Ezeket látta már?

Nyári hajproblémák és megelőzésük

Mitől zöldült be a hajam a strandon? Egyes termékek valósággal beleégnek a hajba

Mitől zöldült be a hajam a strandon

A magas UV-sugárzás nem tesz jó a hajszálaknak sem - ilyen hajformázó termékeket inkább ne használjunk, ha medencézni akarunk.

Július 22. nemcsak a Haj Világnapja, hanem Magdolna, a fodrászok védőszentjének napja is. A népi hiedelem szerint az ezen a napon levágott haj szerencsét hoz. Manapság el is kél a szentek segítsége, hiszen a klímaváltozás okozta egyre gyakoribb extrém magas hőmérséklet és a tűző nap fejbőrünk és hajszálaink egészségére is negatív hatással vannak. Míg a bőr fényvédelmének fontosságáról mindenki hallott már, azt kevesen tudják, hogy nyáron a hajunkat is védeni kell az UV-sugárzástól.

Az egyre melegebb nyarak és a hőségnapok számának növekedése nem csak a bőr, hanem a haj egészségére is káros hatással van. Az egyre szárazabb levegő és az égető nap ugyanis károsítja a hajat, ami a meleg hatására kiszáradhat, a magas UV-sugárzás elszíneződést okozhat, a tűző napsütés miatt pedig még a fejbőr is megéghet.

Az UV-sugárzás roncsolja a haj fehérjéit

Az UV-sugárzás bőrre gyakorolt negatív hatásáról régóta hallani, ám azt csak az utóbbi éveken sikerült bizonyítani, hogy a magas UV-sugárzás nem tesz jó a hajszálaknak sem. A látható színbeli változás mellett kutatók bizonyították, hogy az UV-sugárzás károsítja a hajban lévő fehérjéket is.

„Az UV sugárzás fakítja a hajszínt és a tűző napon a fejbőr valamint a homlok töve is könnyen leéghet. Ilyenkor célszerű fényvédő krémmel bekenni a haj választékánál, valamint a haj kontúrjánál lévő területet. Vigyázzunk, hogy ne kenjük túl vastagon, mert a hajtő könnyen bezsírosodhat, ezért inkább fényvédő sprayt használjunk naptej vagy napolaj helyett.”- mutat rá a lehetséges megoldásra Vass Edina, az elrontott frizurák helyrehozására specializálódott Angerer Fodrászat mesterfodrásza.

„Lehetőleg ne használjunk hajformázó termékeket, hajlakkot vagy hajhabot, mert ezek a nap UV-sugarainak hatására valósággal beleégnek a hajba. A haj kúraszerű, hajpakolással történő hidratálása, valamint a hajban maradó hajtej és hajolaj használata viszont kifejezetten javasolt a száraz nyári időszakban, és az is segít, ha mindig langyos vízzel mosunk és öblítünk hajat.”- tette hozzá a szakember.

Mitől zöldülhet be a haj medencézéskor?

A haj bezöldülésének egyik gyakori oka ilyenkor a kloridok (például a klór) jelenléte a medencevízben. A zöld haj kifejezetten gyakori jelenség azoknál, akik sűrűn és hosszan tartózkodnak úszómedencékben, különösen akkor, ha a medence túlzottan nagy mennyiségű klórt vagy más kémiai anyagokat tartalmaz.

A klórozott víz, különösen ha magas a klórkoncentrációja vagy pH-értéke, kölcsönhatásba léphet az úszómedenceben található réz- vagy rézalapú anyagokkal, például vízvezetékrendszerrel, medencék fém alkatrészeivel, például csövekkel, jelenlévő rozsdával vagy a medence falán lévő vashiddlel. Ez a kölcsönhatás eredményezhet olyan vegyületeket, amelyek zöld színt adnak a hajnak.

Tehát a strandolással összefüggő hajzöldülés általában nem a haj természetes színének megváltozásából ered, hanem a külső anyagokkal való reakcióból. A zöld szín eltávolításához ajánlott alaposan lemossuk a hajat klóros víz után, például speciális samponnal, amely eltávolítja a felesleges vegyületeket és helyreállítja a haj egészséges állapotát. Tanácsos lehet továbbá viselni úszósisakot vagy hajvédő termékeket, amelyek csökkenthetik a klór és egyéb káros anyagok hatását a hajra.

Így kerülhető el a haj bezöldülése

Az UV-sugárzás a természetes haj árnyalatán is képes világosítani, ám ez a hatás fokozottan jelentkezik festett haj esetében. A festett haj mindig több odafigyelést igényel, mint a természetes haj, és nem szakszerű ápolás mellett könnyen kifakul, vagy akár el is színeződhet.

„Festett haj esetén a kalap vagy kendő kifejezetten ajánlott, mert megóvja a haj színét a kifakulástól. Javasolt UV védelmet tartalmazó színvédő sampon használata, illetve az UV szűrős hajspray használata is száraz és vizes hajon egyaránt. Klóros víz esetén a festett hajjal szintén óvatosnak kell lenni, mert a világos árnyalatokat akár be is zöldítheti a klór. A világosításokat viszont érdemes erre az időszakra időzíteni, mert a nap amúgy is világosít a hajon 1-2 árnyalatot, így akár szőkítés nélkül is kipróbálhatunk egy világosabb hajszínt.” – magyarázta a mesterfodrász az UV-sugarak hatását.

Vízparti nyaralás: a frizura ellensége?

Az UV-sugárzás mellett a nyár másik elengedhetetlen összetevője, a klóros vagy sós víz sem tesz jót a hajnak. Strandolás után jól érezhetően megváltozik a tapintása, aminek hátterében a haj porózus szerkezete áll, ami könnyen magába szívja a klóros vagy sós vizet. A frissen mosott, száraz haj valósággal szivacsként viselkedik, ezért a szakember tanácsa alapján strandolás előtt soha nem szabad hajat mosni. Még akkor sem, ha zsírosnak érezzük, mert pont ez a nem kívánt réteg fog természetes védelmet nyújtani a káros hatásokkal szemben.

„Strandolás előtt ugyanakkor érdemes egy kevés hajápoló olajat vékonyan felvinni a hajszálak teljes hosszára, ami megvéd a nap sugaraitól és a medence vagy a tengervíz káros hatásaitól. Mielőtt fürdeni mennénk, öblítsük át a haj teljes hosszát és a fejbőrt is tiszta vízzel, mert így nem a klóros vagy sós vízzel fog telítődni a haj. Az öblítést ismételjük meg minden fürdőzés előtt és után, így kevésbé lesz száraz és töredezett a hajunk.” – magyarázta Vass Edina, és azt is hozzátette: nyaralás alatt az alapos hajmosás várhat a vakáció végéig, addig elég csupán tiszta vízzel alaposan átöblíteni a hajat, akár sampon és balzsam használata nélkül is.

Összegzés

  • Az UV-sugárzás káros hatással van a haj egészségére, okozhat elszíneződést és károsítja a hajban lévő fehérjéket.
  • Fontos védeni a hajat UV-sugárzástól, a klímaváltozás okozta magas hőmérséklet negatív hatással van a hajra is.
  • Nem ajánlott hajformázó termékek használata medencézés után, a hajat kúraszerűen hidratálni kell.
  • Festett haj esetén ajánlott az UV védelmet tartalmazó termékek használata, valamint óvatosnak kell lenni a klóros vízzel.
  • Strandolás előtt nem szabad hajat mosni, érdemes hajápoló olajat használni a haj védelme érdekében.

Érdekesség: egyetlen éjszaka alatt megőszülhetünk a stressztől - igaz vagy kamu?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Az UV-sugárzás károsabbá vált az utóbbi években? Hogyan védekezhetünk az UV-sugárzás ellen?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

UV-sugárzás

Forrás: ANGERER Fodrászat Magyarország
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához