Ezeket látta már?

Közérdekű hír! Hol tilos a fürdés az ÁNTSZ szerint?

Elkészült a magyarországi szabadvízi fürdőhelyek uniós minősítése: ezek zöménél, így a Balaton csaknem összes szabad strandjánál kiváló minősítést kapott a víz minősége. A listán a Dunához kapcsolódó strandok is szerepelnek, de ezeken a levonuló árhullám miatt most tilos fürdőzni - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) az MTI-vel.

Az ÁNTSZ azt írta: az uniós irányelv szerint a fürdővizeket négyéves időszak bakteriológiai vizsgálati eredményeinek értékelését, a vízminőség változásait és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is figyelembe véve minősítik. Eszerint négy kategóriát alakítottak ki: kiváló, jó, tűrhető, illetve kifogásolt. Utóbbi esetében nem ajánlott a fürdőzés.

duna-folyo-d0000151Dfcb1e7a76d56

A lista az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) honlapján található meg (http://oki.antsz.hu/documents/termeszetesfurdovizek.pdf).

Ebből kiderül, hogy az OKI-hoz még nem érkezett be minden adat, néhány fürdőhelyet még nem soroltak be. Eddig a legtöbb szabadvízi fürdőhely a legjobb, kiváló minősítést kapta, és számos szabad strand került jó kategóriába. A korábbi évek adataihoz hasonlóan a legtöbb kiváló minőségű fürdővíz balatoni, míg a legrosszabb minősítést most is elsősorban folyóvizek kapták.

A Mosoni-Duna például Mosonmagyaróvárnál, az Itató szabad strandnál tűrhető minősítést kapott. Szintén tűrhető lett a Kettős-Körös Szanazugnál, a dobozi és a gyulai oldalon is, továbbá a Soltvadkerten található Nagy-Büdös-tó. A legrosszabb, kifogásolt minősítést kapta több tiszai strand, így például a gergelyiurgonyai, a jándi és a tiszakécskei szabad strand.

A Duna magyarországi szakaszán a folyó vizének minősége több helyen még átlagos vízhozam mellett is "kívánnivalót hagy maga után higiéniai, mikrobiológiai szempontból". A mostani rendkívüli, több országon végigvonuló áradás az elöntött területekről további, az emberre is veszélyes szennyeződéseket hozott, hozhatott magával, így a vízminőség tovább romlott.

A közlemény szerint a Duna mentén összesen tizenhét helyen tilos a fürdőzés:

  • a dunaszigeti szabad strandon,
  • Győrben az Aranypart I. és II. strandon, valamint
  • a Halászi szabad strandon,
  • Mosonmagyaróváron az Itató szabad strandon és a Mosoni szabad strandon,
  • a fadd-dombori I. és II.-es strandon,
  • a fadd-dombori ifjúsági táborban,
  • Dunabogdánynál a Forgó szabad strandon,
  • Ráckevén a Hídláb strandon,
  • Dunaújvárosban a Szalki-szigeti szabad strandon,
  • Gödön a Széchenyi strandon, a felsőgödi strandon,
  • Baján a Gázgyár-öböli, a Posztó-öböli és a vénuszdombi szabad strandon.

A fadd-dombori holtág esetében a víz nincs közvetlen kapcsolatban a Dunával, a tiltásnak az erőteljes hínárosodás és algásodás az oka.

Az ÁNTSZ kiemelte: nem javasolják, hogy valaki nem engedélyezett fürdővizeken, nem kijelölt fürdőhelyeken fürdőzzön, mivel ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. A közegészségügyi veszélyeken túl pedig sok esetben - például a bányatavakban - a balesetveszély miatt tiltott a fürdés.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához