Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Dizájner drogok: 7 újabb szerrel bővült a lista

7 szerrel bővült a tiltott dizájner drogok listája

Állandó a versenyfutás a droglaborok és a rendőrség között.

Hét szerrel bővült a tiltott dizájner drogok listája - tudatta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára közleményben az MTI-vel pénteken.

"Magyarországon zéró tolerancia van a kábítószerekkel kapcsolatban. A dizájner drogok kiemelt veszélyt jelentenek, most hét új anyaggal bővült a tiltott pszichoaktív szerek listája" – hangsúlyozta Rétvári Bence.

Kifejtette: a dizájner drogok különösen nagy veszélyt jelentenek a használókra nézve, hiszen összetételük és hatásuk sokszor bizonytalan, ezért beláthatatlan következményekkel járhat a fogyasztásuk. Folyamatos a versenyfutás a droglaborok és a rendőrség között, ezért fontos, hogy a tiltott szerek listája rendszeresen frissüljön és a rendőrök mielőbb fel tudjanak lépni a legújabb szerek terjesztőivel szemben is.

A hazai és a nemzetközi forgalomban megjelent, feltételezett új pszichoaktív anyagokkal folyamatosan bővül a dizájner drogok listája. Ennek megfelelően más tagállamok hatóságainak jelzése alapján egy új pszichoaktív anyag Magyarországon már azelőtt tiltólistára kerülhet, hogy az ténylegesen is megjelenne a terjesztőknél. A bűnüldöző hatóságok így előnybe kerülhetnek a kereskedőkkel szemben - hívta fel a figyelmet az államtitkár.

Hazánkban négy új anyag jelent meg

Hét új pszichoaktív anyag került fel a nyári szezon elején a dizájner drogok tiltó listájára. A hét újonnan listára vett anyag közül Magyarországon négy anyag jelent meg, amelyek szintetikus és félszintetikus kannabinoidnak, ismertebb nevén herbálnak minősülnek. Az ebbe a kategóriába tartozó anyagokat 39 lefoglalásban azonosította a rendőrség. A további három anyag közül egy szintetikus LSD-származék, egy anyag nyugtató-altató hatású, egy pedig a nitazének csoportjába tartozó szintetikus opioid származék, amely súlyos egészségkockázatot jelenthet, kis dózisban is hatékony vegyület, így a túladagolás kockázata nagy. "E három, különböző hatású anyagból hazánkban még nem történt lefoglalás" - közölte Rétvári Bence.

A vegyületcsoportokat is figyelik a hatóságok

A magyar büntető törvénykönyv határozott és szigorú fellépést biztosít a hatóságok számára a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények elkövetőivel szemben. A monitorozási rendszer hatékony működését jól mutatja, hogy amennyiben megjelenik egy új pszichoaktív anyag, már lehetőség van a lefoglalásra és a büntetőeljárás elindítására is - tudatta az államtitkár.

"Hazánkban 2015 óta az ellenőrzött anyagok listáját miniszteri rendelet határozza meg, így a hatóságok gyorsabban és rugalmasabban tudnak reagálni az újonnan megjelenő szerekre. A magyar szabályozás lényege, hogy a tiltólistára nemcsak konkrét anyagok kerülnek fel, hanem úgynevezett törzsképletek is, amik bizonyos vegyületcsoportokat a közös kémiai szerkezeti részek alapján határoz meg, ezáltal a későbbiekben forgalomba kerülő változatok birtoklása, árusítása automatikusan büntethetővé válik. Az új pszichoaktív anyagok listája jelenleg 339 egyedi vegyületet tartalmaz" - áll a közleményben.

A megelőzés alapvetően fontos

A kábítószerek terjedése a fiatalok egészségére jelenti a legnagyobb fenyegetést, ezért kiemelten fontos, hogy már az iskolákban felhívjuk a diákok figyelmét a drogok negatív hatásaira. Mindemellett jelentős összegű forrásokat fordított a kormány a kábítószer-probléma és a szenvedélybetegségek megelőzésére is. Többek között 8,72 milliárd forintot a gyermek- és ifjúságpszichiátria, addiktológiai és mentálhigiénés ellátórendszer infrastrukturális feltételeinek fejlesztésére, valamint 4,7 milliárd forintot a pszichiátriai és az addiktológiai gondozóhálózat fejlesztésére - tudatta közleményében Rétvári Bence.

