Ezeket látta már?

Éjszakai magas vérnyomás - ezért okoz gondot

éjszaka magas vérnyomás veszély miért oka

Nem csak a nappalai magas vérnyomás veszélyes.

Az éjszakai magas vérnyomásról akkor beszélünk, amikor a vérnyomás értékei éjszaka, alvás közben magasabbak a normális vagy elvárható szintnél. Normális esetben a vérnyomás éjszaka, alvás közben csökken, ez az úgynevezett éjszakai vérnyomáscsökkenés.

Az éjszakai vérnyomás jellemzően 10-20%-kal alacsonyabb a nappali vérnyomásnál. Ha ez a csökkenés nem következik be, vagy a vérnyomás értékei ekkor is magasak maradnak, akkor éjszakai magas vérnyomás áll fenn.

Az emelkedett éjszakai vérnyomás számos olyan szövődményhez járulhat hozzá, mint a magas vérnyomás általában - így például a stroke- hoz, szívrohamhoz és veseelégtelenséghez.

Ezek a tünetek jelezhetik az éjszakai magas vérnyomást

Bár a magas vérnyomásnak rendszerint nincsenek tünetei, ám olykor ezek a panaszok tapasztalhatók:

  • éjszakai vizelési inger
  • alvási apnoe
  • alvászavarok
  • éjszakai szapora vagy rendszertelen szívverés
  • nappali fáradtság
  • reggeli fejfájás

Leggyakoribb okok az éjszakai magas vérnyomás hátterében

Az éjszakai magas vérnyomás számos különböző tényező és állapot eredménye lehet. Az alábbiakban felsoroljuk az éjszakai magas vérnyomás leggyakoribb okait:

Alvási apnoe: z obstruktív alvási apnoe egy gyakori ok a probléma hátterében. Ennek során alvás közben légzéskimaradások fordulnak elő. Ez az állapot növeli az éjszakai vérnyomást, mivel minden légzéskimaradás után a vérnyomás hirtelen megemelkedik.

Krónikus vesebetegség: a vesék igen fontos szerepet játszanak a vérnyomás szabályozásában. Krónikus vesebetegség esetén a vesék nem működnek megfelelően, ami magas vérnyomást okozhat, különösen éjszaka.

Gyógyszerek: egyes gyógyszerek (például kortikoszteroidok, bizonyos antidepresszánsok) befolyásolhatják a vérnyomást és éjszakai magas vérnyomást okozhatnak.

Elhízás: az elhízás szorosan összefügg a magas vérnyomással. Az elhízott egyéneknél nagyobb az esélye az éjszakai magas vérnyomás kialakulásának.

Hormonális zavarok: egyes hormonális zavarok, például Cushing-szindróma, Conn-szindróma vagy pajzsmirigy-betegségek hatással lehetnek a vérnyomás szabályozására és éjszakai magas vérnyomást okozhatnak.

Honnan lehet tudni, hogy éjszaka milyen a vérnyomásom?

Természetesen senkitől sem várható el az, hogy megszakítsa az alvását az éjszaka a vérnyomásmérés miatt, ezért az orvosok ekkor 24 órás vérnyomásmérő készüléket adnak (ABPM), mely éjjel is monitorozza és rögzíti az értékeket.

Mit lehet tenni?

Az éjszakai magas vérnyomás kezelése megegyezik a nappaliéval - vagyis a gyógyszeres terápia mellett oda kell figyelni a egészséges, sószegény táplálkozásra, a rendszeres testmozgásra és a stressz csökkentésére. Ezen kívül fontos a kiváltó ok felkutatása és annak kezelése is. Például, ha valaki alvási apnoe-ban szenved, akkor szükség lehet például CPAP készülés viselésére.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Elhanyagolt magas vérnyomás: agyi infarktushoz, vesebetegséghez is vezethet

Elhanyagolt magas vérnyomás: agyi infarktushoz, vesebetegséghez is vezethet

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magas vérnyomás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához