Beültethető kardioverter defibrillátor - tudja meg, milyen esetekben van rá szükség
A pacemaker mellett nagy segítséget jelenthet az ICD, vagyis a beültethető kardioverter defibrillátor a szívritmuszavarral küzdőknek. Hogy mi a kettő közt a különbség és mikor van rá szükség, az a cikkünkből kiderül.
A szívvel kapcsolatos egyik legveszélyesebb probléma a hirtelen szívmegállás (SCA), mely sok esetben végzetes is lehet. Ezt megelőzendő gyors segítségre van szükség, hiszen minél később jut kezeléshez a beteg, annál valószínűbb az, hogy az érintett nem éli túl. Ha fennáll az SCA kockázata, úgy beültethető kardioverter defibrillátorra lehet szükség.
Mi az a beültethető kardioverter defibrillátor?
Hazánkban és az egész világon egyre több ember életét mentik meg az úgynevezett beültethető kardioverter defibrillátorok. Ezeket a kis elektronikus eszközöket a mellkasban helyezik el, ahol vékony vezetékekkel a szívhez kapcsolódnak, és annak életveszélyes elektromos problémáinak folyamatos nyomon követésére és szabályozására szolgálnak. Ha rendellenes szívritmust észlelnek, úgy enyhe elektromos impulzust adnak le, hogy helyreállítsák a szabályos ritmust. Ezáltal képesek kijavítani az életveszélyes aritmiákat és megelőzik a hirtelen szívmegállást. Az ICD-k tehát önmagukban is egy életmentő kezelést biztosítanak, kevesebb, mint 10 másodperc alatt.
Van, hogy a készülék "csupán" rövid időre, irányított impulzusokat bocsát ki (ez fájdalommentes), de előfordulhat, hogy egy rövid sokkot ad le (nagy energiájú impulzust), ami visszaállítja a szívritmust és megakadályozza a hirtelen szívleállást. Az ICD rögzíti és tárolja a szívritmussal és az eszköz működésével kapcsolatos információkat, így az orvosa nyomon követheti az adatokat.
Mikor van rá szükség?
A készülék beültetését azoknak javasolják, akiknél a szív elektromos működészavara áll fenn és súlyos szívritmus-problémával küzdenek, így fokozott a kockázatuk a hirtelen szívmegállásra.
Az alábbi állapotok esetén lehet rá szükség:
- korábbi szívinfarktus
- túlélt hirtelen szívleállás
- súlyos szívelégtelenség
- szívritmuszavar, kamrai aritmia
- súlyos szívkoszorúér-betegség
- veleszületett szívbetegség
- kardiomiopátia
Mi a különbség a beültethető kardioverter defibrillátor és pacemaker között?
Felmerülhet a kérdés, hogy mi a különbség az ICD és a pacemaker között, hiszen igencsak hasonlítanak egymásra.
- A pacemaker tulajdonképpen egy szívritmus-szabályozó készülék, amely ellenőrzi a szívritmust, és ha túl lassúnak találja azt, elektromos impulzusok leadásával hatékonyabb munkára készteti a szívet. A korszerű defibrillátor ennél egy kicsit összetettebb feladatokra is képes: a túl lassú szívverés serkentését túl a felgyorsult szívritmust is képes lassítani, sőt, ha szükséges, az életveszélyes kamrafibrilláció esetén lead egy nagy energiájú impulzust, vagyis defibrillál - olvasható a Kardioközpont honlapján.
Ma már olyan beültethető defibrillátorok is léteznek, melyek egyben pacemaker-ként is funkcionálnak.
Mire figyeljen a mindennapokban, ha beültethető defibrillátorral él?
Amennyiben ilyen készülékkel él, pénztárcában hordjon erről szóló kártyát, hogy baj esetén a mentősök tisztában legyenek vele. Az eszköz működését megzavarhatják a reptéri biztonsági kapuk, de sokáig a boltokban lévő lopásgátló jelzők közelében sem lehet tartózkodni, csakúgy, mint gyújtógyertyás robbanómotoros berendezések környékén. Ezen kívül fontos a képalkotó vizsgálatoknál jelezni az ICD meglétét (MRI mágnessel működik).
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!