Ezeket látta már?

Ez a gyakori állapot okozhatja azt, ha borotválkozás után sötétebbnek tűnik a hónalja

miért borotválkozás után hónalj sötét

A bőrgyógyász néhány hasznos tanácsot is adott a problémára.

A nők többsége (és már sok férfi is) nagy gondot fordít a hónaljuk szőrtelenítésére. Erre gyakran borotvát használnak, ám utána nem kevesen tapasztalják, hogy a terület mintha sötétebbé válna. Ez vajon tényleg így van, vagy csupán szemkáprázás? Lehet tenni ellene valamit?

Más a hónalj bőre

Dr. Kautilya Shaurya, a Schweiger Dermatology Group bőrgyógyásza a HuffPost-nak elmondta, hogy a hónalj bőre különösen puha, vékony és érzékeny a test többi részéhez viszonyítva. Elmondta, hogy az ún. intertriginális területek közé sorolható, ahol két bőrfelület érintkezik és dörzsölődik egymáshoz. A hónalj pedig nagyban hajlamos erre, ami fokozódik izzadás vagy szoros ruhát viselése során.

Továbbá, a hónaljon kis redők is vannak, ahová a nedvesség és a baktériumok könnyen beszorulhatnak - ez pedig ami fokozza az irritáció kockázatát.

- A hónalj területén sok verejtékmirigy és szőrtüsző található, ami miatt a bőr jobban súrlódik, ráadásul érzékenyebb az olyan tevékenységekre, mint például a borotválkozás vagy a dezodorok használata – tette hozzá Dr. Shaurya.

De miért lesz a bőr sötétebb borotválkozás után?

A hónaljban kialakuló hiperpigmentáció gyakran gyulladás utáni hiperpigmentáció (PIH) következménye - ennek egyik fő kiváltója a borotválkozás.

- A hiperpigmentáció gyakran a gyulladás utáni hiperpigmentáció eredménye. Ez az állapot akkor alakul ki, amikor a bőr valamilyen sérülést szenved, amit a szervezet gyulladással reagál le, majd elszíneződés követi - mondja Dr. Hadley King, New York-i bőrgyógyász.

Ráadásul az sem mindegy, hogyan borotválkozik, ugyanis, ha például agresszívan teszi, az különösen káros lehet a hónalj érzékeny bőrre. A túlzott, erős borotválkozás károsíthatja a szőrtüszőket, ami irritációhoz és gyulladáshoz vezet, ami végül pedig hiperpigmentációt okozhat. Éppen ezért kell valamilyen borotvakrémet-vagy gélt használni, mivel, ha külön síkosítás nélkül végzi a szőrtelenítést, a bőr és a borotva közötti súrlódás megnő, ami apró vágásokat okozhat, és ez további gyulladást, vörös kiütéseket idézhet elő.

A bőr tónusa és a szőr típusa sem mindegy

A borotválkozás utáni hiperpigmentáció kialakulásában nem csupán a borotválkozás technikája, hanem a bőr tónusa és a szőrzet típusa is szerepet játszik. Alapból a sötétebb bőrtónussal rendelkezők hajlamosabbak a hiperpigmentációra, mivel több melaninnal rendelkeznek. Ez a pigment fokozottan szabadul fel, amikor a bőrt trauma, például borotválkozás vagy apró sérülések érik - ez pedig elszíneződéshez vezethet. A vastagabb, göndör vagy felcsavarodott szőrszálak esetében nagyobb az irritáció és az azt követő elszíneződés kockázata.

Nem mindegy továbbá a hiperpigmentáció szempontjából az sem, hogy milyen izzadásgátlót használ, hiszen az irritáló összetevők szintén problémát okozhatnak, főleg akkor, ha közvetlenül borotválkozás után használja a készítményt.

Mit lehet tenni?

Sokan genetikailag hajlamosak lehetnek a hiperpigmentációra, de mégis léteznek szabályok, amelyek betartásával csökkentheti a hónalj borotválásából eredő bőrirritációt és elszíneződést.

Az első és legfontosabb: mindig tiszta és éles borotvát használjon. A tompa borotva ugyanis növeli a súrlódást, és ahelyett, hogy simán levágná a szőrt, húzó mozdulatot végez a szőrtüsző tövénél. Ez pedig gyulladást, irritációt okozhat.

Hasznos tipp az is, hogy borotválkozás előtt töltsön kb. 10 percet meleg vízben. Ez meglágyítja, megpuhítja a bőr külső rétegét. A bőr előkészítése érdekében érdemes gyengéden leradírozni a bőrt, ami segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, ami alatt benőtt szőrszálak is megbújhatnak.

Borotválkozás közben rövid és enyhe mozdulatokat alkalmazzunk és mindig a szőrnövekedés irányába haladjon, valamint kerülje azt, hogy a borotva sokszor ugyanazon a területen haladjon. Miután végzett, várjon legalább 15-30 percet a dezodor alkalmazása előtt, hogy a bőrnek legyen ideje regenerálódni.

Mit lehet tenni, ha már sötét a hónalj?

Ha a hónalj sötétségének nincs hormonális vagy genetikai oka, és azt valóban borotválkozás váltja ki, úgy érdemes niacinamid, kojinsav vagy C-vitamin összetevőket tartalmazó hónalj krémeket használni a szakértők szerint.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Sötét foltok, elszíneződések vannak a bőrén? Ilyen nyomokat hagy a cukorbetegség

Sötét foltok, elszíneződések vannak a bőrén? Ilyen nyomokat hagy a cukorbetegség

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

bőrtünetek

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához