Mi az éjszakai izzadás? Ezek lehetnek az okai, tünetei és kezelési lehetőségei
Természetes jelenség, ha túl meleg szobában, vagy láz, hormonális változások, rossz lelki állapot miatt megizzadunk éjszaka. A tünetet azonban okozhatja valamilyen betegség, illetve gyógyszermellékhatás is lehet.
Mi az éjszakai izzadás?
Az izzadás természetes testi folyamat, a testhőmérséklet szabályozásában segít. Normál mennyiségben alapvető fizikális jelenség, melynek során sóalapú folyadék szabadul fel a verejtékmirigyekből. Hiányában megnő a test túlmelegedésének kockázata. A testhőmérséklet, a külső hőmérséklet vagy az érzelmi állapot változásai egyaránt okozhatnak izzadást. Éjszakai izzadásról akkor beszélhetünk, amikor valamilyen belső tényező hatására a szervezetünk nem képes a normális hőszabályozásra, és alvás közben epizodikusan ismétlő, valamint nagyon erős verejtékezést észlelünk. A tünet mögött gyakran valamilyen kóros állapot vagy betegség áll, emellett bizonyos gyógyszerek is okozhatják.
Az éjszakai izzadás tünetei
Mire az estéből reggel lesz, az éjszakai izzadás többször is előfordul, intenzitását tekintve pedig átitatja a hálóruhát vagy az ágyneműt. Előfordulhat, hogy a klasszikus tünet más panaszokkal együtt jelentkezik, ilyen lehet a lázon túl a fogyás, a fájdalom egy adott területen, a köhögés vagy a hasmenés.
Az éjszakai izzadás okai
Magas láz, menopausa, várandósság, prementstruációs szindróma, túl meleg hálósszoba és/vagy indokolatlanul vastag hálóruha és takaró, szorongás, vagy lefekvés előtti alkoholfogyasztás is okozhat erős izzadást, ám ha valaki nem tud ilyen okokról, és visszatérően szenved a túlzott éjjeli verejtékezéstől, érdemes orvossal konzultálnia.
Az éjszakai izzadás okai – gyógyszerek
Bizonyos terápiás készítmények is felelősek lehetnek a rendszeresen átizzadt ágyneműért. Ilyenek lehetnek az antidepresszánsok, a hipoglikémiás szerek (cukorbetegséggel járó alacsony vércukorszint kezelésére használt gyógyszerek), a hormonterápia, a metadon (opioidhasználati rendellenességek kezelésére használt gyógyszer), bizonyos magasvérnyomás elleni szerek és egyes szteroid készítmények.
Az éjszakai izzadás okai – rendellenes állapotok és betegségek
Az alkoholfogyasztás zavara, a változókor, szorongás, a kábítószer-használat, az alvási zavarok egyaránt állhatnak az éjszakai izzadás hátterében, de súlyosabb betegségek is okozhatnak túlzott verejtékezést. Ilyen kórkép
- az autoimmun rendellenességek bizonyos köre, az autonóm neuropátia (az autonóm idegek károsodása),
- a Brucellózis (bakteriális fertőzés),
- a karcinoid daganatok köre (a neuroendokrin daganatok egy fajtája),
- a kábítószer-függőség,
- az endocarditis (a szív belső nyálkahártyájának fertőzése),
- az AIDS,
- a Hodgkin-limfóma (Hodgkin-kór),
- a pajzsmirigy-túlműködés vagy más pajzsmirigy betegség,
- a leukémia,
- a myelofibrosis (egy csontvelő-rendellenesség),
- a Non-Hodgkin limfóma,
- az osteomyelitis (csontfertőzés),
- a pheochromocytoma (ritka mellékvese daganat),
- a Piogén tályog (fertőzés által okozott gennyel teli üreg),
- a stroke,
- a syringomyelia (folyadékkal teli ciszta a gerincvelőben),
- a Takayasu arteritis,
- a tuberkulózis és a völgyi láz (kokcidioidomikózis).
- Az idiopátiás hyperhidrosis nevű állapot pedig azt jelenti, hogy a szervezet folyamatosan túl sok verejtéket termel egyértelmű ok nélkül.
Az éjszakai izzadás kezelése
Első lépésként ki kell deríteni, milyen tényező áll a tünet mögött. Amennyiben gyógyszer okozza, úgy a kezelőorvossal kell egyeztetni, hogy mit javasol a panasz enyhítésére vagy megszüntetésére, ha pedig a probléma valamilyen kóros állapotra vagy betegségre vezethető vissza, természetesen ezt az kell orvosolni (oki terápia), hogy az éjszakai izzadás okozta kellemetlenség is megszünjön.
Különösen fontos konzultálni orvossal, ha kísérőtüneteket is észlelünk. Emellett magunk is tehetünk a helyzet javításáért. Érdemes természetes szálakból, például pamutból vagy lenből készült, bő szabású pizsamát viselni, könnyű ágyneműt használni, esetleg rétegesen takarózni, hogy ha melegünk van, le lehessen bontani egy réteget, fontos a szoba megfelelő hőmérséklete (19 C-fok ideális lehet), a hideg víz is segíthet, illetve hosszútávon jó hatással bírhat, ha napközben beiktatjuk életünkbe a rendszeres testmozgást. Az alkohol, a dohányzás, a koffein, a fűszeres ételek és a lefekvés előtti megerőltető testedzés viszont ronthatnak a helyzeten.
Gyakori kérdések az éjszakai izzadásról
Ha már sikerült feltárni az éjszakai izzadás okát, vezessünk naplót, amely segítségével - akár orvosunk közreműködésével - még hatékonyabb módszereket találhatunk a tünetek enyhítésére.
Ha éjszaka valaki rendszeresen megizzad, biztos, hogy komoly betegsége van?
Ez így nem igaz. Az izzadás önmagában a test hőszabályozó mechanizmusa, amely normális jelenség. Ha túl meleg hálóruhában vagy szobában alszunk, természetes lehet az izzadás. Aki influenza vagy egyéb múló vírusos/bakteriális fertőzés miatt lázas, annak sem kell külön a fokozott verejtékezés okát keresnie. Nőknél a változókor vagy más hormonális változűsok is fokozhatják az izzadékonyságot, de alkoholfogyasztás is kiválthatja alvás közben a túlzott hőleadást. Egyáltalán nem ritka, hogy banális, vagy múló ok áll a panasz mögött.
Lelki okai is lehetnek az éjszakai izzadásnak?
Gyakran lelki okok húzódnak a háttérben. A túlzott szorongás, bánat, félelem, és közvetve a depresszió ellen szedett gyógyszerek velejárója is lehet éjszakai izzadás. Amennyiben egy pszichés zavar ilyen kellemetlen tünetet is okoz, mindenképpen érdemes pszichológus vagy pszichiáter segítségét kérni.
Milyen kísérőtünetei lehetnek az éjszakai izzadásnak?
Kísérőtünetei főleg akkor lehetnek az éjszakai izzadásnak, ha valamilyen kóros fizikai állapot, betegség is jelen van az érintett szervezetében. Ilyen lehet a lázon túl a fogyás, a fájdalom egy adott területen, a köhögés vagy a hasmenés.
Van gyógyszeres megoldás éjszakai izzadás ellen?
Ennél a tünetnél mindig a kiváltó okot kell megvizsgálni, és attól függően eldönteni, hogy mit lehet tenni ellene. A változókorban lévő nők túlzott izzadására például ajánlhat a doktor hormonkezelést, ám meg kell fontolni annak mellékhatásait, és azt is tudni kell, hogy nem mindenki számára ideális alkalmazásuk.
Milyen nem gyógyszeres praktikákkal lehet felvenni a harcot az éjszakai izzadás ellen?
Érdemes természetes szálakból, például pamutból vagy lenből készült, bő szabású pizsamát viselni, könnyű ágyneműt használni, esetleg rétegesen takarózni, hogy ha melegünk van, le lehessen bontani egy réteget, fontos a szoba megfelelő hőmérséklete (18-19 fok ideális lehet), hideg víz kortyolása is segíthet, illetve hosszútávon jó hatással bírhat, ha napközben beiktatjuk életünkbe a rendszeres testmozgást. Az alkohol, a dohányzás, a koffein, a fűszeres ételek és a lefekvés előtti megerőltető testedzés viszont ronthatnak a helyzeten.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Felhasznált irodalom: