Ezeket látta már?

10 meglepő tény az egészségről

coffee3_0

Cukor és cigaretta, alvás és béremelés, mozgás és fogyás, rágózás és agyműködés... valamint további érdekes felismerések egészségünkről.

A cukor éppoly káros, mint a cigaretta?!

no-ragoval-d00000BD05abea8646a8e

Bár a cukorfogyasztás még nem kapott olyan megbélyegző jelzőt, mint a dohányzás, de újabb kutatások szerint egy-egy adagnyi édesség, desszert, bármi szinte ugyanolyan veszélyes lehet, mint egy szál cigaretta... A University of California kutatói úgy vélik, hogy a cukor a dohányzással és az alkohollal egy körbe sorolandó, káros hatású, ezért kormányzati szinten kellene szabályozni a cukorfogyasztást, az élelmiszerek cukortartalmát. (lásd még sótartalom, transz-zsírsav-tartalom stb.)

Egy órai alvás többet ér, mint százezer forint?

Mi tesz minket boldogabbá? Jobb állás? Magasabb fizetés? Daniel Kahneman pszichológus és munkatársai szerint a háztartás magasabb bevétele kevéssé befolyásolja mindennapi életvitelünket. Vizsgálataikból azt szűrték le, hogy plusz egy órai alvás nagyobb boldogságérzést okozhat, mint akár százezer forintnyi béremelés...

A fizikai aktivitástól nem leszünk karcsúbbak!

Nagyon sokan azért végeznek testmozgást, edzést, hogy lefogyjanak. Számos vizsgálat szerint, ha a fizikai aktivitás mellett nincsen étrendi változtatás, akkor kevéssé várható, hogy testsúlycsökkenést tudnánk elérni. A British Journal of Sports Medicine tanulmányából kiderül, hogy elhízott személyek csoportja 12 héten át végzett kardio-edzést (diéta nélkül) és legtöbbjüknél nem volt számottevő testsúlycsökkenés. Természetesen az igen fontos tény, hogy a testmozgás, bármiféle fizikai aktivitás számos jótékony hatással bír a keringésre, mozgásszervekre stb.

A rágózás javítja az agyműködést (?)

Nem maradt időnk meginni a reggeli kávét? Rágózzunk egyet, és máris éberebbek leszünk! A Coventry University vizsgálata szerint a mentolos rágó "fogyasztása" drámai módon csökkentheti a fáradtságérzést. Más kutatások szerint a rágózás javítja a szellemi tesztek eredményességét, és mintegy 35%-kal a memóriánkat is.

A kávé elűzheti a depressziót?

Gyakran tesznek közzé cikkeket a koffein káros hatásairól. A Harvard School of Public Health újabb vizsgálata szerint nőknél megfigyelhető a napi kb. 4 kávé (rendszeres) elfogyasztását követően, hogy a depresszió kockázata mintegy 20%-kal csökken. Egy korábbi, nagyobb mintán végzett vizsgálatban (80 000 nőn) kimutatták, hogy a napi 2 kávé elfogyasztása csökkentheti az öngyilkossági késztetést az arra hajlamosak körében.

Az optimista ember tovább élhet

Mindannyian tudjuk, hogy a pozitív gondolkodás javítja közérzetünket. Ez már önmagában sem csekélység, de újabb kutatások szerint az optimista emberek/betegek tovább élhetnek. Az igen neves European Heart Journal cikkében leírták, hogy az optimistáknál kisebb a szívbetegség kockázata. A Duke University Medical Center kutatói szerint az optimista szívbetegek, akik jobban hittek a kezelés sikerében, valóban tovább éltek, mint akik lemondóan vélekedtek a terápia várható eredményességéről.

A pénzkiadó automata éppoly piszkos lehet, mint a WC

Valószínűleg senki nem gondol arra, hogy ATM-pénzfelvételt követően kezet mosson... Brit higiéniai vizsgálatok szerint az ATM-ek hasonló szinten lehetnek szennyezettek, mint a nyilvános WC-k! Az automaták billentyűzetéről vett minták szerint hasonló (káros, betegségkeltő) baktériumokat lehetett kitenyészteni, mint a nyilvános WC-k felületéről. Tehát legyünk óvatosak itt is...

Nőtársainknak sokkal többször "meghasadhat a szíve"!

Sokan tartanak a "szívrepedés, meghasadt szív" szindrómától, és a kutatások szerint valóban létezik ilyen jelenség. Ennek oka az igen erős, heves, váratlan, inger, gyászreakció, negatív élmény miatti adrenalinfröccs, sokkos állapot, ami szívelégtelenséghez, a szívizomzat hirtelen meggyengüléséhez vezet. (Abban különbözik az infarktustól, hogy itt nincsen előzmény, pl. angina) Meglepő volt az a felismerés viszont, hogy (egészséges) nők esetén ez mintegy 9x gyakoribb mint férfiaknál!

A baktériumok 1%-a okoz csak betegséget

Mindennapi életünket baktériumok milliárdjai veszik körül, csak az emberi bőr felületén kb. 1000 baktériumfaj él. Sokan úgy vélik, hogy a baktérium csak kórokozó lehet, pedig csak mintegy 1%-uk okoz valóban fertőzést, betegséget. A bőrön és a bélben élő baktériumok közössége számos jótékony hatással bír, gondoljunk a probiotikumok előnyös hatásaira. Érdekes tény ugyanakkor, hogy az antibiotikus hatású gyógyszerek alkalmazását követően megbomolhat a bél baktériumegyensúlya (pl. hasmenés alakulhat ki). Ezt utólag helyre kell állítani, erre mindig érdemes gondolnunk egy-egy antibiotikum-kúra után.

... és ami nehezen hihető: a futás előtti bemelegítés csökkenti a teljesítményt?

Azt tanultuk, hogy edzés, fizikai aktivitás végzése előtt mindig be kell melegítenünk az izmok/ízületek védelme érdekében. Újabb vizsgálatok szerint a futás előtt végzett nyújtás mégsem előnyös... A Journal of Strength and Conditioning Research tanulmánya szerint a futás előtt végzett "stretching" gyakorlatok csökkentik az edzés hatékonyságát, és a fizikai teljesítményt. Várjuk az ezzel ellentétes eredményeket is. Természetesen senkit nem fogunk lebeszélni sem a bemelegítésről, sem az edzésről!

http://forum.facmedicine.com/threads/10-surprising-health-facts.16834/

Forrás: Faculty of Medicine
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához