Dehidratáció, azaz kiszáradás
A kiszáradást a testünk nedvességtartalmának nagymértékű csökkenése okozza. Szerveink megfelelő működéséhez bizonyos mennyiségű folyadék szükséges. A minimum napi négy pohár víz, ideálisnak pedig nyolc pohár tekinthető. Ha több folyadékot vesztünk, mint amennyit visszapótolunk, akkor az kiszáradáshoz vezet.
Bár az egyéni szükségletek az életkor és a napi aktivitás függvényében eltérőek lehetnek. A nagyon aktív emberek folyadékigénye akár az alap mennyiség 2 – 3- szorosa is lehet.
Normál esetben a folyadékvesztés szomjúságérzést vált ki, így pótoljuk az elvesztett folyadékot. Ha ez nem történik meg, néhány napon belül súlyos kiszáradás lép fel. Ez megváltoztatja a szervezet működését, veseelégtelenséget és akár halált is okozhat. A kiszáradás ezen, súlyos formája azonnali orvosi ellátást igényel.
Ezen kívül még számos egyéb állapot, műtét, valamint gyógyszer okozhat kiszáradást.
A kiszáradás tünetei
- Enyhe vagy fokozottabb szomjúság.
- Hitelen súlyvesztés.
- Az ajkak és a nyelv kiszáradnak.
- A vizelet mennyisége csökken, és koncentráltabbá válik. (Ez azon is látszik, hogy a színe sötétebb, mint a normál vizeleté).
- A pulzus és a légzésszám megnő.
- Gyengeség, vagy szédülés (különösen álló helyzetben).
- A bőr láthatóan kiszárad, elveszti rugalmasságát.
- Beesett szemek.
- A csecsemőknél a kutacs behorpad.
A csecsemőknél a kutacs behorpad.
A kiszáradás lehetséges szövődményei
- Vesekárosodás.
- Sokk.
Sokk.
Kommentár: orális rehidráció
Ez a nagyon tudományosan hangzó kifejezés igen fontos fogalmat takar. Az orális rehidrációt, azaz a folyadék- és elektrolit (só-) pótlást elsősorban akkor alkalmazzák, ha heves hasmenést követően fennáll a kiszáradás veszélye. Vannak egészen agresszív hasmenések, többek között a kolera- vagy rotavírus okozta esetek. Lehet persze ezt a sókeveréket egyéb kiszáradás esetén, tehát a hőség okozta esetleges kiszáradásban is alkalmazni.
A sókeverék összetétele a WHO előírása szerint: nátrium-klorid (NaCl) 2,6 g/liter, kálium-klorid (KCl), 1,5 g/liter, glukóz 13,5 g/liter és nátrium-citrát (Na3C6H5O7) 2,9 g/liter. (Gyógyszertárakban kapható a sókeverék).
Célszerű tiszta vízben oldani elfogyasztás előtt, de pl. joghurtban, vagy zöldség- ill. csirkelevesben is oldható. Javasolt, hogy egészségügyi dolgozó is "legyen közelben", ilyen helyzetekben könnyen felborul a szervezet só-vízháztartása.
Ha komolyabb probléma áll fenn, azonnal orvoshoz kell fordulni!
(Dr. Székely G.)
Mit tehetünk kiszáradás gyanúja esetén?
- Igyunk sok folyadékot, az alkoholt és a koffeint viszont kerüljük.
- Alkalmazzuk a rehidráló sókeveréket. (ld. kommentár)
- Azonnal forduljunk orvoshoz, ha csecsemőn, vagy kisgyermeken jelentkeznek a kiszáradás jelei. Ugyanezt tegyük súlyos, csillapíthatatlan hányás esetén is.
- A beteget szállítsuk azonnal kórházba, ha a sokk jelei mutatkoznak rajta.
- Vegyünk magunkhoz némi táplálékot is, ha képesek vagyunk rá. Kerüljük azonban a magas rost tartalmú zöldségeket és gyümölcsöket.
Vegyünk magunkhoz némi táplálékot is, ha képesek vagyunk rá. Kerüljük azonban a magas rost tartalmú zöldségeket és gyümölcsöket.
Mit tehet az orvos?
Az orvos feltárja a kiszáradás okát, szükség esetén pedig kórházban történő intravénás folyadékpótlást ír elő.
Hogyan előzhetjük meg a kiszáradást?
Nagymértékű folyadékfogyasztással megelőzhető a kiszáradás, még olyan esetekben is, mint az extrém meleg időjárás, megerőltető testmozgás, hosszan tartó hasmenés. Ha súlyos hányástól szenvedünk, próbáljuk lassan, kortyonként visszapótolni az elvesztett folyadékot.
Hogyan védekezzünk melegben a kiszáradás ellen?
A folyadékvesztést legjobban vízfogyasztással ellensúlyozhatjuk. Már az előtt igyunk, mielőtt megszomjaznánk. Ne feledjük, hogy a szénsavas, cukros üdítők, a kávé és az alkohol nem helyettesíthetik a vizet. Bár ezek is tartalmaznak némi vizet, azon kívül még dehidratációt okozó anyagok is találhatók bennük.
Az úgynevezett izotóniás sportitalok képesek a hosszú távú és intenzív testmozgás során elvesztett ásványi anyagok egy részét pótolni, de estünkben nem elegendőek a folyadékpótláshoz.
A kiszáradás megelőzése nagy melegben
Melegben nagyon fontos, hogy ne csak akkor igyunk, amikor szomjasak vagyunk. Félóránként igyunk meg legalább másfél pohár vizet, valamint fogyasszunk el ugyanennyi folyadékot 20 – 30 perccel sportolás előtt is.
Egyéb tippek a kiszáradás elkerülésére nagy melegben:
- Kerüljük a napot a déli órákban, a szabadtéri tevékenységekhez válasszuk a kora reggeli, vagy az esti órákat.
- Viseljünk napszemüveget, és védjünk arcunkat, nyakunkat, fülünket kalappal a leégéstől. Ez utóbbi ugyanis megakadályozza testünket abban, hogy megfelelően tudja hűteni magát.
- Szellős, laza ruházatot hordjunk, amely lehetővé teszi a levegő szabad áramlását, így elpárologtatva az izzadságot.
- Valamint kerüljük a sötét színű ruhákat, mert ezek több hőt nyelnek el, mint a világos színek.
Valamint kerüljük a sötét színű ruhákat, mert ezek több hőt nyelnek el, mint a világos színek.
Ha megtanuljuk felismerni a kiszáradás jeleit, valamint azt, hogyan tudjuk kivédeni, akkor kellemes és biztonságos nyárnak nézünk elébe!
Fordította: Ehardt Andrea