Miért veszélyesebbek a designer drogok?

A designer drogok a klasszikus kábítószerekből (amfetamin, heroin, THC stb.) előállított olyan, „új generációs” hatóanyagok, amelyek a megjelenésük idejében legálisan beszerezhetők. Gyakori önigazolás a fogyasztók között, hogy ezek a hatóanyagok kevésbé veszélyesek, mint a klasszikus szerek – hiszen a C listán nem szereplő szerek beszerzése legális és fogyasztásuk sem ütközik törvénybe. Az igazság azonban az, hogy ezek a szerek gyakran sokkal veszélyesebbek, mint a már jól ismert kábítószerek.

A designer drogok legfontosabb veszélyei az alábbiak:

  • Ismeretlen hatás és mellékhatás: Egyre gyakrabban derítenek fel olyan designer drogokat, amelyek rendkívül magas hatóanyagtartalommal rendelkeznek, vagy hatásuk az eredeti molekulához képest akár 50-100-szoros. Pontos hatásmechanizmusuk és mellékhatásprofiljuk a klasszikus kábítószerekkel ellentétben szinte teljesen ismeretlen. Ennek eredményeképpen a kis mértékű fogyasztás is súlyos túladagolással végződhet.
  • Nehéz a túladagolás kezelése: A klasszikus kábítószerek hatásmechanizmusai már jól ismertek: ha túladagolás gyanúja áll fent, ezeket akár a tünetek alapján is azonosítani és kezelni lehet. Ha azonban nem egyértelmű a fogyasztott szer, akkor vér- vagy vizelettesztekkel azonosítható és a túladagolás kezelése késedelem nélkül elindulhat. Az új designer drogok egyik legnagyobb veszélye, hogy a rutin ELISA tesztek negatív eredményt adnak – így egy túladagolás esetén nem, vagy csak nehezen állapítható meg, hogy milyen típusú hatóanyag okozza azt. Ez a kezelést is jelentősen hátráltatja és lassítja.

Néhány példa a designer drogokra

A designer drogok gyakran egyszerű köznyelvi neveken ismertek – azonban a szerek előállításának körülményei miatt az is előfordulhat, hogy egy név többféle variánst takar, gyakran a fogyasztók sem tudják pontosan, mit fogyasztottak.

Példák az új designer drogokra a teljesség igénye nélkül (hiszen megjelenésük sebessége miatt gyakorlatilag követhetetlenek):

  • „biofű”, herbál, potpurri: szintetikus kannabinoidok – melyeknek nevükkel ellentétben semmi köze a természethez;
  • stimuláns szerek (pl. 4-MEC, BZP, pFBT);
  • entaktogén szerek (pl. metilon, fenilpiperazinok);
  • hallucinogének (pl. DOB, 5-MeO-DiPT).

A leggyakoribb designer drogok napjainkban a szintetikus katinonszármazékok és az ún. „biofüvek” közé tartozó szintetikus kannabinoidok. A legalitás árnyékában ezek gyakran, mint „fogyasztásra nem ajánlott” szerek, fürdősók, növényi tápszerek vagy illatosítók formájában vásárolhatók meg.

A túladagolás esetén kórházi ellátásra lehet szükség

Amennyiben kórházi vagy intenzív ellátásról van szó, minden esetben fontos a kezelőorvost tájékoztatni az alkalmazott legális és illegális szerekről, mivel a mérgezéses tünetek kezelése ennek megfelelő. Az is fontos információ, ha az érintett nem tudja pontosan, milyen szert fogyasztott.

Az orvos megfelelő tájékoztatása életet menthet, az orvosi titok értelmében büntetőjogi következményektől tartani ilyen esetben nem kell.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Zacher Gábor figyelmeztet, ez a gyógyszer könnyen függőséget okozhat

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához