Ezeket látta már?

Ezért ne nyomjunk kütyüt a hisztis gyerek kezébe!

gyerek hiszti ellen digitális eszköz

Nem mindegy, hogy a kicsik a korai életszakaszban hogyan tanuljuk meg kezelni indulataikat, inkább mi segítsük őket a gépek helyett.

A közelmúltban jelent meg a Frontiers in Child and Adolescent Psychiatry folyóiratban egy magyar és kanadai kutatók által közösen írt tanulmány, amely azt vizsgálta, hogyan befolyásolja a gyermekek későbbi dühkezelési képességeit, ha a szülők "digitális cumiként" laptopokat, tableteket vagy mobiltelefonokat adnak nekik hiszti közben. A kutatók arra jutottak, hogy azoknak a gyerekeknek, akik dührohamok vagy hisztik során rendszeresen kaptak digitális eszközöket, nagyobb nehézségeik voltak az érzelmeik szabályozásában. Emellett kiemelték annak fontosságát is, hogy a gyermekeknek lehetőséget kell adni a negatív érzelmek megtapasztalására, és hogy a szülők ebben a folyamatban kulcsszerepet játszanak.

Így tanulják a gyerekek az önkontrollt

A gyermekek önszabályozási képessége - vagyis az érzelmi, mentális és viselkedési reakciók irányítása különböző helyzetekben - életük első éveiben alakul ki. Ezen viselkedésformák közül több is azt célozza meg, hogy a gyermekek képesek legyenek tudatosan reagálni, nem pedig automatikusan. Ezt az erőfeszítés alapú kontrollt (effortful control) a gyerekek elsősorban a szülőkkel való kapcsolatukon keresztül sajátítják el.

Egyszerűbb a "digitális cumi"

Az utóbbi években egyre gyakoribbá vált, hogy a szülők digitális eszközöket adnak a gyerekeknek, amikor negatív érzelmekkel, hisztivel vagy dührohammal küzdenek, hogy így próbálják meg kontrollálni az érzelmeikre adott reakcióikat. A mostani kutatás során egy magyar-kanadai kutatócsoport ezt a szülői stratégiát, a digitális érzelemszabályozást vizsgálta, hogy kiderítsék, vajon ez a módszer hosszú távon valóban segíti-e a gyerekeket érzelmeik hatékony szabályozásában.

Dr. Konok Veronika, a tanulmány első szerzője és az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatója szerint “a vizsgálat során kimutattuk, hogy ha a szülők rendszeresen digitális eszközöket kínálnak gyermeküknek, hogy megnyugtassák őket vagy elnyomják a hisztit, akkor a gyermek nem tanulja meg megfelelően szabályozni érzelmeit. Ez később komolyabb érzelemszabályozási problémákhoz, konkrétan dühkezelési nehézségekhez vezethet.”

Prof. Caroline Fitzpatrick, az Université de Sherbrooke kutatója hozzáteszi: “Gyakran látjuk, hogy a szülők tabletet vagy okostelefont adnak a gyermeknek, amikor az ideges. A gyerekeket lenyűgözik a digitális tartalmak, így ez egy könnyű és gyors módja a hisztizés megszüntetésének, amely rövid távon valóban hatékony. Azonban mi úgy véltük, hogy hosszabb távon ennek a gyakorlatnak kevés előnye lesz. Ennek alátámasztására 2020-ban felmérést végeztünk, majd egy évvel később egy utóvizsgálatot is. Több mint 300 két és öt év közötti gyermek szülei töltöttek ki egy kérdőívet, amelyben felmérték a gyermek és a szülő médiahasználati szokásait.”

A hisztit nem lehet digitális eszközökkel kezelni

A kutatók arra jutottak, hogy azoknál a szülőknél, akik gyakrabban alkalmazták a “digitális érzelemszabályozást”, gyermekeiknél egy évvel később rosszabb düh- és frusztrációkezelési készségeket tapasztaltak.

“A hisztit nem lehet digitális eszközökkel gyógyítani” - figyelmeztet Konok. “A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogyan kezeljék a negatív érzelmeiket, és ebben a tanulási folyamatban a szüleik támogatására van szükségük, nem pedig egy digitális eszközre.”

A kutatók hangsúlyozták, hogy fontos, hogy a szülők ne kerüljék el a frusztráló helyzeteket, hanem inkább coach-ként segítsenek a gyermekeknek átélni és kezelni ezeket az érzelmeket. Ahhoz, hogy a dühkezelési problémákkal küzdő gyermekek szüleit megfelelő eszközökkel lássák el, szükséges lehet számukra megfelelő támogatás biztosítása. A családokkal foglalkozó egészségügyi szakemberek például tanácsot adhatnának arról, hogyan segíthetnek a szülők gyermekeiknek érzelmeik kezelésében digitális eszközök nélkül.

“Eredményeink alapján szükség lenne új képzési és tanácsadási módszerek kidolgozására a szülők számára. Ha sikerül felhívni a figyelmüket arra, hogy a digitális eszközök nem megfelelőek a dühkitörések kezelésére, az már önmagában is javíthatja a gyermekek mentális egészségét és jólétét” - zárta gondolatait Fitzpatrick.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan találjuk meg a hangot kamasz gyerekünkkel? Íme 11 tipp

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyerek

Forrás: otszonline
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához