Szemtengelyferdülés
A rövidlátás és a távollátás mellett a harmadik leggyakoribb fénytörési hiba a szemtengelyferdülés. A szem fénytörési hibája ahol, a szemnek nem 1 fókuszpontja van: A beeső fény 2 egymásra merőleges síkjának eltérő a fókuszpontja. A kép torzított formában jelenik meg, 2 fókuszvonal között.
A szemtengelyferdülés tünetei
Kisfokú szemtengelyferdülés az esetek nagy százalékában semmiféle panaszt nem okoz. Azonban ha annak mértéke fokozódik, a tárgyak homályossá, elmosódottá válnak, szemünk nem képes rájuk fókuszálni. Az élesebb látás érdekében a szem korrigálni próbál, ezért hunyorítunk, megerőltetve ezzel a szemkörnyéki izmokat. Így bekövetkezhet fejfájás, fáradtság. Mind távolra, mind közelre nézéskor jelentkezhetnek a panaszok, de jellemzően az olvasás, TV-nézés a legmegerőltetőbb. Gyakori jelenség, hogy csak az egyik szem érintett, a másik szemmel a gyermek tökéletesen lát. Ebben az esetben azonban az egyik szem szerepét a másik, egészséges szem veszi át, az asztigmiás szem ellustul, azzal a gyermek egyre kevesebbet fixál, és végül az asztigmiás szem tompalátóvá válik.
A szemtengelyferdülés diagnózisa
A diagnózis felállításában többféle szemészeti vizsgáló módszert együttesen alkalmaznak. A módszer gyors, kényelmes és igen pontos.
A szemtengelyferdülés kezelése
Szabályos asztigmia korrigálható szemüveggel, lágy, illetve kemény kontaktlencsével, esetleg lézeres beavatkozással. Szemüveggel való korrekció cilinderes lencsével lehetséges. Gyermekkorban a szemüveg az elsődlegesen választandó korrekciós lehetőség. Kivételt képez ez alól a féloldali, nagyfokú asztigmia, amely szemüveggel a két szem közötti nagy különbség miatt nem jól korrigálható. Ilyen esetben kontaktlencse illesztése, sőt lézeres beavatkozás is szóba jöhet.
Tökéletes látásélesség biztosítható a betegnek kemény kontaktlencsével. Átmérője kisebb, mint a szaruhártyáé, annak központi területén, a könnyfilmen úszva, a szaruhártya szabálytalan felszínét szabályosra csiszolt felszínével helyettesítve javítja a látást. A lágy lencse átmérője nagyobb, mint a kemény lencséké, teljesen befedi a szaruhártyát, sőt kissé meg is haladja. A lágy lencse a szaruhártyára rásimul, anyagával korrigálja annak felszíni egyenetlenségeit.
A fénytörési hibák lézeres kezelésére az úgynevezett "excimer lézer" alkalmas. Ez a lézerfény nem hatol a szövetek mélyére, a felszínről párologtat el vékony réteget, anélkül, hogy annak környezetét felmelegítené.
A szabálytalan asztigmia szemüveggel és lágy kontaktlencsével nem korrigálható. Kitűnő látásélességet biztosíthat viszont a kemény kontaktlencse, és a pontos felszín meghatározás után az excimer lézer-kezelés is jó eredményt hozhat.