Fogamzásgátlás: a kombinált tabletták
A kombinált fogamzásgátló tabletta kétféle hormont tartalmaz: szintetikus úton előállított ösztrogént és progeszteront. Ezek tulajdonképpen utánozzák a normális női ciklust hónapról-hónapra, de bizonyos változásokat hoznak létre, amelyek a fogamzást gátló eredményt hoznak:
- meggátolják a petesejt petefészekből való kiszabadulását,
- megváltoztatják a méh nyálkahártyájának állapotát: az nem fogja befogadni a megtermékenyített petesejtet, és
megvastagítják a méhnyálkahártyát, mely által a spermiumok nem képesek sem a
petefészekbe, sem pedig a méhbe eljutni.
Mennyire hatékonyak?
Ha a nő pontosan az előírásnak megfelelően szedi, akkor mondhatjuk, hogy 99%-os a hatékonyság.
Melyek az előnyök?
- Különleges hatékonyság és megbízhatóság,
- csökkentik a petefészekrák kockázatát (mintegy 40%-kal),
- csökkentik a méhrák kockázatát is (kb. 50%-kal),
- csökkentik a kismedencei gyulladások gyakoriságát,
- mérséklik a menstruációs tüneteket, az aknét, a vérzést, a vérszegénységet és a petefészek-ciszta kockázatát,
- a ciklus megrövidülhet, enyhébb, kevésbé fájdalmas, és szabályosabbá válik,
- a tabletták szedésének abbahagyása után kb. 6 hónappal helyreáll a termékenység,
- csak ritkán vannak súlyos mellékhatásaik.
csak ritkán vannak súlyos mellékhatásaik.
Melyek a hátrányok?
- Csak receptre kaphatóak,
- nem védenek meg a szexuális úton terjedő betegségek ellen,
- a következő betegségek fennállása esetén nem alkalmazhatóak: emlőrák, stroke, infarktus, mélyvénás trombózis, véralvadási zavarok, májbetegség, vesebetegség, nem diagnosztizált hüvelyi vérzés, 35 év fölötti dohányos nők, egyes (egyéb) gyógyszerek szedése,
- egyéb fennálló betegségek ahol nem javasolt a hormonális fogamzásgátlás: magas vérnyomás, cukorbetegség, migrén, depresszió, egyes vérképzőszervi betegségek (pl. sarlósejtes vérszegénység),
- szoptatás alatt nem alkalmazhatóak, mivel az ösztrogéntartalom "elnyomja" a szoptatást (értsd a megfelelő hormon termelését),
- mellékhatásai lehetnek: hányinger, emlőfeszülés, néhány hónapig észlelhető vérzés a ciklus közepén, súlygyarapodás, folyadékvisszatartás (ödéma), az arc szabálytalan pigmentációja, és
- ritka esetben súlyos mellékhatásként véralvadási zavar, stroke, infarktus, magas vérnyomás, máj- és epebetegség (épp ezért kerülnek eleve kizárásra ezek a betegek).
ritka esetben súlyos mellékhatásként véralvadási zavar, stroke, infarktus, magas vérnyomás, máj- és epebetegség (épp ezért kerülnek eleve kizárásra ezek a betegek).
Hogyan alkalmazzuk?
A kombinált tablettákat 21 napig kell szedni, majd 7 napig "vak", azaz gyógyszermentes tablettákat, ez teszi teljessé a 28 napos ciklust. Ezalatt az időszak alatt jelentkezik a vérzés (mivel itt nincsen hormonhatás).
A kombinált fogamzásgátló típusa szerint lehet:
monofázisos (minden egyes tablettában azonos mennyiségű az ösztrogén is, és a progesztogén is),
bifázisos (az ösztrogén dózisa végig azonos, a progesztogén mennyisége a ciklus második felében magasabb), vagy
trifázisos (az ösztrogén a ciklus közepén magasabb, a progesztogén pedig a ciklus 3 fázisában fokozatosan emelkedő dózisú).
A tabletták szedését akkor kell elkezdeni, ha megjött a vérzés, és a betegtájékoztatón lévő előírást a lehető legpontosabban be kell tartani. Ebben pl. az is szerepel, hogy a tablettákat napról napra mindig azonos időpontban kell bevenni. Az első 7 napban a hatásuk még nem megbízható, tehát ekkor a teljesebb biztonság érdekében kondomot is kell használni. Egyéb (mechanikus) fogamzásgátlást kell alkalmazni akkor is, ha: kimarad egy tabletta, ha hányás vagy hasmenés alakul ki, vagy antibiotikum-kúrát kell tartani, egy időközi fertőző betegség miatt.
Abba kell hagyni a szedést 4-6 héttel, bármely komolyabb műtét előtt, ahol magasabb a véralvadási zavar kockázata. Meg kell beszélni az orvossal, mert erre az időszakra írhat a kombinált fogamzásgátló helyett ún. minipillt (lásd abban a cikkben).