik. A déli parton sokkal szélesebb ez a sekély vizes rész, viszont amikor elérjük a marásvonalat, ott két métert is tud mélyülni akár 30-40-50 méteren belül. olyan, mint egy vízalatti árok. Ha a strandokon kihelyezett bójákon belül maradunk, akkor nem kerülünk hirtelen mély vízbe.
Két marásvonal is akad a déli parton
Az egyik egy "hirtelen vonal", ami 150-180 centis vízmélységtől indul, viszont a parthoz közelebb is van egy marásvonal a hullámzás miatt. Ott sokkal kisebb, mintegy félméteres a mélyedés: ez a külső marásvonal. Viszont ehhez hozzájönnek egyéb kiemelkedések, az úgynevezett turzások is, amelyeket a víz épít a mélyedésekből, a marásvonalból kiszabadult mederanyagból. A kisgyerekeknek ez a szakasz is veszélyes terület.
A vízibicikliről vagy SUP-ról vagy matracról való fejesugrás életveszélyes lehet, ha épp egy turzásra, azaz nem eléggé mély vízbe, landolunk - ezért is ajánlatos kerülni a fejesugrást a déli parton. A strandolók mellett a vitorlásoknak is figyelniük kell a változó mederviszonyokra. Hiába rekord mély a víz a tihanyi rév körül, közvetlen mellette, délre található a szántódi homokpad, ahol viszont már hajózási szempontból túl sekély a víz. A megoldás, hogy mindig a kibójázott hajózó úton kell menni.
A marásvonal szabad szemmel nem látható pontosan
A marásvonalak legfeljebb csak erősen szeles időben szoktak kirajzolódni, ilyenkor azonban kevesen látják, hiszen ekkor strandolni sem szokás. Tapasztalt szemek észrevehetik azért: ha a tó közepe fele egyenletes hullámokat lát, egy-két tarajos hullámmal csupán, megfigyelhet egy hangsúlyos vonalat, ahol elkezdenek megjelenni a fehéren habzó hullámok. Ott van a marásvonal. Jobb azonban előre tájékozódni a marásvonal hollétéről: Szakter Roland, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségének geodéziai és térinformatikai referense elkészítette a balatoni marásvonal teljes térképét, amely itt érhető el.
A strandüzemeltetőknek kötelessége az 1 méter 20 centis vizet kijelölni, illetve a strand határát, de az utána lévő vízmélységeket nem. Innentől ez már személyes felelősség, hogy azon lehetőleg ne menjünk túl. Vagy ha túlmegyünk, akkor ismerjük, hogy milyen vízbe megyünk, milyen mederviszonyok vannak ott.
Változik a marásvonal helyzete egy éven belül
A marásvonalak nagyon lassan változnak, leginkább olyankor, amikor nagyon sokáig nagyon sekélyvizes időszak van. Ilyen esetben a marásvonal egy kicsit közelebb vándorol a mélyebb vízhez. Többé-kevésbé állandónak tekinthető a pozíciója évről-évre, nem változik olyan dinamikusan, mint a turzás.
Hogyan kell kimenteni egy fuldoklót a vízból? Ezek a Vízből mentés szabályai
Egy fuldokló ember kimentése nagyon nehéz feladat: a pánik miatt a fuldokló nem mérlegel, kapaszkodik, kapálózik, rugdos és ösztönösen az életét próbálja menteni. Akkor is, ha ez a mentő személy életébe kerül. Tartsuk ezt szem előtt, nehogy egy bajba jutottból kettő legyen!
A fuldoklás majdnem mindig egy megtévesztően csendes esemény!
Ellentétben a filmekben látott hangos, drámai helyzettel, néhány kivételtől eltekintve a fuldokló ember képtelen "látványos" segítséget hívni. Ha valaki fuldoklik, ezek a jelek árulkodnak róla:
- a fej víz alatt vagy a száj a vízfelszín környékén
- a fej hátradöntve, nyitott szájjal
- üres és üveges tekintet, nem képes fókuszálni
- csukott szemek
- a haja az arcára vagy a szemébe lóg
- nem használja a lábait
- hiperventillál vagy zihál
- próbál valamelyik irányba úszni, de nem igazán halad semerre
- próbál a hátára fordulni
- úgy mozog, mintha egy láthatatlan létrára próbálna felmászni
Az első tennivalók vízben fuldokló ember észlelésekor, hogy azonnal értesítsük a megfelelő személyzetet (úszómestert, ügyeletes orvost, mentőket)! Laikus segítségnyújtóként mindig kötelességünk a bajba jutott személy helyzetének javítása, ám csak bizonyos korlátozásokkal. Amennyiben valaki a parton nyújt segítséget, ebben az esetben is az általános elsősegélynyújtó szabályok érvényesek. Vagyis, ha a bajba jutott eszméleténél van, az oldalára kell fordítani, ha nincs légzése, akkor az újraélesztést el kell kezdeni és értesíteni kell a mentőszolgálatot.
Olvasta már?
- Strandolás: óriási veszélyben lehetünk, ha nem figyelünk oda
- Anafilaxiás sokk: ezeknél a tüneteknél azonnal hívjon mentőt
- Félrement falat: orvos mutatja be, hogyan kell csinálni a Heimlich -fogást
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!